Current Image

Filtry

ŻYWICA NAPRAWCZA NA PODŁOGĘ

2 produkty
Sortowanie:
Domyślnie

Żywica naprawcza

Winylowe panele podłogowe, podłogi laminowane czy nowoczesne wykładziny PVC to tylko kilka z wielu okładzin podłogowych, które wymagają odpowiedniego przygotowania nawierzchni. W przypadku wielu podłóg jednym z warunków, który musicie spełnić, jest przygotowanie idealnie płaskiego podłoża. Ewentualne ubytki czy zagłębienia w wylewce mogą bowiem z czasem doprowadzić do uszkodzenia desek, paneli czy wykładziny. Jednym ze sposobów na szybkie i łatwe usunięcie takich ubytków w posadzce jest tak zwana żywica naprawcza.

Żywice naprawcze to w większości produkty przeznaczone do szybkiego wypełniania rys i ubytków w podkładach podłogowych. Wiele z dostępnych w tej kategorii produktów możecie jednak stosować także jako wypełniacz do drewna, betonu czy metali. W sprzedaży mamy żywice naprawcze czołowych producentów chemii budowlanej. Są to między innymi żywice naprawcze Kiesel czy Murexin. Nieustannie staramy się także poszerzać asortyment naszego sklepu online. W związku z tym liczymy, że już wkrótce znajdziecie tu także żywice naprawcze do posadzek i podkładów podłogowych innych marek.

Zestaw naprawczy żywica – zastosowanie

Jakie są podstawowe zastosowania takiego produktu jak zestaw naprawczy żywica? Jak możecie przeczytać w opisie poszczególnych produktów, głównym zadaniem zestawów naprawczych z żywicą jest tak zwane klamrowanie, czyli zamykanie rys i szczelin w jastrychach (wylewkach podłogowych). Wiele zestawów naprawczych ma jednak także dodatkowe zastosowania, które mogą okazać się bardzo przydatne w trakcie różnych prac remontowo-wykończeniowych. Większość zestawów naprawczych z żywicą możecie wykorzystać również jako szybkoschnący wypełniacz do drewna, betonu i metalu. Wiele dostępnych w tej kategorii produktów to preparaty bezwonne o szybkich czasie schnięcia, ułatwiającym prace naprawcze.

Zestaw naprawczy żywica epoksydowa – jak to działa?

Jak w praktyce działa żywica epoksydowa naprawcza do jastrychów? Sam proces naprawy jastrychów za pomocą żywicy epoksydowej uzależniony jest przede wszystkim od wielkości rysy czy pęknięcia. Żywica epoksydowa naprawcza to najłatwiejszy i najskuteczniejszy sposób radzenia sobie z niewielkimi pęknięciami o rozwartości mniejszej niż 5 mm.

Jak naprawić taką rysę w posadzce za pomocą żywicy naprawczej? Pierwszy krokiem jest wykonanie prostopadłych nacięć po obu stronach pęknięcia. Pierwsze nacięcia należy wykonać około 3 cm od obu skrajów rysy. Kolejne poprzeczne nacięcia powinny znajdować się co mniej więcej 20 cm. Jeśli chodzi o grubość tych nacięć, to powinny mieć one około 5 mm. Po wykonaniu nacięć musicie dokładnie usunąć cały powstały w trakcie pracy pył. Kolejny krok to przygotowanie żywicy z zestawu naprawczego zgodnie z instrukcją obsługi załączoną do produktu. W przypadku niektórych preparatów w poprzecznych bruzdach umieszcza się także stalowe łączniki, które wzmacniają strukturę posadzki i zapobiegają ponownemu pojawianiu się pęknięć. Następnie należy wlać żywicę do pęknięcia i poprzecznych bruzd. Po wypełnieniu otworów całość przysypuje się suchym, prażonym piaskiem kwarcowym o grubości 0,4-0,8 mm. Czas całkowitego wiązania żywicy uzależniony jest od tego, jaki produkt wybierzecie. Po upływie określonego czasu pozostaje tylko usunąć nadmiar luźnego piasku. Nieco bardziej skomplikowany może być proces naprawy dużych pęknięć i rys o grubości ponad 5 mm. W zależności od wybranego zestawu naprawczego do zszycia posadzki konieczne może być zastosowanie prętów z żebrowanej stali. Ogólna metoda działania jest jednak zbliżona i również wiąże się z wykonaniem poprzecznych bruzd.

Żywica do podłogi

Żywica do podłogi to materiał, który już od wielu lat jest z powodzeniem stosowany w różnego rodzaju pomieszczeniach gospodarczych, magazynach czy halach fabrycznych. Żywice epoksydowe i poliuretanowe ostatnio coraz częściej pojawiają się jednak także w reprezentacyjnych częściach domów i mieszkań. Posadzka z żywicy pozwala na stworzenie efektownych wzorów 3D. Posadzki z żywicy są także bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia i łatwe w pielęgnacji. Taki rodzaj podłogi jest często polecany także osobom z problemami na tle alergicznym.

W jakich aranżacjach wnętrz sprawdzą się posadzki z żywicy? Jak się łatwo domyślić, po posadzki z żywicy epoksydowej czy poliuretanowej sięgają często osoby, aranżujące wnętrza nowoczesne. Taka podłoga może być bardzo ciekawym elementem wnętrz inspirowanych trendami minimalistycznymi jak na przykład aranżacje loftowe czy industrialne.

Żywice do podłogi można podzielić na kilka podstawowych typów. Pierwszy z nich to żywica do podłogi poliuretanowa. Posadzka z takiej żywicy jest bardzo trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. W zależności od Waszych preferencji z takiej żywicy można stworzyć podłogę na wysoki połysk lub posadzkę matową. Na tym jednak nie kończą się zalety poliuretanowej żywicy do podłogi. Jest ona także niewrażliwa na częste zmiany temperatury i promieniowanie UV. Dzięki temu tego typu żywicę do podłogi możecie stosować zarówno wewnątrz, jak i w trakcie aranżacji balkonów czy tarasów.

Druga grupę żywic do posadzki stanowią żywice epoksydowe. Podłoga z takiej żywicy może być dowolnie barwiona. Jest jednak wrażliwa na promieniowanie UV. W związku z tym w wyniku dłuższej ekspozycji na promienie słoneczne może ona stracić swój oryginalny kolor. Nie jest też tak odporna na zarysowania, jak żywice poliuretanowe.

Coraz większą popularnością cieszą się również bezbarwne żywice, które można wylać na praktycznie dowolną nawierzchnię. Taka żywica do podłóg drewnianych pozwoli Wam zabezpieczyć naturalny materiał i znacznie ułatwić pielęgnację podłogi z drewna. W pewnym sensie można więc powiedzieć, że jest to żywica do naprawy drewna, a także żywica do wyrównania podłogi. Taką bezbarwną żywicę można wylać również na posadzce betonowej, kamiennej, płytkach itp. W każdym przypadku żywica pozwala na stworzenie niezwykle trwałej i odpornej warstwy ochronnej. W większości przypadków przed wylaniem żywicy bezbarwnej konieczne będzie odpowiednie przygotowanie nawierzchni. Proces ten może różnić się w zależności od rodzaju podłożą. W większości przypadków warunkiem koniecznym jest dokładne wyczyszczenie i osuszenie posadzki oraz usunięcie z jej powierzchni wszystkich ubytków i nierówności. W przypadku, gdy chcecie położyć żywicę syntetyczną na podłogę z drewna, proces ten przebiega w sposób następujący:

  • Drewnianą podłogę należy bardzo dokładnie umyć, a następnie usunąć nadmiar wody i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. W tym czasie należy unikać chodzenia po posadzce, aby na jej powierzchnię nie dostały się nowe zanieczyszczenia.
  • Kolejny krok to zeszlifowanie podłogi przy pomocy papieru ściernego o ziarnistości około 120. Pozwala to wyrównać podłogę i usunąć z jej powierzchni wszelkie nierówności.
  • Bardzo ważne jest również usunięcie wszystkich szczelin i ubytków. W tym celu można wykorzystać podkład do łatania drewna.
  • Następny etap to impregnacja drewnianej podłogi. Ma to na celu kompleksowe zabezpieczenie drewna.
  • Ostatnim etapem przygotowywania posadzki drewnianej przed wylaniem żywicy jej lakierowanie.

Żywica do naprawy posadzki – cena

Zastanawiacie się, ile kosztuje żywica do naprawy posadzki? Cena tych preparatów uzależniona jest oczywiście od konkretnego produktu, jego pojemności, spektrum zastosowań i częściowo również od wybranej marki. W większości przypadków żywicę do naprawy rys i pęknięć można jednak kupić w cenie od mniej więcej 100 do 200 zł. Za taką cenę otrzymacie zwykle większe opakowanie żywicy do naprawy posadzki, które wystarczy do wypełnienia wielu ubytków. Nie jest to więc zakup, który nadmiernie nadwyręży budżet remontowy. Z dużo większymi kosztami musicie liczyć się w sytuacji, gdy chcecie stworzyć całą posadzkę z żywicy lub zabezpieczyć całą powierzchnię istniejącej już podłogi żywicą bezbarwną. Koszty takiego przedsięwzięcia mogą być bardzo różne w zależności od tego, jaki rodzaj żywicy wybierzecie i jaka jest powierzchnia posadzki. W przypadku posadzki poliuretanowej cena nowe podłogi może sięgać nawet kilkuset złotych za m2.