Filtry

Baterie i natryski

3947 produktów
Sortowanie:
Domyślnie

Armatura jest w dzisiejszych czasach nieodzownym elementem łazienki. Dobór odpowiedniego kranu do umywalki, czy wanny jest prosty. Zobacz, o czym należy pamiętać, aby wybrać nie tylko ładną, ale i funkcjonalną baterię łazienkową.

Jak dobrać baterię do umywalki

Rozmiar baterii powinien być dopasowany do rozmiaru umywalki. Aby komfortowo umyć ręce, bateria umywalkowa stojąca, musi mieć odpowiednią długość wylewki i wysokość. Odległość między wylewką, a dnem umywalki powinna być na tyle duża, aby swobodnie można było umyć ręce. Długość wylewki musi być dobrana tak, aby strumień wody padał tuż przed odpływem umywalki.

Umywalki bardzo płytkie wymagają montażu baterii nieco wyższej, aby można było swobodnie umyć ręce. Duże umywalki wymagają zastosowania baterii umywalkowej z dłuższą wylewką. Dzięki temu, nie trzeba tak wyciągać rąk podczas mycia. Gdy w łazience zamontowana jest umywalka nablatowa, najlepiej sprawdzi się bateria umywalkowa wysoka. Z kolei małe umywalki toaletowe wymagają montażu baterii o krótszej wylewce. Dzięki temu woda nie będzie się rozchlapywać poza umywalkę.

Jeżeli nie chcemy baterii stawianej na blacie lub umywalce, można rozważyć opcje takie jak:

  • Bateria umywalkowa ścienna - czyli bardzo klasyczny model montowany na ścianie, podobnie jak baterie wannowe lub prysznicowe.
  • Bateria umywalkowa podtynkowa – w tym przypadku przyłącza wody oraz większość mechanizmów schowana jest w ścianie. Na ścianie łazienki, ponad umywalką zamontowane są tylko wylewka oraz uchwyt, którym regulujemy temperaturę i przepływ strumienia wody. Baterie umywalkowe podtynkowe doskonale sprawdzają się w połączeniu z umywalkami stojącymi. Należy jednak pamiętać, że umywalka nie może być zbyt duża. Ponieważ uchwyt regulujący przepływ wody jest na ścianie, zbyt duża odległość może utrudniać korzystanie z baterii, na przykład dzieciom.

Bateria prysznicowa – czy jest łatwa w montażu?

Aby komfortowo korzystać z prysznica ważny jest montaż baterii natryskowej na odpowiednim poziomie. Wysokość, na której montuje się baterię prysznicową, to przeważnie 110 do 130 cm ponad podłogą. W przypadku armatury montowanej klasycznie na ścianie, odstęp między rurami doprowadzającymi ciepłą i zimną wodę jest standardowy i wynosi 15 cm. Jeżeli występują minimalne różnice odstępów między przyłączem wody, a śrubunkiem baterii prysznicowej, do skorygowania można użyć łączników mimośrodowych.

Baterie prysznicowe posiadają jedno lub dwa wyjścia wody. W przypadku gdy podłączamy tylko zestaw prysznicowy , potrzebujemy jednego wyjścia. Jeżeli wybraliśmy baterię prysznicową z deszczownicą, do jednego wyjścia podłączamy deszczownicę a do kolejnego słuchawkę prysznicową. Kupując baterię prysznicową w komplecie z kolumną prysznicową zyskujemy gotowe i dopasowane rozwiązanie. W skład zestawu przeważnie wchodzi bateria prysznicowa z deszczownicą, rączką prysznicową i drążkiem. Kupując taki komplet zyskujemy pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasować.

Jeżeli chcemy w łazience ukryć jak najwięcej elementów, rozwiązaniem są baterie prysznicowe podtynkowe. Przy takim rozwiązaniu elementy takie jak głowica mieszająca oraz przyłącza wody, są ukryte w małej wnęce w ścianie. Na ścianie widoczna jest tylko bateria prysznicowa podtynkowa z przełącznikami regulującymi temperaturę i przepływ wody. Takie rozwiązanie sprawia, że bateria prawie w całości jest schowana pod płytkami ściennymi. Płaska i przylegająca do ściany konstrukcja sprawia, że jest mniej elementów, na których może osadzać się brud i osad z twardej wody.

Bateria wannowa – na wannie? Na ścianie? Czy na podłodze?

Baterię wannową ścienną montuje się podobnie do baterii prysznicowej. Odstępy między przyłączami ciepłej i zimnej wody są takie same, czyli wynoszą około 15 cm. Aby zapewnić komfortowe użytkowanie, baterię najlepiej zamontować 10 do 20 cm nad krawędzią wanny. Taka przestrzeń pozwoli swobodnie umyć rant wanny pod baterią.

Nie zawsze jednak bateria musi być zamontowana na ścianie. W takim przypadku przydaje się na przykład bateria wannowa 3 otworowa. Jest ona montowana na krawędzi wanny. Elementami, które są widoczne to przeważnie:

  • wylewka wannowa;
  • przełącznik do ustawiania przepływu oraz temperatury wody;
  • wyciągana słuchawka prysznicowa na elastycznym wężu.

Wszystkie elementy mechaniczne, jak na przykład głowica mieszająca wodę oraz wężyki doprowadzające wodę, są schowane pod krawędzią wanny. Bateria wannowa 3 otworowa bardzo dobrze wygląda zamontowana w połowie długości dużej wanny. Również wanny narożne dobrze prezentują się z takimi bateriami. Planując montaż baterii wannowej tego typu należy zapewnić odpowiedni dostęp do ukrytych elementów, w razie konieczności serwisu lub naprawy baterii.

Jeżeli posiadamy wannę wolnostojącą i nie chcemy baterii ściennej, rozwiązaniem jest bateria wannowa stojąca. Taka armatura łazienkowa jest montowana do podłogi. Warto więc podczas remontu łazienki od razu przewidzieć poprowadzenie rur z ciepłą i zimną wodą w odpowiednie miejsce. Baterie wannowe wolnostojące są produkowane w tak wielu wzorach, że znalezienie baterii pasującej do wystroju łazienki lub salonu kąpielowego nie stanowi problemu.

W przypadku każdej baterii do wanny, ważny jest przepływ wody. Im większy, tym szybciej można napełnić wannę. Przepływ między 20 do 30 litrów na minutę pozwala napełnić wannę w kilka minut, dzięki temu woda nie zdąży ostygnąć.

Baterie termostatyczne – czy to się opłaca?

Przy zastosowaniu baterii termostatycznej, woda od razu ma temperaturę jaką potrzebujemy, nie tracimy więc czasu na regulowanie temperatury. W tradycyjnej baterii zanim ustawimy odpowiednią temperaturę, marnujemy kilka lub kilkanaście litrów wody, która jest zbyt zimna lub zbyt gorąca.

W baterii termostatycznej, za pomocą jednego uchwytu możemy regulować przepływ wody, drugi służy do ustawienia temperatury wody. Skala z podanymi stopniami Celsjusza pozwala zapamiętać jaką temperaturę preferujemy i ewentualnie szybko przestawić na konkretną pozycję. Baterie termostatyczne posiadają blokadę przed ustawienie zbyt gorącej wody. Docenią to rodzice małych dzieci, ponieważ dzięki temu można uniknąć poparzenia gorącą wodą.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest bateria prysznicowa z termostatem. Możliwość ustawienia konkretnej temperatury wody sprawia, że na przykład podczas prysznica nie spotka nas przykra niespodzianka, gdy na początku leci zimna woda. Ponieważ od razu z deszczowni lub rączki prysznicowej leci ciepła woda, oszczędzamy wodę i możemy szybciej wejść pod prysznic.

Bateria wannowa termostatyczna jest rozwiązaniem, które stawia na wygodę. Raz ustawiona temperatura wody, pozwala na napełnienie całej wanny bez konieczności ciągłego kontrolowania, czy woda nie jest zbyt zimna lub gorąca.

Zobacz powiązane produkty

Znajdź najbliższy sklep

160 sklepów Komfort w całym kraju!

znajdź sklep

Masz pytania?

Porozmawiaj z naszym Doradcą

42 21 44 500*

* Opłata jak za połączenie lokalne zgodnie z aktualnym cennikiem operatora sieci komórkowej.