Filtry

Blaty

61 produktów
Sortowanie:
Domyślnie

Blaty kuchenne

Blat kuchenny powinien łączyć w sobie funkcje praktyczne z estetycznym wyglądem. Z jednej strony blaty kuchenne powinny być odpowiednio dopasowane do szafek kuchennych, koloru ścian, płytek oraz całej aranżacji kuchni. Popularne są zarówno blaty kuchenne w tym samym kolorze co szafki, jak i blaty kontrastujące z pozostałymi elementami wystroju kuchni. Z drugiej strony blaty kuchenne powinny być też solidne i odporne na wynikające z codziennych czynności uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Bardzo ważne jest więc to, na jaki materiał blatu kuchennego się zdecydujemy. Możliwości jest całkiem sporo: blaty kuchenne drewniane, kamienne, laminowane, wykonane z nowoczesnych kompozytów czy spieków kwarcowych. Rzadziej spotyka się także blaty kuchenne wykonane ze stali nierdzewnej lub płytek ceramicznych.

Blaty kuchenne laminowane

Zdecydowanie najpopularniejszą kategorią blatów kuchennych są tak zwane laminaty. Blaty kuchenne laminowane wykonane są z płyty wiórowej, na którą nałożony jest papierowy dekor (wzór). Następnie powierzchnia i brzegi blatu kuchennego zabezpieczana są specjalnym laminatem. Dzięki tej warstwie ochronnej blaty kuchenne laminowane są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wysoką temperaturę (nawet do 180 stopni Celsjusza). Do zalet blatów kuchennych laminowanych można zaliczyć również to, że bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Do ich codziennej pielęgnacji wystarczy wilgotna gąbka z odrobiną uniwersalnego detergentu, na przykład płynu do naczyń.

Za wygląd blatu laminowanego odpowiada warstwa specjalnego papieru. Dzięki temu blaty kuchenne laminowane dostępne są w bardzo dużej liczbie wzorów i kolorów. Bez trudu znajdziemy blaty kuchenne laminowane imitujące naturalne drewno, kamień czy inne materiały. Warto także wspomnieć, że blaty kuchenne laminowane dostępne są zarówno w wersji matowej, jak i w wersji z połyskiem. Jedynym minusem blatów laminowanych jest ich nieco mniejsza odporność niż blatów wykonanych z takich materiałów jak drewno czy kamień.