Tekstylia kuchenne – radzimy w najlepszym wyborze
Przytulny wystrój kuchni i jadalni zależy głównie od dodatków. Tekstylia kuchenne są więc niezbędne w każdym domu, a przy ich zakupie warto zwrócić uwagę na jakość, styl oraz dopasowanie do mebli. Wbrew pozorom ściereczki, bieżniki czy serwetki są w stanie w kilka chwil odmienić całe wnętrze, a dodatkowo takie akcesoria do kuchni i jadalni używane są niemal codziennie.
Podstawowe tekstylia kuchenne i stołowe
Bawełniane ściereczki, rękawice kuchenne i materiałowe podkładki na stół to obowiązkowe dodatki w każdym domu. Obok tych najpotrzebniejszych akcesoriów, warto sięgnąć również po ozdobne dodatki. Mogą to być bieżniki na stół czy komodę. Obrusy to już nie tylko wersje klasyczne, lecz także z nowoczesnych tkanin, np. odporne na plamy i nieprzemakalne. W świecie domowych tekstyliów stale pojawia się coś nowego i istnieje wiele innowacji i ciekawostek. To sprawia, że akcesoria do kuchni i jadalni warto co jakiś czas odświeżać.
Do najbardziej popularnych tekstyliów kuchennych i jadalnianych zaliczają się różnego rodzaju ścierki, ściereczki, rękawice kuchenne i obrusy. Jednak świat materiałów wykorzystywanych podczas sprzątania i gotowania jest znacznie bardziej złożony. Tekstylia dekoracyjne mogą być również praktyczne. Przykładem są bieżniki, które można wykorzystać zarówno na stół, komodę, jak i na szerszy parapet okienny. W kuchni najbardziej pożądanym przedmiotem są oczywiście rękawice. Zawsze przyda się klasyczna, duża rękawica kuchenna wykonana z solidnej, trwałej bawełny z watowanym wypełnieniem. W tym przypadku innowacyjne rękawice wzmocnione są silikonowymi naszywkami odpornymi na wysokie temperatury. Sprytne i poręczne chwytaki – małe łapki na końcówki palców – idealnie sprawdzą się przy ciężkich garnkach, brytfankach i naczyniach żaroodpornych.
Jakie ścierki i ściereczki są najbardziej wytrzymałe?
Bawełniane lub flanelowe ścierki kuchenne są niezwykle trwałe i chłonne, dlatego warto mieć je pod ręką. Tekstylia dekoracyjne to także wysokiej jakości designerskie ścierki z kolorowym nadrukiem, które można dobrać do wystroju kuchni. Kolorowe tekstylia do jadalni również warto dopasować do barwy wnętrza. Modne są odcienie naturalne, szarości lub beże. Tego typu kolorystyka pasuje do wnętrz w stylu eko, skandynawskim i prowansalskim.
To sprawia, że najlepsze tekstylia kuchenne to takie, które będą miały materiały naturalne, składające się w 100% z bawełny. Są wytrzymałe, łatwo się piorą, nie farbują i oczywiście są ekologiczne. Wielorazowe ścierki bawełniane posłużą na lata. Biorąc pod uwagę rosnące ceny ręczników papierowych do kuchni, taka ścierka kuchenna wielorazowego użytku będzie znacznie tańsza w perspektywie czasu.
Tekstylia kuchenne. Dekoracja stołu to podstawa
Do dekoracji stołu czasami wystarczy prosty bieżnik. Tekstylia dekoracyjne to w tym przypadku bieżniki bawełniane, z tworzyw sztucznych (poliestru) lub przezroczyste, wykorzystywane przy bardziej odświętnych okazjach. Obok bieżników przydadzą się także inne tekstylia do jadalni, takie jak materiałowe podkładki pod zastawę stołową. Są trwalsze i estetyczniejsze niż te z plastiku.
Zwolennicy ekologicznego podejścia na pewno docenią trwałe podkładki z bawełny. Można je prać z ubraniami i szybko schną. Dlaczego warto wybrać materiałowe tekstylia dekoracyjne? Troska o środowisko to tylko jeden z aspektów. Są po prostu lepszej jakości i lepiej prezentują się na stole.
Ozdobne akcesoria do kuchni i jadalni obejmują haftowane obrusy, lniane serwetki, tkane podkładki pod wazon i wiele innych. Wybierając elementy wystroju kuchni i jadalni, warto kierować się nie tylko względami praktycznymi, ale przede wszystkim swoimi upodobaniami.
Drobne dekoracje okienne do kuchni i jadalni
Wśród tekstyliów kuchennych znajdują się też praktyczne zasłonki, krótkie zazdrostki na okno kuchenne i lambrekiny. Dzięki tym materiałowym dodatkom kuchnia i jadalnia mogą nabrać prawdziwie domowego, przytulnego charakteru. Lambrekin jest świetnym uzupełnieniem do firanek. Krótsze modele mają zwykle kolorowy nadruk, dzięki któremu wnętrze kuchni czy jadalni nabierze ciekawszego wyglądu. Do kuchni pasują zwykle krótsze firanki o długości 140-160 cm.
Na parapecie warto położyć podkładki pod kwiaty, dzięki czemu zabezpieczymy parapet przed odciskami i plamami. Inne tekstylia dekoracyjne, na które warto zwrócić uwagę, to krótszy bieżnik. Podkładki z materiału można także wykorzystać pod talerze i szklanki. Jeśli w kuchni lub jadalni znajduje się kredens, to tego typu akcesoria zabezpieczą półki przed kurzem. Serwetki różnego rodzaju są bardzo praktycznym dodatkiem dekoracyjnym i zdecydowanie można z nich korzystać nie tylko od święta. Najpopularniejsze, wigilijne lub wielkanocne tekstylia dekoracyjne, na co dzień mogą zostać zastąpione przez klasyczne, jednobarwne wersje.
Tekstylia kuchenne. Obrusy na stół kuchenny lub ławę w jadalni
Wiele osób zastanawia się nad wyborem obrusu tradycyjnego z materiału lub ceraty. Cerata jest mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Tymczasem obrusy z materiału, choć wymagają prania, są w zasadzie zakupem na lata. Ścierki do naczyń i do garnków szybko się brudzą i wymagają zastępowania. Ile powinno być ich w szufladzie pod ręką? To wszystko zależy od tego, jak często gotowane są potrawy oraz ilu jest domowników.
Jak dobrać obrus na stół w kuchni lub w jadalni? Standardowo obrus powinien być dłuższy od krawędzi stołu. Idealny zapas to około 10 cm – tyle materiału powinno delikatnie zwisać ze stołu. Najłatwiej dobrać obrus na stolik kuchenny, ponieważ ten zwykle ma mniejsze wymiary, np. 80x80 cm lub 90x90 cm. Stoły w jadalni są najczęściej większe albo mają funkcję rozsuwania. Obrusy prostokątne w najpopularniejszych rozmiarach mają wielkość 80x120 cm lub 80x140 cm. I w tym przypadku warto postawić na trwały i elegancki obrus bawełniany.
W codziennym użytkowaniu coraz popularniejsze są obrusy niebrudzące, czyli wykonane z nowoczesnych, syntetycznych tkanin. Ich zaletą jest fakt, że nie wchłaniają wilgoci, a gdy przypadkiem woda lub inny płyn wyleje się na taki obrus, wówczas wystarczy wytrzeć powierzchnię ściereczką.