Current Image

Filtry

PIANKI NISKOPRĘŻNE

1 produkt
Sortowanie:
Domyślnie

Pianki niskoprężne

Pianka montażowa niskoprężna to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów izolacyjnych, który wykorzystywany jest w trakcie wielu różnych prac remontowo-wykończeniowych.

Czym różni się pianka poliuretanowa niskoprężna od pianki wysokoprężnej? Jeśli chodzi o pianki izolujące i montażowe, to jednym z najważniejszych parametrów jest stopień przyrostu objętości po aplikacji. Mówiąc wprost, chodzi o to, jak mocno rozpręża się pianka po nałożeniu. Jak sama nazwa mówi, pianki montażowe niskoprężne cechują się niższym współczynnikiem rozprężenia niż pianki wysokoprężne. Pianka izolacyjna niskoprężna po aplikacji zwiększa swoją objętość o około 70%. Dla porównania pianki wysokoprężne zwiększają objętość o ponad 150%. Nie oznacza to oczywiście, że pianki montażowe niskoprężne są gorsze.

Niższy współczynnik rozprężania oznacza bowiem, że pianki niskoprężne mają o wiele lepsze właściwości izolacyjne i montażowe. Pianka uszczelniająca niskoprężna ma zdecydowanie większą gęstość, dzięki czemu świetnie sprawdza się przy montażu różnych elementów.

Jeśli chodzi o konkretne przykłady zastosowań, to pianki wysokoprężne sprawdzają się w sytuacjach, gdy zależy nam przede wszystkim na wypełnienie pustej przestrzeni, wnęki czy szczeliny. Natomiast pianka uszczelniająca niskoprężna wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie zależy nam na stabilnym zamocowaniu osadzanych w otworze elementów. Pianka niskoprężna szybkoschnąca ma również bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Świadczy o tym, chociażby to, że jest ona powszechnie wykorzystywana w trakcie montażu stolarki otworowej, czyli drzwi i okien. Nie bez znaczenia jest również to, że większa gęstość pianki niskoprężnej sprawia, że jest to dobry izolator akustycznych. Pianka niskoprężna wygłuszająca pomoże więc wyciszyć pomieszczenie.

Pianka niskoprężna na pistolet

Przy wyborze pianki niskoprężnej bardzo duże znaczenie ma również sposób aplikacji tego izolatora. Dużo większą swobodę daję tak zwana pianka niskoprężna do pistoletu. Co prawda do zastosowania takiej pianki niezbędny jest specjalny aplikator. Nie jest to jednak duży wydatek. Najtańszy pistolet do pianki niskoprężnej to koszt na poziomie 20-30 zł.

Jakie zalety ma pianka niskoprężna z pistoletem? Przede wszystkim pozwala na jedynie częściowe wykorzystanie zawartości opakowania. W przypadku pianki wężykowej po jej „otwarciu” konieczne jest wykorzystanie całego opakowanie. Raz uruchomionego procesu rozprężania nie da się już zatrzymać. Natomiast pianka niskoprężna do pistoletu pozwala na dowolne dozowanie izolatora. Szybko więc może się okazać, że mimo konieczności zakupu dodatkowego aplikatora pianka niskoprężna do pistoletu to rozwiązanie o wiele bardziej wydajne i ekonomiczne. Jest to również zdecydowanie lepsza opcja dla osób, które zawodowo zajmują się pracami montażowymi i instalacyjnymi i na co dzień korzystają z pianki izolacyjnej niskoprężnej.

Pianka niskoprężna wężykowa

Dużą popularnością cieszy się jednak również pianka niskoprężna na wężyk. Jest to pianka niskoprężna z aplikatorem wbudowanym w opakowanie. Aplikator ten ma najczęściej postać plastikowej rurki, która pozwala na aplikację w szczelinach i innych trudno dostępnych miejscach. Minusem pianki niskoprężnej wężykowej jest wspomniany już powyżej brak możliwości dozowania. Po uruchomieniu aplikatora nie ma już możliwości zatrzymania procesu rozprężania i wykorzystania resztek pianki w późniejszym okresie. Ze względu na to, że pianka wężykowa posiada już aplikator, jest ona czasami nieznacznie droższa od pianek niskoprężnych pistoletowych. Różnica ta jednak nie jest znacząca i w wielu przypadkach wynosi zaledwie kilka złotych.

Pianka niskoprężna – zastosowania

W trakcie jakich prac montażowych zastosowanie znajdzie pianka niskoprężna? Duża uniwersalność tego materiału, wygodny sposób aplikacji i dobre parametry techniczne sprawiają, że pianki niskoprężne można wykorzystać na naprawdę wiele sposobów:

  • Pianka niskoprężna do okien – izolator ten bardzo często stosuje się w trakcie montażu okien. Dotyczy to zarówno okien ściennych, jak i dachowych. Poza montażem samego okna pianka niskoprężna znajdzie zastosowanie również przy montażu wewnętrznych i zewnętrznych parapetów.
  • Pianka niskoprężna do montażu drzwi – to kolejne bardzo popularne zastosowanie tego materiału. Pianka niskoprężna sprawdza się świetnie w trakcie montażu wewnętrznych i zewnętrznych ościeżnic. Podobnie jak w przypadku montażu okien dużą rolę odgrywają tu nie tylko właściwości mocujące pianki niskoprężnej, ale również jej właściwości termoizolacyjne. Pianka niskoprężna jest dodatkowo także dobrym izolatorem akustycznym, który pomoże zmniejszyć natężenie dźwięków dochodzących z zewnątrz.
  • Pianka niskoprężna do schodów, ścianek działowych, sufitów podwieszanych – zarówno mocujące, jak i izolacyjne właściwości pianki niskoprężnej można wykorzystać także w trakcie montażu różnych innych elementów architektonicznych.
  • W pracach instalacyjnych poliuretanowe pianki niskoprężne wykorzystać można również do wypełnienia bruzd między rurami czy przewodami w ścianach.
  • Nieco bardziej specjalistycznym zastosowaniem tego materiału jest pianka niskoprężna pod panele. Materiał ten można w niektórych sytuacjach wykorzystać do wyrównania podłoża pod panele i zniwelowania ewentualnych zagłębień w posadzce. Pianki niskoprężne wykorzystać można także do osadzenia i stabilizacji progu.
  • Izolator w postaci niskoprężnej pianki poliuretanowej można z powodzeniem stosować nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale również na zewnątrz. Pianki niskoprężne na zewnątrz stosuje się na przykład jako element izolacji elewacji budynku lub do wypełniania szczelin pomiędzy kominem a pokryciem dachu. W przypadku zastosowań na zewnątrz warto jednak zwrócić uwagę na zakres temperatur, w jakich można stosować pianki. Niektóre izolatory tego rodzaju są bowiem podzielone na tak zwane pianki letnie i zimowe.


  • Podsumowując, pianki montażowe niskoprężne wykorzystuje się przede wszystkim w przypadku prac, w których wymagana jest większa precyzja aplikacji i mniejsze rozpychanie montowanych elementów.