Current Image

Filtry

SILIKONY SZKLARSKIE (DO LUSTER I SZYB)

1 produkt
Sortowanie:
Domyślnie

Silikony szklarskie

Silikony to szeroka grupa produktów, które mają wiele zastosowań w różnego rodzaju pracach remontowo-budowlanych. Silikony przydają się w trakcie białego montażu, prac hydraulicznych, czy przy spoinowaniu i uszczelnianiu różnych elementów wyposażenia. W tej grupie produktów znajduje się jednak także silikon szklarski o nieco innym zastosowaniu. 

Co wyróżnia silikon szklarski na tle innych podobnych produktów? Silikony szklarskie cechują się przede wszystkim bardzo wysoką przyczepnością do powierzchni gładkich. Dzięki temu idealnie nadają się do uszczelniania elementów szklanych. Silikon szklarski równie dobrze sprawdzi się także w przypadku łączenia i uszczelniania materiałów porowatych. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby poza elementami szklanymi wykorzystać go również w przypadku drewna, metalu czy betonu. Dzięki temu silikon szklarski możecie wykorzystać nie tylko do uszczelnienia akwarium lub okna. Ten produkt można zastosować między innymi także do fugowania płytek czy uszczelnienia różnych instalacji.

Mimo szerokiego spektrum zastosowań silikony szklarskie nie nadają się do elementów z PCV. Można je więc wykorzystać do uszczelnienia okien drewnianych czy aluminiowych. Nie sprawdzą się jednak w przypadku okien plastikowych. Jeśli chodzi o inne zalety silikonów szklarskich, to warto wspomnieć również o szerokim zakresie temperatur, na jakie odporny będzie zaaplikowany silikon. Wybrane produkty z tej kategorii mogą wytrzymać temperatury od -60 do aż 200 stopni Celsjusza.



Silikon szklarski – kolory

W zależności od konkretnego zastosowania możecie wybrać silikony szklarskie w różnych kolorach. Największą popularnością cieszy się oczywiście silikon szklarski bezbarwny. Nałożenie cienkiej warstwy tego preparatu sprawia, że będzie on niemal niewidoczny na powierzchni bezbarwnego szkła. Silikon szklarski bezbarwny stosuje się więc często przy naprawie okien. Może mieć on zastosowanie również w akwarystyce, choć w tym przypadku bardziej zalecany jest specjalistyczny preparat o zdrowszym dla ryb składzie chemicznym.

Sporą uniwersalnością cechuje się również silikon szklarski biały. Często jest wykorzystywany do fugowania lub uszczelniania płytek ceramicznych. W aranżacjach, w których dominują ciemne kolory, możecie wykorzystać także silikon szklarski czarny. Natomiast szklarskie silikony brązowe sprawdzają się często w trakcie uszczelniania okien drewnianych.



Silikon szklarski – jak używać?

Jak używać silikonu szklarskiego? Niezależnie od tego, czy chcecie wykorzystać silikon szklarski do akwarium, czy uszczelnienia okna, kluczowe jest zastosowanie się do instrukcji producenta załączonej do każdego produktu. Najczęściej zastosowanie silikonów szklarskich składa się z kilku podstawowych kroków. Podobnie jak w przypadku innych silikonów budowlanych i sanitarnych kluczowe jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi być ono suche, czyste i odtłuszczone. Silikon szklarski aplikuje się za pomocą ręcznego lub pneumatycznego pistoletu do silikonów i innych preparatów w tak zwanych kartuszach. Po nałożeniu silikonu należy usunąć jego nadmiar i wygładzić fugi specjalnym preparatem lub opcjonalnie roztworem wody z mydłem, lub płynem do naczyń. Natomiast do wyczyszczenia narzędzi lub zabrudzonych silikonem powierzchni możecie wykorzystać benzynę lakową.

Przed zastosowaniem silikonu szklarskiego koniecznie należy się zapoznać również z zakresem temperatur, w jakim powinny być prowadzone prace, a także czasem schnięcia silikonu. Mimo że silikony szklarskie mają często nieco krótszy czas schnięcia niż silikony budowlane, to jednak do pełnego utwardzenia spoiny trzeba czasem czekać nawet 24 godziny.



Silikon szklarski – cena

Cena silikonu szklarskiego zależy oczywiście od tego, jakiej marki preparat wybierzecie. W większości przypadku zakup silikonu okiennego to wydatek od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. W asortymencie naszego sklepu online znajdziecie między innymi silikony szklarskie marki Soudal. Jest to jedna z najbardziej cenionych na rynku i najpopularniejszych marek w branży tak zwanej chemii budowlanej.