Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Zlewozmywak wpuszczany a podwieszany — który wybrać?

Zlewozmywak wpuszczany a podwieszany — który wybrać?Zlewozmywak należy do tych elementów wyposażenia kuchni, które mają kluczowe znaczenie dla komfortu przygotowywania posiłków oraz innych prac. Oczywiste jest, że musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów oraz zaprojektowany w ergonomiczny sposób. Jednocześnie na rynku dostępne są rozwiązania różniące się od siebie m.in. rodzajem montażu — w tym zlewozmywaki wpuszczane i podwieszane. Który z nich wybrać?

Zlewozmywak wpuszczany a podwieszany — który wybrać?

To, czy wybierzemy zlewozmywak wpuszczany, czy podwieszany, ma wpływ nie tylko na estetykę całej aranżacji. Przekłada się również na wygodę użytkowania. Dlatego sposób jego montażu jest kwestią, którą należy wziąć pod uwagę już podczas planowania układu kuchni.
Zarówno montaż zlewozmywaka podwieszanego, jak i wpuszczanego, poprzedzony jest wycięciem specjalnego otworu w blacie, zgodnie z instrukcjami dostarczanymi przez producenta. Trzeba mieć to na uwadze, zwłaszcza zamawiając blaty na wymiar. Możliwe jest bowiem przygotowanie takich elementów, podobnie jak otworów na baterie kuchenne, bezpośrednio przez producenta.
Zarówno kuchenne zlewy podwieszane, jak i wpuszczane, pozwalają na montaż bez szczelin, w których może gromadzić się wilgoć oraz rozmaite nieczystości. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu silikonem są stabilne oraz estetycznie się prezentują. Zlewy podwieszane w kuchniach należą do najpopularniejszych obecnie rozwiązań.Zlewozmywak wpuszczany czy podwieszany? Kwestia blatu


Zlewozmywaki wpuszczane w blaty dostępne są w różnych wersjach — jedno-, półtora- oraz dwukomorowych. Niektóre z nich są dodatkowo wyposażone w praktyczne ociekacze, na których można umieścić niektóre naczynia po umyciu lub stojącą suszarkę.
Zlewozmywak kuchenny wpuszczany w blat może być umieszczony w każdym z nich, niezależnie od materiału, z którego został wykonany. Wystarczy bardzo dokładne zabezpieczenie wyciętego otworu za pomocą silikonu sanitarnego.
Zlewozmywaki podwieszane mają opinię produktów, które dobrze się sprawdzają szczególnie w minimalistycznych, nowoczesnych wnętrzach. Jednocześnie ich montaż jest nieco bardziej skomplikowany, niż w przypadku modeli wpuszczanych. Nie powinny być też umieszczane w blatach drewnianych lub laminowanych, które mogą ulegać uszkodzeniu na skutek długotrwałego kontaktu z wilgocią. Ich zaletą jest jednak możliwość swobodnego dobierania liczby oraz wielkości komór — każdy element jest bowiem montowany osobno.
To, czy wybrać zlewozmywak wpuszczany, czy podwieszany, zależy więc przede wszystkim od indywidualnych potrzeb użytkowników. Z pewnością modele wpuszczane lepiej sprawdzą się tam, gdzie potrzebny jest dodatkowy ociekacz. Z kolei osoby poszukujące niestandardowych rozwiązań często wybierają zlewozmywaki podwieszane.Zlewozmywak wpuszczany w blat a podwieszany? Kwestia materiału zlewozmywaka

Zarówno zlewozmywaki wpuszczane w blat, jak i podwieszane, wykonywane są obecnie z różnych materiałów. Każdy z nich ma inne właściwości, co przekłada się na możliwości aranżacyjne oraz wytrzymałość.
Bardzo częstym wyborem jest zlew wpuszczany stalowy. Jego zaletą jest przystępna cena, połączona ze stosunkowo wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne. Dzięki temu łatwo go utrzymać w czystości przy użyciu standardowych środków czyszczących. Zlewozmywak stalowy — podwieszany lub wpuszczany — jest także stosunkowo lekki.
Dla porównania zlewozmywak granitowy, zarówno wpuszczany, jak i podwieszany, może być o ponad połowę cięższy. Jednocześnie prezentuje się bardziej elegancko, stanowiąc doskonały element wnętrza, w którym królują akcesoria kuchenne z wyższej półki. Warunkiem jest jednak systematyczne dbanie o czystość.Jak zamontować zlewozmywak podwieszany a jak wpuszczany w blat?

Zarówno aby zamontować zlewozmywak podwieszany, jak i wpuszczany w blat, konieczne jest przygotowanie wspomnianego już otworu w blacie. Należy go dokładnie zabezpieczyć silikonem sanitarnym, a następnie umieścić zlew w sposób opisany w instrukcji producenta.
Montaż może być przeprowadzony na kilka sposobów. Najłatwiejszym z nich, stosowanym w przypadku zlewów wpuszczanych — okrągłych i o innych kształtach — jest umieszczenie zestawu w taki sposób, by jego brzegi wystawały nieco ponad powierzchnię blatu.
W przypadku zlewozmywaków podwieszanych montaż najczęściej wykonuje się w taki sposób, by ich powierzchnia znajdowała się na równi z powierzchnią blatu. Jest to nieco bardziej skomplikowany proces, który warto powierzyć fachowcom. Można w ten sposób zainstalować zarówno zlew podwieszany — w tym okrągły i narożny — jak i zlewozmywak wpuszczany w blat.
Niezależnie od wybranego materiału, konstrukcji czy sposobu montażu, należy pamiętać, że zlewozmywaki są sprzętami, które muszą przetrwać wiele lat intensywnej eksploatacji. Dlatego podstawą jest wybór modelu wykonanego z solidnych materiałów, a także prawidłowa instalacja w miejscu docelowym.


Czytaj także:
Zlewozmywak – o czym warto pamiętać przy jego zakupie
Jakie baterie i zlewozmywak do kuchni? 4 rady KOMFORTU
Jak zabezpieczyć blat kuchenny przed wodą?
Jak przyciąć blat kuchenny?
Jak umeblować kuchnię, aby była praktyczna i stylowa?
Ile ma wystawać blat kuchenny?
Co powinien mieć idealny aneks kuchenny w nowoczesnym domu