Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak połączyć blat kuchenny?

Jak połączyć blat kuchenny?

Blaty kuchenne mogą mieć różne kształty czy formy. Jednak bardzo często, szczególnie w przypadku najpopularniejszych produktów laminowanych czy drewnianych, niezbędne jest ich łączenie z kilku elementów. Proces ten na szczęście nie jest szczególnie trudny, jednak wymaga nieco wiedzy i doświadczenia. Dlatego też w tym tekście przedstawiamy podstawowe informacje na ten temat.

Docinanie i łączenie blatu kuchennego – dlaczego jest takie ważne?

Dlaczego blaty kuchenne nie mogą składać się z jednego elementu? Powodów takiej sytuacji jest kilka. Kluczowe kwestie, to jednak:

  • • Opłacalność produkcji – np. wykonanie blatu w kształcie litery L jest jak najbardziej możliwe, jednak wymagałoby użycia specjalnych maszyn. Dodatkowo też w przypadku różnych niesymetrycznych i nietypowych kształtów często łatwiej jest wytworzyć trzy różne elementy, niż jeden w całości. Jeden duży blat w finezyjnym kształcie będzie też trudniejszy w transporcie i bardziej narażony na uszkodzenia.
  • • Problemy podczas montażu – układanie blatu z 2-3 elementów jest często w praktyce szybsze i łatwiejsze, niż jednej płyty. Wynika to z faktu, że w przypadku drugiej opcji musimy wziąć pod uwagę jej dużo wyższy ciężar, podatność na złamania oraz dużo większe trudności podczas dopasowania do szafek.

Blat kuchenny – z jakiego materiału?

W tym miejscu warto też podkreślić, że z problemem łączenia blatów kuchennych spotkać się możemy zarówno w sytuacji, gdy zamawiamy je na wymiar, jak i kupujemy z metra. W tym drugim przypadku konieczne będzie jednak wcześniejsze docięcie laminatu czy drewna – jak przyciąć blat kuchenny? W zasadzie też jedynym minusem blatu złożonego z kilku części jest obecność łączeń. Te jednak obecnie można zamaskować na kilka sposobów. A dlaczego blaty muszą być specjalnie łączone? Przede wszystkim pozwala to na uzyskanie równej powierzchni i likwidację szczeliny, przez którą może wnikać woda. Dodatkowo każdy zestaw meblowy i płyty będą w trakcie używania pracować – ułożone i niepołączone blaty po pewnym czasie zaczęłyby się więc po prostu przesuwać względem siebie.

Czy blat kuchenny nadaje się do łazienki?

Łączenie blatu kuchennego – ogólne informacje

Mówiąc o łączeniu blatów kuchennych, nie sposób nie zwrócić uwagi na sposób ich docięcia. W praktyce to właśnie ta wcześniejsza czynność ma olbrzymie znaczenie dla uzyskanego efektu. Krzywo przycięty blat czy poszarpane jego krawędzi to sytuacje, których bezwzględnie należy unikać. Gdy się jednak pojawią, większość osób zaleca skorzystania z odpowiednio szerokich listew łączących, które zakryją nierówności czy inne uszkodzenia. Druga ważna kwestia, to pamiętanie, by ostateczne łączenie blatów wykonywać dopiero na końcu, gdy jesteśmy pewni, że wszystko idealnie pasuje. Wszelkie zmiany poziomów czy przesunięcia po połączeniu poszczególnych kawałków będą praktycznie niemożliwe, a nawet jeśli uda się je wykonać, to w miejscu łączenia powstaną dodatkowe naprężenia, które po pewnym czasie mogą skutkować pękaniem czy powstaniem nieszczelności.

Blat kuchenny drewniany czy laminowany - który lepszy?

Jak połączyć blat kuchenny?

Jak już wspomnieliśmy, obecnie istnieje kilka sposobów na łączenie blatów kuchennych. Najpopularniejsze z nich, to:

  • 1. Łączenie blatów przy pomocy listwy – jak sama nazwa wskazuje, elementem łączącym w tym przypadku jest odpowiednia listwa, którą przykręca się do jednej części blatu. Następnie drugi element po prostu dociska się maksymalnie w miejscu łączenia i oba elementy dokręca.
  • 2. Łączenie bezlistwowe – wymaga ono wykonania odpowiednich wycięć w spodniej części blatu, które będą pozwalały na umieszczenie w nich elementów łączących. Dlatego też najlepiej, jeśli frezy zostaną wykonane przez producenta. Łączenie w tym przypadku jest bardzo łatwe, po zestawieniu blatów razem należy umieścić od spodu łączniki i je dobrze przykręcić.
  • 3. Użycie łącznika – czyli kilkucentymetrowego metalowego bolca, który mocowany jest w otworach w obu częściach blatu. Sam montaż – po wywierceniu otworów, polega na umieszczeniu łączników w jednej z płyt i następnie dołożenie drugiego kawałka blatu. Wiercenie pod łączniki także warto zlecić specjaliście, gdyż nawet niewielkie przesunięcia będą stanowić poważny problem.
  • 4. Łączenie silikonem – stosuje je się na ogół w miejscach styku blatów z płytkami ściennymi. W takiej sytuacji szczelinę wypełnia się odpowiednim silikonem sanitarnym i gwarantuje szczelność połączenia.

Na jakiej wysokości blat kuchenny? 4 rady eksperta!

Jak zabezpieczyć łączenie blatów kuchennych?

Ważną kwestią związaną z łączeniem blatów, jest też ich odporność na wilgoć. Dotyczy to w szczególności blatów laminowanych, których wnętrze jest bardzo podatne na pęcznienie pod wpływem wody. Jak zabezpieczyć blat kuchenny przed wodą? Przede wszystkim w każdym przypadku należy dbać, by wszystkie części blatu były idealnie dopasowane. Warto szczelinę dodatkowo zabezpieczyć silikonem lub inną substancją uszczelniającą.

Jaki blat kuchenny do białych mebli? 5 rad

Łączenie blatów kuchennych w porównaniu do ich docinania, nie jest trudnym zadaniem. Mimo to należy do niego podejść z pokorą i zadbać o maksymalną dokładność. Dzięki temu łączenie będzie praktycznie niewidoczne i trwałe. Serdecznie zapraszamy też do zapoznania się z dostępnymi w naszym sklepie blatami kuchennymi naturalne drewno, blatami kuchennymi grafitowymi, blatami imitującymi kamień oraz dziesiątkami innych wzorów!

Jaki blat kuchenny wybrać?