Czarne zestawy mebli kuchennych stanowią idealną podstawę do stworzenia nowoczesnych, a zarazem wyrafinowanych aranżacji. W zależności od tego, z jakimi elementami zostaną zestawione, wnętrze może nabrać zupełnie innego charakteru. Dostępne w sprzedaży meble i szafki kuchenne występują zarówno z matowymi, jak i wykończonymi na połysk frontami. Czarna kuchnia matowa wygląda nie tylko oryginalnie, ale przy tym na jej powierzchni nie widać tak zabrudzeń czy ewentualnych zarysowań. Z kolei meble kuchenne lakierowane skutecznie odbijają światło, a tym samym mogą nieco rozjaśnić wnętrze, optycznie je powiększając.
Jeśli wybór padł na ciemne szafki, to warto, aby pozostałe elementy odznaczały się nieco jaśniejszymi barwami. Czerń doskonale łączy się z drewnem, bielą, a także odcieniami mosiądzu i złota. Blat do czarnej kuchni może być także wykonany z marmuru, który doskonale współgra z ciemnymi frontami. Wyrafinowany charakter aranżacji podkreślą również złote uchwyty czy armatura w odcieniu miedzi. Ponadto, w strefie między czarnymi szafkami, warto postawić na płytki ścienne w kontrastowym kolorze np. bieli, beżu, szarości, a nawet butelkowej zieleni.
Nowoczesna, czarna kuchnia coraz częściej wzbogacana jest w elementy, które przywodzą na myśl styl loftowy. Wszystko za sprawą drewnianych elementów, które efektownie współgrają z ciemnymi meblami. Dodatkowo, skutecznie rozjaśniają wnętrze, dzięki czemu nie wydają się one wizualnie mniejsze. Można zatem śmiało sięgnąć po blaty kuchenne wykonane z drewna lub materiałów imitujących ten surowiec. Na ich tle będą efektownie prezentować się czarne zlewozmywaki i baterie umywalkowe, a także chromowane akcesoria. Aby cieszyć się industrialną stylistyką, warto wykorzystać również cegłę w czarnej kuchni. Sprawdzi się ona do wyłożenia ściany w strefie pomiędzy górnymi i dolnymi szafkami. Jeśli chodzi o płytki podłogowe w czarnej kuchni, która nawiązują do industrialnych wnętrz, warto sięgnąć po modele imitujące drewno czy beton.
Innym sposobem na wprowadzenie tego głębokiego i eleganckiego koloru do wnętrza są płytki ścienne czarne. W pomieszczeniach o klasycznym stylu, warto zdecydować się na kwadratowe i małe kafelki, z kolei w nowoczesnych mogą być to heksagony lub modele imitujące wzorem kamień bądź beton. Jeśli we wnętrzu wybór padnie także na duże płytki podłogowe czarne, to warto aby szafki i sprzęt odznaczały się nieco jaśniejszymi lub kontrastowymi barwami. Czarne ściany i podłoga w kuchni to już na tyle mocny akcent kolorystyczny, że warto go przełamać elementami np. w odcieniu bieli, beżu czy bordo.
Omawiany kolor doskonale prezentuje się w przestronnych pomieszczeniach, niemniej za sprawą przemyślanego projektu, sprawdzi się również we wnętrzach o nieco mniejszym metrażu. Wówczas warto jednak pokusić się tylko o jedną czarną ścianę w kuchni, pokrytą ceramicznymi płytkami lub też magnetyczno-tablicową farbą.
Bardzo istotną rolą odgrywają również dodatki i dekoracje do czarnej kuchni, które powinny wyraziście odznaczać się na tle ciemnych mebli czy ścian. Wybrane akcesoria kuchenne mogą zostać zatem wykonane z drewna lub wyróżniać się złotym lub miedzianym kolorem. Oczywiście, nie należy również zapominać o strefie jadalnianej – na tle ciemnego umeblowania doskonale będzie prezentować się jasny stół i krzesła drewniane na metalowym stelażu, co doskonale wpisuje się w stylistykę lofotową. Z kolei w przestronnych, czarnych kuchniach z wyspą, warto pamiętać o wygodnych hokerach oraz efektownych lampach wiszących nad blatem np. z metalowym kloszem lub w postaci żarówek na długich kablach.
Czytaj także: