Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
 1. Komfort

Remont kuchni – przybliżone koszty!

Remont kuchni – przybliżone koszty!

Z całą pewnością problem kosztów podczas remontu jest bardzo ważny dla większości osób. To w końcu one często determinują zakres prac czy też rodzaj wybranych mebli, sprzętów i materiałów. Co jednak kluczowe, w przypadku kuchni złożoność prac jest bardzo duża, co może utrudniać poprawne oszacowanie ostatecznej ceny. Dlatego też w tym tekście postaramy się pomóc w obliczeniach!

Ile naprawdę kosztuje remont kuchni?

W trakcie rozmów ze znajomymi czy też nawet słuchania specjalistów często można trafić na stwierdzenia, że np. remont kuchni kosztuje od 8 do 10 tysięcy złotych. Niestety jednak jednocześnie są one prawdziwe i fałszywe. Wynika to z faktu, że wszelkie szacunki należy opierać na kilku zmiennych niezależnych od rodzaju i typu wybranych rozwiązań:

 • • wielkości pomieszczenia,
 • • stanu początkowego,
 • • zakresu prac.

Co przy tym różnie ważne, zmiany kosztów nie są w żadnym z przypadku liniowe, przez co praktycznie nigdy remont kuchni 15 m2 nie kosztuje o 50 procent więcej, od kuchni 10 m2. Całość komplikują też różnice cen wyposażenia, które mogą sięgać nawet ponad 500 procent. Przykładowo wykładzina PCV do kuchni kosztuje za metr około 30 zł, panele winylowe do kuchni to wydatek o 10-20 złotych większy, a z kolei za deski bambusowe będziemy musieli zapłacić około 200 zł! Na tym jednak nie koniec, gdyż na ostateczną cenę wpłynie także cena transportu i montażu. One z kolei także nie są stałe i zależą od zakresu prac i stawek wykonawców. Wszystko to sprawia, że realne policzenie kosztów całego remontu z reguły możliwe jest dopiero po jego zakończeniu. Wcześniej można co najwyżej przygotować szacunki na podstawie cen ze sklepów i ofert realizacji.

Remont kuchni – cennik

Oczywiście szacowanie cen rozwiązań do kuchni także nie jest proste. W końcu zawsze gdzieś znajdzie się produkt o kilka złotych tańszy lub droższy od przedstawionych widełek. Mimo to jednak podjęliśmy próbę przygotowania takiego zestawienia, by stworzyć choć ogólny obraz potencjalnych wydatków. Założyliśmy przy tym, że remont dotyczy przeciętnej kuchni o wielkości 10 m2, która posiada regularny kształt i jest w stanie developerskim – czyli nie uwzględniamy tu tynkowania, gładzi, zmian w instalacjach itp. Nasz remont obejmuje:

 • • podłogi – najtańszą opcją będzie wykładzina, ale wiele osób postawi też na panele pod ogrzewanie podłogowe (koszt 40-60 zł) lub płytki podłogowe (30-70 zł). Ogólnie więc wydać będziemy musieli około 300-700 zł na samą podłogę i dodatkowo 200-400 zł na wszystkie potrzebne narzędzia i materiały – kleje, podkłady, folie itp.
 • • ściany – można je oczywiście pomalować dobrej jakości farbą lub też ułożyć na nich płytki ścienne (20-70 zł). W tym przypadku wyliczenia są trudniejsze, gdyż kafelków nie układa się z reguły na całej powierzchni. Koszt całości wraz z materiałami nie powinien jednak przekroczyć 1000 zł, a z reguły będzie wynosił mniej więcej połowę tej kwoty.
 • • zestawy mebli kuchennych – wybór w tym przypadku jest olbrzymi, jednak na potrzeby naszego zestawienia możemy przyjąć, że koszt jednej klasycznej szafki to od około 100 do 300 zł. Jeśli zdecydujemy się na zestaw dziesięciu plus blat, to za całość zapłacimy w granicach 2500-3000 zł. Oczywiście w przypadku produktów na wymiar, czy też w dedykowanych kolorach, cena może być nawet trzykrotnie wyższa.
 • • sprzęt AGD – podstawa, czyli piec z płytą gazową lub elektryczną, lodówka i zmywarka to około 5-6 tysięcy złotych.
 • • oświetlenie – to kolejna niezwykle „płynna” kategoria wydatków. Jeśli jednak zdecydujemy się na proste lampy wiszące wspierane przez dodatkowe lampy stojące i taśmy LED, to ich koszt powinien się zamknąć w około 400-800 zł.
 • • armaturabaterie kuchenne kosztują około 100-200 zł, proste zlewozmywaki kupić można zaś w podobnej cenie.
 • • Dodatki – to oczywiście bardzo pojemna kategoria. Warto jednak wiedzieć, że proste dywany do kuchni kosztują 100-300 zł, a za ładne pojemniki do przypraw zapłacimy drugie tyle. Jeśli doliczymy do tego podkładki, stojaki i inne niezbędne elementy, to w praktyce pewnie przekroczymy 500 zł.

Remont kuchni – samodzielnie czy z pomocą specjalistów?

Co wynika z powyższych obliczeń? Z całą pewnością remont kuchni nie jest tani, gdyż dla omawianego przypadku wyniesie on około 10-15 tysięcy złotych. Doliczyć do tego trzeba oczywiście koszty dodatkowe, które co prawda można nieco ograniczyć. Sposobem na to jest oczywiście samodzielny montaż, który jednak ma sens tylko w przypadku doświadczonych osób posiadających większość niezbędnego sprzętu. Warto pamiętać, że całościowe wykonanie kuchni samodzielnie będzie trwało nawet kilka tygodni, a zakup narzędzi czy nauka układania płytek, czy składania szafek także będzie wiązać się ze sporymi kosztami i niekoniecznie da spodziewany efekt. Dlatego też z reguły lepiej powierzyć te zadania specjalistom. Pomóc możemy w tym także my w ramach usługi zaprojektuj kuchnię. Przygotujemy odpowiadający Ci projekt, wyszukamy najlepsze rozwiązania i zmontujemy całość szybciej i taniej, niż myślisz!

Nie przez przypadek mówi się, że kuchnia to najdroższe pomieszczenie w domu czy mieszkaniu. Wybranie odpowiednich rozwiązań może jednak pozwolić na utrzymanie rozsądnych kosztów. Serdecznie zapraszamy też do skorzystania z naszej pomocy w ramach podobnej usługi – zaprojektuj łazienkę. Gwarantujemy, że będziesz zadowolony!