Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Kuchnia otwarta na salon, wady i zalety

Kuchnia otwarta na salon, wady i zalety. Optymalizacja przestrzeni.

Kuchnia otwarta czy zamknięta? Rzecz gustu i wyboru, czy chcemy stworzyć jedno przestronne wnętrze, choć taki trend zyskał na popularności w ciągu ostatnich lat. Nie podążajmy jednak ślepo za modą, lecz przede wszystkim własnymi indywidualnymi potrzebami. Łącząc obie powierzchnie, zyskujemy optycznie powiększone mieszkanie, co jest istotne przy małych metrażach.


Sprzyja ono integracji rodzinnej i przyjacielskiej – nie musimy znikać w kuchni, pozostawiając np. gości samych w jadalni czy salonie. Ułatwia to też opiekę nad dziećmi, na które możemy mieć oko, gdy bawią się w salonie, a my w tym czasie przygotowujemy posiłek. Decydując się na kuchnię połączoną z salonem, warto pamiętać o kilku kwestiach, które pozwolą zniwelować wady takiego rozwiązania.

Rola reprezentacyjna salonu nie może zostać zaburzona przez jego połączenie z kuchnią. Oba pomieszczenia muszą być przede wszystkim spójne i harmonijne w stylistyce, kolorystyce, wykończeniu i oświetleniu, jak również jakości mebli i wyposażenia. Bardzo dobry efekt uzyskamy stawiając na detale, sztukę użytkową, np. artystyczne akcesoria kuchenne, dopasowane do wybranej stylistyki.

W kuchni rekomendujemy zabudowę jednorzędową – zaoszczędzimy dzięki temu miejsce, jak również łatwiej je dopasujemy do wystroju całości. Jeśli dysponujemy wnęką w ścianie i zabudujemy ją pod sam sufit, tym bardziej optymalnie wykorzystamy powierzchnię. Ze względów praktycznych ułatwi nam to pracę w kuchni, gdyż dostęp do sprzętu, narzędzi i akcesoriów mamy w zasięgu ręki.

W przypadku, gdy kuchnia jest otwarta, musi panować w niej absolutny porządek, gdyż nawet lekki nieład powoduje poczucie bałaganu na całej przestrzeni. Ważną kwestią są zapachy, uwalniające się przy gotowaniu czy pieczeniu – tutaj rozwiązaniem jest montaż dobrego okapu i wentylacji. Naturalną granicą między częścią kuchenną a wypoczynkową stworzy zaś stół z krzesłami, wyspa kuchenna, barek lub, ustawiona oparciem w stronę kuchni, sofa.


Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady