Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak oświetlić kuchnię?

Jak oświetlić kuchnię?

Oświetlenie kuchni należy zaplanować już na etapie jej urządzania. Dlaczego? Ze względu na charakter tego pomieszczenia powinno się w nim znaleźć zróżnicowane oświetlenie – główne i dodatkowe w strefie roboczej, a ponadto dekoracyjne, które nadaje wnętrzu pożądany klimat. Jak to zrobić? Podpowiadamy, jak oświetlić kuchnię.

Główne oświetlenie do kuchni – lampy sufitowe

W pierwszej kolejności musimy zastanowić się nad tym, jakie lampy i oświetlenie będą głównym źródłem światła w naszej kuchni. W tej roli najlepiej sprawdzają się lampy sufitowe. By światło równomiernie rozchodziło się po pomieszczeniu, należy umieścić je w centralnym punkcie sufitu. Wygląd lampy natomiast dobiera się do stylu, w jakim wnętrze zostanie zaaranżowane. Do wyboru mamy między innymi uniwersalne lampy sufitowe, plafony o nowoczesnym designie czy żyrandole, które idealnie wpisują się w klasyczny wystrój.

Choć oświetlenie do kuchni sufitowe jest niezbędne, nie powinno być w niej jedynym źródłem światła. Z czego to wynika? Mimo że nie sposób się bez niego obejść, lampy wiszące nie są w stanie zapewnić odpowiedniego oświetlenia powierzchni roboczych. To z kolei znacząco utrudnia codzienną pracę w kuchni, wpływając też na jej bezpieczeństwo. Z tego powodu, planując oświetlenie kuchni, musimy zadbać o dodatkowe źródła światła.

Robocze oświetlenie kuchni – inspiracje

Powstaje zatem pytanie: jak zaprojektować oświetlenie w kuchni w strefie roboczej? Zanim przejdziemy do konkretnych rozwiązań, musimy się dowiedzieć, jakie części zabudowy czy wyposażenia wymagają doświetlenia. Są to:

  • • blaty robocze,
  • • stół kuchenny,
  • • kuchenka,
  • • zlew.

Szczególną wagę przywiązuje się zwłaszcza do oświetlenia blatów kuchennych. Lampy w strefie roboczej mają bowiem nie tylko poprawiać komfort pracy, ale także zwiększać jej bezpieczeństwo. Dobierając oświetlenie w kuchni w strefie roboczej, warto zdecydować się na przykład na nowoczesne lampy mocowane pod szafkami kuchennymi. Jakie oświetlenie podszafkowe do kuchni będzie dobrym wyborem? W tym miejscu świetnie sprawdzają się małe lampy halogenowe o niedużej mocy. Inna możliwość to halogeny zamontowane nad górnymi szafkami.

Dekoracyjne oświetlenie kuchni

Urządzając kuchnię, powinniśmy również zaplanować oświetlenie, które będzie pełniło przede wszystkim funkcję ozdobną. Co prawda nie jest ono obowiązkowe, ale to dzięki niemu w naszej kuchni zapanuje pożądany klimat i stanie się ona miejscem, w którym będzie się chciało nie tylko pracować, ale i po prostu przebywać. Tylko jakie oświetlenie do kuchni warto wybrać w celach dekoracyjnych?

Doskonałą propozycją mogą być między innymi kinkiety, które subtelnie rozświetlają ścianę, nadając wnętrzu bardziej przytulny charakter. Kinkiety są szczególnie polecane w strefach jadalnianych – zwłaszcza w mniejszych kuchniach, gdzie zwykle w zupełności wystarczają do oświetlenia stołu. Jeśli jednak dysponujemy nieco większą powierzchnią i mamy w kuchni trochę wolnego miejsca, ciekawie prezentować się będą też lampy stojące. Doświetlą one przestrzeń, a jednocześnie mogą stanowić ozdobę całego pomieszczenia.

To oczywiście nie jedyne możliwości, jakie mają osoby projektujące oświetlenie w kuchni. Inspiracje, jakie możemy znaleźć w sieci czy katalogach wnętrzarskich, często obejmują także oświetlenie nad szafkami kuchennymi. Co więcej, lampki halogenowe na wysięgnikach lub w płytach zamontowanych nad zabudową, mogą pełnić funkcję zarówno oświetlenia dekoracyjnego, jak i dodatkowego w strefie roboczej. Jeśli natomiast mamy przeszklone szafki, świetnym pomysłem będą również lampy ledowe podświetlające ich zawartość.

Oświetlenie w kuchni – zasady

Zadając sobie pytanie, jakie oświetlenie w kuchni najlepiej się sprawdzi, warto też wiedzieć, jakich zasad należy przestrzegać. Planując oświetlenie kuchni, zwróć uwagę, by lampy nad blatem roboczym miały odpowiednią moc – dzięki temu unikniemy szybkiego męczenia się wzroku. Dobierając oświetlenie do kuchni, zweryfikujmy także, jakie światło emitują interesujące nas modele lamp. Ponadto, jeśli to możliwe, wybierajmy lampy umożliwiające regulację kąta padania światła. I najważniejsza zasada – oświetlenie w kuchni uwzględnijmy już w jej projekcie, co pozwoli na właściwe rozmieszczenie i dopasowanie lamp.

Podczas urządzania tego pomieszczenia przydadzą nam się również praktyczne wskazówki dotyczące tego, jakie meble do kuchni wybrać, a ponadto, czy lepszym rozwiązaniem są sprzęty wolnostojące czy zabudowane.