Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Kuchnia mat czy połysk?

Kuchnia mat czy połysk?

Kuchnia jest specyficznym pomieszczeniem, w którym spędzamy naprawdę sporo czasu! Każdy, kto choć raz stanął przed wyzwaniem, jakim jest aranżacja tego pomieszczenia — z pewnością wybierał pomiędzy matem a połyskiem. Wykończenie frontów kuchennych wpływa nie tylko na wygląd pomieszczenia, ale także jego funkcjonalność. Co w takim razie wybrać — mat czy połysk?

Wykończenie frontów a wielkość kuchni

Zastanawiasz się, co będzie lepszym rozwiązaniem — kuchnia w macie czy połysku? Podejmując decyzję, warto zwrócić uwagę na kwestie estetyczne, ale także i praktyczne, wśród których wymienia się, chociażby wielkość pomieszczenia. Co będzie lepsze w przypadku małej kuchni — mat czy połysk? Zdecydowanie połysk, najlepiej połączony z jasnymi kolorami, które powiększą optycznie przestrzeń! Jeśli z kolei dysponujesz sporych wymiarów pomieszczeniem, wybór pomiędzy matem a połyskiem w kuchni jest tak naprawdę w tej kwestii dowolny.

Sposób wykończenia a kolorystyka

Jeśli nie wiesz, czy wybrać meble kuchenne matowe, czy z połyskiem — weź pod uwagę również kolorystykę pomieszczenia. Przykładowo, decydując się na kuchnie drewniane, zdecydowanie lepiej postawić na mat. W ten sposób zachowasz naturalną strukturę drewna i ciepły efekt, który gwarantuje ten materiał. Z kolei kuchnie białe częściej wykorzystują połysk. Powód jest naprawdę prosty — białe meble o takim wykończeniu odbijają światło i powiększają tym samym przestrzeń. Jeśli więc zastanawiałeś się, czy wybrać białą kuchnię mat, czy połysk, znasz już odpowiedź!

Jeśli chodzi o kuchnie grafitowe, kuchnie granatowe, czy też kuchnie szare — tutaj warto kierować się indywidualnymi preferencjami, a także wielkością pomieszczenia. To, czy wybierzesz meble kuchenne połysk, czy mat — zależy wyłącznie od Ciebie.

Mat i połysk — zalety i wady obydwu rozwiązań

Kuchnia matowa czy w połysku? To odwieczny dylemat. Kuchnie matowe posiadają szereg zalet. Ich największą zaletą jest uniwersalność — mat sprawdza się tak naprawdę w każdym stylu. Nowoczesnym, jak i tradycyjnym! Jeśli nie wiesz, czy lepsza będzie kuchnia w połysku, czy w macie, i nie przepadasz za sprzątaniem, musisz wiedzieć, iż to mat łatwiej maskuje zabrudzenia, odciski palców, ale także zarysowania. Niestety mat posiada także i wady. Przede wszystkim wymaga uwagi przy dobieraniu detergentów i może optycznie pomniejszać przestrzeń, o czym wspomniano już wcześniej. Jeśli więc wybierasz pomiędzy kuchnią połysk, czy mat, a zależy Ci na przestrzeni — lepiej sprawdzi się połysk.

Zastanawiając się, czy wybrać kuchnię mat, czy połysk, nie sposób również pominąć zalet tego drugiego rozwiązania. Poza optycznym powiększeniem wnętrza gwarantuje ono także elegancki efekt. I choć w tym przypadku zabrudzenia są bardziej widoczne, nie wnikają one tak łatwo w głąb struktury, dzięki czemu ich usuwanie nie przysparza żadnych problemów. Jeśli chodzi o efekt wizualny, zarówno meble połysk, jak i mat, świetnie się prezentują!

Kompromis — połączenie matu i połysku

Co jednak jeśli powiemy Ci, że wcale nie musisz wybierać pomiędzy kuchnią mat i połyskiem? Możesz połączyć obydwa rozwiązania! W przypadku tego typu kompromisu najczęściej stosuje się mat na dolnych meblach, a połysk na górnych — lub na odwrót. Daje to naprawdę ciekawy efekt. Kuchnia mat z połyskiem to nietuzinkowa propozycja!

Inną opcją może być zastosowanie matu i połysku w zależności od koloru. Niech jeden sposób wykończenia będzie przypisany do jednego koloru, a drugi do innego. Brzmi ciekawie, prawda? Zarówno kuchnie mat, jak i połysk ciekawie się prezentują, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć ze sobą te rozwiązania! Mamy nadzieję, że wiesz już, jakie wybrać meble do kuchni — mat czy połysk!

Jeśli zainteresował Cię ten tekst, koniecznie sprawdź nasze inne artykuły: