Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak przyciąć blat kuchenny?

Jak przyciąć blat kuchenny?

Czy można sobie wyobrazić kuchnię bez odpowiedniej wielkości blatu? Pewnie jest to możliwe, jednak byłaby ona wówczas bardzo nieużyteczna. Co więcej, element ten odgrywa też bardzo ważną rolę ozdobną i zawsze powinien współgrać z szafkami i resztą wystroju. Niestety jednak jego montaż z reguły wiąże się z koniecznością docinania. Jak wykonać je poprawnie?

Docinanie blatu kuchennego – dlaczego jest takie trudne?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów blatów kuchennych. Wykonuje się je z różnych materiałów, poszczególne produkty wyróżniają się też grubością, kolorystyką czy fakturą. Poszczególni wytwórcy oferują też artykuły sprzedawane z metra lub też wytwarzane na zamówienie. Wybór tych drugich z reguły rozwiązuje też problem docinania – choć nie zawsze. Ich wadą jest jednak dużo wyższa cena. A jakie blaty kuchenne są obecnie najpopularniejsze?

  • Blaty kuchenne naturalne drewno – eleganckie i ponadczasowe, nie tak wytrzymałe, jak niektóre inne rozwiązania, jednak można je poddać renowacji,
  • • Blaty kuchenne laminowane – najpopularniejsze i tanie rozwiązanie, mogą mieć one praktycznie dowolną kolorystykę, są łatwe w utrzymaniu i odporne na zabrudzenia,
  • • Blaty kamienne/konglomeratowe – bardzo wytrzymałe i odporne, jednak mogą na nich pojawiać się odbarwienia. Ich wadą jest też wysoka cena,
  • • Blaty szklane – świetnie wyglądające i odporne na zabrudzenia czy uszkodzenia, jednak też bardzo drogie.

Blat kuchenny – z jakiego materiału?

Co warte podkreślenia, spośród powyższych opcji dwie pierwsze z reguły można kupić z metra, z kolei pozostałe na ogół wytwarzane są tylko na zamówienie. Nie ma w tym jednak przypadku – po prostu kamień i szkło to bardzo trudne materiały do obróbki. Blaty kuchenne z laminatu czy drewna przyciąć łatwiej, jednak także nie jest to proste. Przede wszystkim, jeśli chcemy uzyskać odpowiedni efekt, konieczne jest zadbanie o jak najwyższą dokładność. Wycięcie otworów na zlew, płytę czy baterię wymaga z kolei użycia odpowiedniej wyrzynarki. Co zaś najgorsze, zbyt mocno przycięty blat jest w zasadzie nie do odratowania – dlatego też należy w tym przypadku bardzo uważać.

Czy blat kuchenny nadaje się do łazienki?

Czym przyciąć blat kuchenny?

Docinanie blatów kuchennych z laminatu lub drewna należy przede wszystkim wykonywać przy użyciu ostrych narzędzi. To podstawowa zasada, o której warto pamiętać, gdyż z zasady nawet najlepsze urządzenia wyposażone w stare czy niewłaściwe tarcze będą szarpać krawędzie, a ich użycie będzie trudniejsze. Do samych cięć potrzebować będziemy z kolei co najmniej dwa urządzenia. Pierwszym będzie szlifierka kątowa wyposażona w odpowiednią tarczę. Drugim, wyrzynarka, która posłuży do wycinania otworów na zlew czy płytę. Jeśli przez blat przechodzić ma też bateria czy konieczne jest wykonanie dziur pod przewody itp., to warto też wyposażyć się w wiertarkę z odpowiednimi nakładkami do wycinania większych otworów.

Blat kuchenny drewniany czy laminowany - który lepszy?

Jak równo dociąć blat kuchenny?

A jak w praktyce dobrze przyciąć blat kuchenny? Oczywiście najważniejsze w tym przypadku jest odpowiednie przygotowanie do pracy i wyposażenie się w dobre narzędzia. Mając je – a także będąc już w posiadaniu szafek kuchennych i samego blatu, możemy przystąpić do wykonania niezbędnych pomiarów. Pierwszy z nich, to określenie długości i szerokości. Ile ma wystawać blat kuchenny. Z przodu z zasady nie powinno być to więcej, niż kilka centymetrów, by nie utrudniać korzystania z szuflad. Z tyłu wielkość ta może być jednak większa – i wynosić nawet około 10-15 cm. Co ważne, pozwoli to nie tylko na powiększenie powierzchni użytkowej, ale też umożliwi bezproblemowe podłączenie urządzeń w zabudowie. Same pomiary zawsze należy wykonywać „w naturze”, opierając się na rzeczywistych wymiarach szafek, zwracając jednocześnie uwagę na ewentualny brak kątów prostych. Po zwymiarowaniu konieczne jest jeszcze oznaczenie otworów na zlew czy płytę – je także warto wykonać w oparciu o faktyczne wyposażenie. Po dokładnym wymierzeniu można przystąpić do właściwego cięcia. Należy je wykonywać powoli i z zachowaniem maksymalnej dokładności. Miejsca cięć należy następie odpowiednio wyszlifować. A jak zabezpieczyć przed wodą – czy użyciu odpowiednich preparatów lub listew. A jak połączyć blat kuchenny? Niezbędne do tego będą wkręty lub odpowiedni klej, a szczelinę koniecznie trzeba zabezpieczyć silikonem.

Na jakiej wysokości blat kuchenny? 4 rady eksperta!

Przycinanie blatów kuchennych – czy można je wykonać samemu?

Na koniec tego tekstu warto jeszcze odpowiedzieć na dość powszechne pytanie – czy docinanie blatów można wykonać samemu. Odpowiedź na nie może być oczywiście tylko jedna – jak najbardziej tak! Jeśli tylko posiadamy odpowiedni sprzęt i wiemy, jak go używać, to samo cięcie nie należy do trudnych. Jednak z drugiej strony, jeśli nigdy nie obsługiwaliśmy wyrzynarki czy szlifierki i musimy je najpierw kupić, to często bardziej opłaca się zlecić docięcie blatu specjalistom. Na pewno nie będzie to kosztować więcej, niż samo nabycie narzędzi.

Jaki blat kuchenny do białych mebli? 5 rad

Dokładne docięcie blatów kuchennych jest kluczowe, z punktu widzenia estetyki kuchni. Warto więc zwrócić uwagę, by było ono wykonane jak najlepiej. Dzięki temu kupione u nas piękne blaty kuchenne imitacja kamienia czy blaty kuchenne grafitowe, drewniane czy w innych kolorach będą wyglądać doskonale!

Jak dobrać blat kuchenny do stylu kuchni?