Jak nietrudno się domyślić, woda jest niebezpieczna tylko dla określonych materiałów. Wolne od tego problemu są w zasadzie produkty z kamienia, konglomeratu czy też szkła. Niestety jednak mają one szereg innych wad. Na wodę wrażliwe są z kolei blaty kuchenne drewniane, laminowane oraz metalowe – choć te ostatnia spotyka się raczej rzadko. Dwie pozostałe opcje są z kolei bardzo popularne, co wynika z ich licznych zalet. Są one dużo lżejsze, niż produkty z kamienia, wytrzymałe i estetyczne. Drewno jest przy tym najbardziej uniwersalnym i ponadczasowym materiałem, z kolei laminat wyróżnia się niską ceną oraz bogactwem kolorów i faktur – które mogą być w zasadzie dowolne. Co więcej, oba te rozwiązania wcale nie muszą być wrażliwe na wodę. Wszystko w tym przypadku zależy jednak od odpowiedniej konserwacji i zabezpieczenia przed wilgocią.
Blat kuchenny – z jakiego materiału
Największym problemem związanym z blatami drewnianymi czy laminowanymi blatami imitującymi kamień, blatami kuchennymi grafitowymi, białymi czy blatami kuchennymi naturalne drewno, jest fakt, że ich odporność zależy od odpowiedniego traktowania. Co przy tym warte podkreślenia, wymagania w tym zakresie są różne dla obu materiałów:
Czy blat kuchenny nadaje się do łazienki?
Podsumowując, można więc stwierdzić, że zarówno blaty drewniane, jak i laminowane pod wpływem wody bardzo szybko ulegną uszkodzeniu, a nawet całkowitemu zniszczeniu. Co przy tym równie kluczowe, szczególnie w przypadku laminatu już pierwszy poważny kontakt wnętrza płyty z wilgocią może doprowadzić do opłakanych skutków. W zasadzie też żadnego znaczenia nie ma w tym przypadku wiek samych blatów. Świeżo zakupiony produkt bez odpowiedniego zabezpieczenia będzie tak samo podatny na uszkodzenia, jak kilkuletni. Pewne znaczenie może mieć z kolei jakość. Najtańsze blaty drewniane będą bowiem fabrycznie słabiej zabezpieczone, co będzie wymagało intensywniejszej konserwacji. Z kolei warstwa laminatu kiepskiej jakości może łatwiej pękać czy też ulegać uszkodzeniom na krawędziach. Dlatego też dbanie o odpowiednie zabezpieczenie blatów jest niezwykle ważne.
Blat kuchenny drewniany czy laminowany - który lepszy?
Ogólnie rzecz biorąc, sposoby na zabezpieczenie blatów przed wodą, są dwa:
Jakie drewno na blat kuchenny jest najlepsze?
Powyższe zasady są w teorii proste, jednak w praktyce wcale nie takie proste do wprowadzenia. Konieczność przycinania blatów – Jak przyciąć blat kuchenny, czy też brak dostępu do niektórych ich rejonów skutecznie utrudniają ich zabezpieczenie. Co gorsza, największe problemy z reguły pojawiają się w okolicy zlewu, gdzie z zasady wilgotność jest największa. Dodatkowo też o ile z wierzchu blatu dość łatwo i szybko można wodę usunąć, to jeśli dostanie się ona między blat a rant zlewu czy baterię, to w praktyce jest to już niemożliwe. Jak rozwiązać ten problem?
Jaki blat kuchenny do białych mebli? 5 rad
Ważną zasadą w tym przypadku jest też regularne ścieranie ewentualnych zachlapań, by dodatkowo zmniejszać ryzyko nasiąknięcia blatu wodą.
Na jakiej wysokości blat kuchenny? 4 rady eksperta!
Regularne dbanie o szczelność blatów kuchennych sprawi, że produkty z drewna czy laminatu będą służyć przez wiele lat. W praktyce oznacza to, że ich użyteczna wytrzymałość nie będzie się różnić od tej oferowanej przez inne materiały. Nie da się bowiem ukryć, że meble kuchenne i tak po około 10-15 latach warto wymienią. Duży wybór wysokiej jakości blatów kuchennych znaleźć można oczywiście w naszym sklepie – serdecznie zapraszamy!