Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Kuchenna wentylacja - o czym należy pamiętać

Kuchenna wentylacja – o czym warto pamiętać?

W kuchni następuje szybkie zużycie powietrza, z racji tego, jak intensywnie użytkujemy pomieszczenie. Gotując, produkujemy więcej pary wodnej, zapachów, drobinek tłuszczu, niż w pozostałych pomieszczeniach mieszkania czy domu. Dlatego należy je szybko wymieniać na świeże powietrze.


Projekt wentylacji kuchni musi być zgodny z przepisami polskiego prawa budowlanego. Mówi o tym dokładnie norma PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej - Wymagania wraz ze zmianami z dnia 8 lutego 2000 (PN-83/B-03430/Az3:2000). Zgodnie z jej wytycznymi przez kanał wywiewny usytuowany w danym pomieszczeniu należy usuwać od 30 m3/h do 70 m3/h powietrza, w zależności od rodzaju posiadanej kuchenki oraz od tego, czy w kuchni znajduje się okno. Aby wentylacja dobrze działała, muszą współpracować trzy elementy: wywiew (kanał wentylacyjny zakończony kratką), nawiew (system w całym domu) i przepływ powietrza (nie do końca szczelne drzwi do kuchni).

W kuchni usuwamy powietrze zwykle na dwa sposoby: poprzez zwykłą kratkę wentylacyjną oraz mechaniczny okap kuchenny. Okap wpięty jest w kanał wentylacyjny, którym powietrze z zanieczyszczeniami jest wypychane na zewnątrz. Nie należy mylić go z pochłaniaczem, który tylko oczyszcza powietrze, a ono z powrotem trafia do kuchni. Okap spełnia swoją rolę, tylko wtedy, gdy jest włączony. Dlatego obecność kratki wentylacyjnej jest absolutnie niezbędna, nawet gdy mamy okap.

Jeśli chodzi o wybór rodzaju wentylacji w kuchni, to możliwości są dwie: wentylacja grawitacyjna i mechaniczna. Pierwsza wymienia powietrze przez otwory wywiewne połączone z pionowymi przewodami wentylacyjnymi (tzw. kratki wywiewne), którymi powietrze jest wywiane. W tym celu do kuchni musi napłynąć powietrze z zewnątrz, np. przez otwarte okno lub nawiewniki okienne. Jeśli w kuchni nie ma okna, powietrze zewnętrzne należy doprowadzić z innego pomieszczenia w domu otworami w dolnych częściach drzwi. Gdy okna zostają szczelnie zamknięte, zwłaszcza zimą w czasie mrozów, dochodzi do ciągu wstecznego w kratkach i zimne powietrze jest nawiewane przez kratki do pomieszczenia.

Wentylacja mechaniczna, przy pomocy wentylatorów, m.in. okapu, zapewnia ciągłą wymianę powietrza, bez względu na warunki atmosferyczne. Jeśli mamy w domu rekuperację, dodatkowo świeże powietrze nawiewane do pomieszczenia może być ogrzane.