Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jaki blat wybrać do zlewu podwieszanego?

Jaki blat wybrać do zlewu podwieszanego?Zlew podwieszany może być bardzo atrakcyjnym elementem wystroju kuchni. Szczególnie jeśli postawiliście na aranżację inspirowaną nowoczesnym minimalizmem. Taki sposób montażu zlewozmywaka nie tylko ułatwia utrzymanie czystości w kuchni. Jest to również idealne rozwiązanie, jeśli chcecie wyeksponować ciekawy wzór czy kolor blatu.

Jaki blat do zlewu podwieszanego?

Odpowiedź na pytanie, jaki blat do zlewu podwieszanego wybrać, zależy jednak nie tylko od kwestii czysto wizualnych. Jak sama nazwa mówi, zlew podwieszany montowany jest bezpośrednio pod blatem. Konieczne jest więc nie tylko wycięcie w blacie otworu o precyzyjnych wymiarach i estetycznych krawędziach, ale również stworzenie szczelnego połączenia pomiędzy zlewem i dolną stroną blatu. Dziś sprawdzimy, jaki blat do zlewozmywaka podwieszanego sprawdzi się najlepiej i jakie są słabe i mocne strony poszczególnych, dostępnych na rynku rozwiązań.


Zlew podwieszany – jaki blat?

Największy wpływ na to, jaki blat do podwieszanego zlewu wybrać, ma oczywiście użyty do jego wykonania materiał. Montaż tego rodzaju zlewozmywaka związany jest w większości przypadków z koniecznością wycięcia w nim otworu odpowiednich rozmiarów. Na tym etapie dużym ułatwieniem są papierowe szablony dodawane przez niektórych producentów armatury do zlewów podwieszanych. Taki szablon należy przykleić w odpowiednim miejscu na blacie, a następnie poprowadzić linie cięcia zgodnie ze znajdującym się na nim wzorem. Musicie jednak wybrać materiał, który będzie pozwalał na wycięcie równego otworu. Alternatywnie możecie kupić blat przygotowany indywidualnie na wymiar z otworem o określonych wymiarach. Poniżej znajdziecie kilka różnych możliwości:


  • Zlew podwieszany w blacie drewnianym – na pierwszy rzut oka blat drewniany i zlewozmywaki podwieszane to nie do końca dobry pomysł. Owszem nieodpowiednio przygotowane drewno nie będzie w stanie poradzić sobie z częstym kontaktem z wodą. Istnieje jednak szereg możliwości, które pozwolą Wam zabezpieczyć krawędź blatu z naturalnego drewna. Służą do tego między innymi specjalne oleje, lakiery czy impregnaty. Pamiętajcie jednak, że wiele z tych preparatów musi być systematycznie nakładanych, aby utrzymać odpowiednią ochronę blatu. Jakie zalety mają blaty kuchenne drewniane w połączeniu ze zlewem podblatowym? Plusem jest na pewno możliwość łatwej obróbki blatu, a także to, że naturalne drewno jest uniwersalnym dodatkiem, który możecie wykorzystać w różnego rodzaju aranżacjach kuchni.
  • Zlew podwieszany w blacie granitowym – mianem blatów granitowych określa się najczęściej modele wykonane z mineralnych konglomeratów. Zamiast naturalnego granitu, który jest ciężki, kosztowny i bardzo trudny w obróbce stosuje się mineralny kompozyt. Powstaje on z połączenia sproszkowanego materiału mineralnego (np. granitu) ze specjalnymi żywicami. W ten sposób otrzymywane jest tworzywo, które pod wieloma względami przypomina naturalny kamień, jest jednak dużo łatwiejsze w obróbce. Mimo tego wycięcie otworu w granitowym blacie może być sporym wyzwaniem. W przypadku tego materiału o wiele lepiej skorzystać z gotowego blatu na wymiar.
  • Zlew podwieszany i blaty kamienne – mimo że naturalny kamień może być niezwykle ciekawą ozdobą kuchni, to jednak materiał ten jest pod wieloma względami niepraktyczny. Blaty kamienne są ciężkie, trudne w obróbce i kosztowne. Jest to więc stosunkowo rzadko spotykane rozwiązanie, szczególnie w przypadku zlewów podblatowych. Blaty kuchenne kamienne to jednak także imitacje wykonane na przykład z laminatu ze wzorem kamienia. Alternatywą dla naturalnego materiału są także wspomniane już blaty z konglomeratu.
  • Zlew podwieszany i blat laminowany – najtańszym rozwiązaniem są blaty kuchenne laminowane. W przypadku zlewu podwieszanego problemem może być jedna odpowiednie zabezpieczenie krawędzi. Rdzeń blatów laminowanych wykonany jest z płyty meblowej, która pod wpływem wilgoci może ulec uszkodzeniu. Jeśli więc zdecydujecie się na blat laminowany, to absolutnie niezbędne jest szczelne zabezpieczenie krawędzi. Zaletą blatów laminowanych jest ich niska cena, a także duża ilość dostępnych wzorów. Laminat może imitować różne materiały. W związku z tym w kategorii tej znajdziecie między innymi blaty kuchenne drewnopodobne czy blaty kuchenne betonowe.


Blat do zlewu podwieszanego – na co jeszcze zwrócić uwagę?


Sam materiał to oczywiście nie wszystko. Duże znaczenie ma również kolor i wzór blatu. To, czy w Waszym przypadku lepiej sprawdzi się blat pod zlew podwieszany jasny, czy ciemny, zależy od tego, jaki efekt aranżacyjny chcecie osiągnąć. Największą popularnością cieszą się oczywiście jasne blaty, które pomagają optycznie powiększyć kuchnię. Jeśli chodzi o konkretne wzory, to obok blatów drewnopodobnych bardzo ciekawą propozycją są także blaty imitujące naturalny marmur.


Czytaj także:
Zlewozmywak – o czym warto pamiętać przy jego zakupie
Jakie baterie i zlewozmywak do kuchni? 4 rady KOMFORTU
Jak umeblować kuchnię, aby była praktyczna i stylowa?
Jak zabezpieczyć blat kuchenny przed wodą?
Co powinien mieć idealny aneks kuchenny w nowoczesnym domu
Moja pierwsza kuchnia - jak zaprojektować
Jakie drewno na blat kuchenny jest najlepsze + 3 alternatywy
Blat kuchenny - z jakiego materiału
Blat kuchenny drewniany czy laminowany - który lepszy?
Jak połączyć blat kuchenny?
Na jakiej wysokości blat kuchenny? 4 rady eksperta!
Sposoby na aranżacje ściany nad blatem kuchennym