Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Wysoka kuchnia – jak zaprojektować jej aranżację?

Wysoka kuchnia – jak zaprojektować jej aranżację?

Mieszkanie w kamienicy ma chyba tylu zwolenników, co przeciwników. Jednym niezwykle odpowiada klasyczny wygląd, duże pokoje i wysokie stropy, innych odstraszają potencjalne problemy z konstrukcją i instalacjami czy konieczność biegania po drabinie celem wymiany żarówki. Tak czy inaczej, kamienic jest w Polsce całkiem sporo i każdy ich lokator prędzej czy później będzie remontował kuchnię. Jak sprawić, by była ona jedyna w swoim rodzaju?

Wysoka kuchnia – czyli jaka?

Z całą pewnością określenie „wysoka kuchnia” może być trochę mylące. Wiele osób pod tym hasłem rozumie po prostu ponadprzeciętnie wysoką zabudowę meblową – z reguły sięgającą do sufitu. W tym artykule koncentrujemy się jednak na aranżacjach pomieszczeń ze stropami umieszczonymi co około 3,5 czy nawet 4 metry. Ich charakter sprawia, że wymagają one zwrócenia uwagi na szereg kwestii technicznych i dobranie odpowiednich rozwiązań. Dodatkowo też zwrócimy uwagę na inne problemy, które mogą wystąpić w kamienicznych kuchniach, które najczęściej są właśnie wyższe od przeciętnej.

Co powinien zawierać dobry projekt kuchni w kamienicy?

Projektowanie kuchni nie jest łatwe, szczególnie gdy trudno o dobre inspiracje. Niestety sytuacja tego typu ma m.in. miejsce w przypadku kamienic, dla których raczej nie przygotowuje się „wzorcowych aranżacji”. Sprawia to, że często musimy poruszać się nieco po omacku i dostosowywać inne koncepcje do nietypowych pomieszczeń. Wymaga to oczywiście poświęcenia większej ilości czasu i zapoznania się z różnymi możliwościami. Dlatego też w przypadku wysokich kuchni szczególnie ważne jest przygotowanie dobrze zrobionego projektu, który pozwoli na „wyciągnięcie” maksimum z posiadanego pomieszczenia. Jak już wspomnieliśmy, warto w takiej sytuacji zwrócić uwagę na często występujące w kamienicach problemy – jak np. stare instalacje wodne, gazowe i elektryczne, czy też niestabilne podłogi, które mogą być potem sporym problemem. Dobry projekt to więc nie tylko wybrane meble kuchenne, ale też sposób wykończenia posadzek i ścian, oświetlenie, armatura itp.

Na co zwracać uwagę podczas projektowania wysokiej kuchni?

Podczas przygotowywania projektu wysokiego pomieszczenia do gotowania koniecznie trzeba pamiętać o następujących kwestiach:

  • • Instalacje – remont to idealny moment na ich wymianę lub modernizację. Warto też pamiętać, że liczba potrzebnych obecnie gniazdek jest dużo większa, niż było to standardem ponad pół dekady temu.
  • • Podłogi – w wielu kamienicach trafić można na piękne parkiety, które wymagają jedynie odpowiedniego odnowienia i zabezpieczenia. Niestety jednak równie często trafić można na stare deski przykryte bliżej nieokreślonym tworzywem. W takiej sytuacji należy wykonać zupełnie nowe wylewki betonowe lub też wymienić spróchniałe łaty i przykryć je stabilną płytą. Na nich można z kolei ułożyć dopiero panele winylowe do kuchni, panele pod ogrzewanie podłogowe, płytki podłogowe czy też wykładziny PCV do kuchni.
  • • Ściany – w kamieniach często mogą wymagać wygładzenia lub uzupełnienia gipsem. Dodatkowo w miejscach najbardziej narażonych na kontakt z wodą warto położyć na nie płytki ścienne lub też użyć specjalnych farb czy paneli z tworzywa.
  • • Szafki – w wysokich kuchniach najlepiej sprawdzą się meble na wymiar. Jak nietrudno się domyślić, w ich przypadku kluczowe znaczenie będzie miała wysokość. Oczywiście nie mogą one sięgać sufitu, gdyż będą źle wyglądać – o użyteczności nie wspominając. Złym rozwiązaniem będą też klasyczne meble sięgające około 2,5-2,7 metra, nad którymi utworzy się bardzo duża przestrzeń. Idealne będą więc szafki o wysokości około 3 metrów. Oczywiście należy też pamiętać, by dopasować do nich odpowiednie baterie kuchenne i zlewozmywaki.
  • • Oświetlenie – do wysokich kuchni najlepiej wybrać lampy wiszące, które optycznie obniżą pomieszczenie i będą łatwiejsze w ewentualnej obsłudze i czyszczeniu. Opłaca się oczywiście postawić też na dodatkowe źródła światła, takie jak taśmy LED czy mniejsze lampki.

W tym miejscu trzeba także dodać, że z problemem projektowania wysokiej kuchni nie trzeba borykać się samemu. Odpowiednie wsparcie mogą zapewnić nasi specjaliści, którzy wsłuchają się w Twoje potrzeby, przygotują ciekawy projekt, wycenę i w razie jej akceptacji pomogą w zakupie konkretnych rozwiązań. Co więcej, oferujemy obecnie także dostawę i montaż wymarzonych podłóg, szafek i wyposażenia. Jeśli jesteś zainteresowany taką pomocą, to koniecznie powinieneś odwiedzić zakładkę zaprojektuj kuchnię. A jeśli remontujesz też pomieszczenie kąpielowe, to serdecznie zapraszamy do skorzystania z usługi zaprojektuj łazienkę.