Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Kuchnia matowa – za, przeciw i 5 pomysłów!

Kuchnia matowa – za, przeciw i 5 pomysłów!

Kuchnia matowa to ponadczasowe rozwiązanie, na które wciąż decyduje się wiele osób, urządzających domy i mieszkania. Trudno się temu dziwić, gdyż kuchnia w macie ma wiele zalet – jest przede wszystkim uniwersalna, więc sprawdzi się przy wielu aranżacjach. Co jeszcze przemawia za wyborem kuchni matowej, a jakie są jej minusy?

Kuchnia w macie – zalety

Meble kuchenne matowe swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim uniwersalności. O ile meble kuchenne z połyskiem lepiej nadają się do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym, tak kuchnia w półmacie lub macie będzie odpowiednim wyborem do przestrzeni o różnym charakterze. Matowe fronty kuchenne to doskonała propozycja zarówno do pomieszczeń klasycznych, rustykalnych czy skandynawskich, jak i nowoczesnych.

Kuchnia biała matowa z drewnem to sprawdzona aranżacja, typowa dla wnętrz w klimacie scandi. Białe meble rozjaśniają przestrzeń, dając wrażenie czystości i świeżości, natomiast drewno – wprowadzone na przykład pod postacią blatów – wspaniale ją ociepli i doda jej przytulności. Podobny efekt zapewni Ci kuchnia szara matowa z drewnem, równie często wybierana przez miłośników aranżacji rodem z dalekiej Północy. Natomiast preferującym ciemniejsze barwy, do gustu przypadnie kuchnia grafitowa matowa – meble i szafki kuchenne w takim odcieniu to świetna propozycja do pomieszczeń industrialnych.

Kuchnia matowa ma też tę zaletę, że zabrudzenia nie są na niej bardzo widoczne. To jedna z głównych cech, która odróżnia meble kuchenne lakierowane od tych o matowym wykończeniu. Odciski palców czy zacieki na matowych frontach nie rzucają się w oczy tak bardzo, a kurz i inne zabrudzenia nie osiadają na nich tak intensywnie, dzięki czemu utrzymanie schludnego wyglądu kuchni jest łatwiejsze. Kuchnia mat wyróżnia się także wyższą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Meble kuchenne laminowane o błyszczącej powierzchni są bardziej podatne na zarysowania, które od razu są na nich widoczne.

Kuchnia super mat to warte rozważenia rozwiązanie również dla osób, którym zależy na uzyskaniu efektu przytulności we wnętrzu. Meble o matowym wykończeniu pomogą Ci wprowadzić do pomieszczenia ciepło, ład i harmonię, co z kolei sprawi, że przygotowywanie posiłków stanie się prawdziwą przyjemnością. Kuchnie matowe są też niezwykle różnorodne – zarówno pod względem stosowanej palety barw, jak i materiałów wykorzystywanych do produkcji mebli. Tym samym sprawdzą się podczas aranżacji przestrzeni o niemal dowolnym charakterze.

Kuchnia matowa – wady

Czy kuchnie matowe mają zatem jakieś wady? Zastanawiając się, z jakiego materiału kuchnia powinna być urządzona, warto mieć świadomość, że meble matowe nie odbijają światła. Choć – jak zostało przed chwilą wspomniane – wprowadzają do pomieszczenia ciepłą i przytulną atmosferę, mogą nieco je przytłaczać.

Fakt, że matowe fronty kuchenne nie odbijają światła, może także przyczynić się optycznego pomniejszenia przestrzeni. Powinny mieć to na uwadze zwłaszcza osoby, którym marzy się czarna kuchnia matowa – gdzie ciemny kolor dodatkowo zabierze nieco światła. Należy jednak podkreślić, że dotyczy to głównie kuchni zamkniętych – we wnętrzach o większym metrażu lub kuchniach otwartych na salon, efekt ten nie powinien być aż tak widoczny.

Istotne z punktu widzenia użytkowania kuchni jest również to, że niektóre plamy na matowych meblach mogą być trudne do usunięcia. Mimo że na meblach o takim wykończeniu większość zabrudzeń jest dobrze maskowana, nie zaliczają się do nich tłuste plamy na matowych meblach. Co więcej, do ich usuwania nie należy używać silnych środków, które mogą naruszyć warstwę ochronną mebli. Jak czyścić matowe szafki kuchenne? W tym celu możesz wykorzystać specjalne nawilżane chusteczki do mebli lub łagodne preparaty, które dodatkowo odświeżą i zaimpregnują powierzchnie.

Kuchnia mat – pomysły na aranżację

Kuchnie matowe są dostępne w wielu wariantach, więc pomysłów na aranżację takiego wnętrza z pewnością nie brakuje. Biała kuchnia matowa w połączeniu z drewnianymi blatami to doskonała propozycja dla osób, którym marzy się przestrzeń w stylu skandynawskim. Klimat scandi możesz też stworzyć, decydując się na szarą kuchnię matową z drewnem. Kuchnia beżowa matowa spodoba się miłośnikom klasycznej stylistyki. Jeśli do nich należysz, możesz postawić na meble w jednym kolorze lub stworzyć monochromatyczną kompozycję, dobierając dolne lub górne szafki w odcieniu brązu.

Zwolennikom loftowych przestrzeni spodoba się natomiast kuchnia matowa czarna lub grafitowa – by wizualnie ocieplić pomieszczenie i dodać mu odrobinę przytulności, do aranżacji włącz drewniane blaty. Z kolei osobom lubiącym niestandardowe rozwiązania, do gustu przypadnie kuchnia w macie w kolorze butelkowej zieleni lub chabrowym – fronty w takim odcieniu można śmiało skontrastować z białymi, które skutecznie rozjaśnią wnętrze.

Czytaj także: