Mała kuchnia to duży kłopot? Niekoniecznie, choć urządzanie takiego wnętrza nierzadko jest sporym wyzwaniem – nie tylko trzeba pomieścić niezbędne urządzenia i akcesoria na niewielkiej powierzchni, ale także zastosować rozwiązania, dzięki którym pomieszczenie wyda się większe. Jak optycznie powiększyć kuchnię? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów!
Nie jest tajemnicą, że jasne barwy wizualnie powiększają przestrzeń – odbijają więcej światła, dzięki czemu wnętrze wydaje się bardziej przestronne i otwarte. Zmiana kolorystyki w kuchni to więc najprostsza metoda na optyczne powiększenie kuchni. Jeszcze lepszy efekt osiągniesz, decydując się na ujednolicenie kolorystyki ścian, podłóg, a nawet zabudowy kuchennej. Zatarte granice między poszczególnymi płaszczyznami sprawią, że kuchnia będzie wyglądać na przestronniejszą. Jakie kolory powiększające pomieszczenie najlepiej się tu sprawdzą? Zawsze doskonałym wyborem jest ponadczasowa, uniwersalna biel. Mała kuchnia będzie wydawać się większa też wtedy, gdy postawisz na w odcienie beżu lub szarości. Ciekawym rozwiązaniem są również pastele – rozbielony błękit czy pudrowy róż to propozycja dla osób, którym urządzone na białe wnętrza kojarzą się z chłodem i surowością.
Przeglądając zestawy mebli kuchennych, nie możesz zdecydować się między matowymi a błyszczącymi powierzchniami? W małych kuchniach blask jest więcej niż pożądany! Jasne fronty o wysokim połysku świetnie odbijają światło, dzięki czemu wizualnie powiększają pomieszczenie. Nie wspominając już o tym, że wykończone na wysoki połysk meble – lakierowane lub pokryte specjalną folią – prezentują się niezwykle elegancko i nowocześnie, same w sobie stanowiąc niebywałą ozdobę wnętrza. Efekt ten możesz wzmocnić, wprowadzając do kuchni także inne błyszczące elementy. Jeśli nad kuchennym blatem lub w miejscu, gdzie pojawi się zlewozmywak, zamierzasz położyć płytki, wybierz te minimalistyczne i subtelnie połyskujące. Dobierając baterie kuchenne również postaw na te w srebrnym kolorze, odbijające światło i znajdujące się wokół przedmioty. Dobrym pomysłem są też lustrzane dekoracje, które nie tylko optycznie powiększą kuchnię, ale także nadadzą jej głębię i ją rozświetlą.
W małej kuchni, zapewne ku zaskoczeniu niektórych, najlepszym rozwiązaniem są… wielkoformatowe płytki. Warto je położyć zarówno na podłodze, dzięki czemu kuchnia zyska na metrażu, oraz na ścianie nad blatem – ich duży rozmiar sprawi, że nie będą zaburzać wystroju licznymi łączeniami. Istotny jest również wzór płytek. Szczególnie polecane są gładkie kafle o lekko połyskującej powierzchni, które odbijają światło.
Odpowiednie oświetlenie potrafi zdziałać cuda w każdym pomieszczeniu – w tym w kuchni. Podczas jej urządzania warto zatem zadbać o to, by do wnętrza wpadało możliwie najwięcej światła dziennego – odsłoń okna, rezygnując z gęstych firanek, ciemnych rolet czy ciężkich osłon, które mogłyby ograniczyć ilość promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia. A co ze sztucznym oświetleniem? W kuchni powinno znaleźć się jedno główne źródło światła – może to być lampa wisząca lub plafon, które równomiernie doświetlą wnętrze, oraz oświetlenie punktowe, na przykład nad blatem roboczym. Zwróć przy tym uwagę na moc żarówek i barwę światła. Najlepszym wyborem jest światło neutralne – zbyt słabe może wizualnie pomniejszyć przestrzeń i sprawić, że kolory będą wyglądać na ciemniejsze, natomiast za ostre może spowodować, że kuchnia będzie wydawać się zimna, surowa i nieprzystępna.
Efekt optycznego powiększenia kuchni pozwoli nam też uzyskać aranżacja w duchu minimalizmu. Proste formy, neutralne kolory czy brak bogatych zdobień sprawiają, że kuchnia wygląda na bardziej przestronną, ale również uporządkowaną – docenią to głównie osoby, w mieszkaniach których znajduje się kuchnia otwarta na salon. Liczbę przechowywanych na widoku rzeczy ogranicz do niezbędnego minimum, dla pozostałych znajdź stałe miejsce w szufladach lub szafkach i konsekwentnie je tam odkładaj. Zapomnij o kuchennych bibelotach czy ustawianiu naczyń na blacie – nie tylko zabierają przestrzeń roboczą, ale i powodują, że kuchnia wydaje się mała i zagracona. Mała kuchnia także może być wygodna, funkcjonalna, a przede wszystkim – piękna! By osiągnąć taki efekt, urządzając lub remontując takie wnętrze skorzystaj z powyższych sprawdzonych rad. Dzięki nim optycznie powiększysz kuchnię oraz sprawisz, że stanie się przestronna, jasna i pełna światła.