Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Malowanie mebli kuchennych – kiedy warto kupić farbę do mebli, a kiedy nowe meble?

Malowanie mebli kuchennych – kiedy warto kupić farbę do mebli, a kiedy nowe meble?

Meble kuchenne należą do najszybciej zużywających się elementów wyposażenia w każdym domu i mieszkaniu. Są one intensywnie eksploatowane, a przy tym narażone na działanie wysokich temperatur czy pary wodnej, więc już po kilku latach mogą pojawić się na nich uszkodzenia. Czy w takiej sytuacji lepiej zdecydować się na malowanie mebli kuchennych, czy zakup nowych?

Jak pomalować meble kuchenne?

Malowanie to dobry sposób na odświeżenie mebli kuchennych stosunkowo niewielkim kosztem. By jednak zabieg ten przyniósł oczekiwane rezultaty, warto się do niego właściwie przygotować. Przed rozpoczęciem malowania, skontroluj stan mebli, sprawdź, jak duże są uszkodzenia, rysy czy spękania i w razie potrzeby przeprowadź niezbędne naprawy. Przy okazji warto też wyprofilować i wyregulować, a jeśli trzeba – wymienić, okucia, zawiasy i prowadnice.

Następnie zdemontuj gałki i uchwyty do mebli kuchennych – demontaż drzwiczek nie zawsze jest konieczny, ale dla ułatwienia prac można go wykonać. Kolejny krok to zmatowienie powierzchni przy pomocy papieru ściernego oraz zeszlifowanie wszelkich nierówności i spłycenie rysek. Później oczyść meble z kurzu, zabezpiecz powierzchnie, których nie będziesz poddawać renowacji – na przykład blaty kuchenne – i możesz przejść do malowania! Tylko czym pomalować meble kuchenne? Z pewnością przydadzą Ci się do tego mały pędzelek, większy pędzel oraz wąski i szeroki wałek. Przemalowywanie mebli kuchennych rozpocznij od najtrudniej dostępnych miejsc – zakamarków, rogów i detali, powoli przechodząc do większych powierzchni.

Czym pomalować meble kuchenne z okleiną, z płyty lub drewniane?

Nie wiesz, jaką farbą pomalować meble kuchenne? Otóż, nie istnieje jedna prawidłowa odpowiedź na to pytanie, niezależnie od tego, czy planujesz malowanie mebli kuchennych na biało, szaro czy czarno – decydujące są tu zalecenia producenta dotyczące obszarów zastosowania konkretnego preparatu. Często jednak zarówno malowanie mebli kuchennych drewnianych, jak i tych z płyty MDF czy pokrytych okleiną można wykonać przy użyciu jednego produktu.

Zazwyczaj są to farby akrylowe, które cechują się większą odpornością na wpływ czynników zewnętrznych, w tym szorowanie czy działanie promieni słonecznych. Zastanawiając się, jaka farba do malowania mebli kuchennych jest odpowiednia, pod uwagę możesz wziąć także specjalne preparaty przeznaczone do mebli drewnianych, które nadają powierzchni pożądany kolor, a jednocześnie ją zabezpieczają. Inna możliwość to farby renowacyjne – łatwo się je rozprowadza, a przy tym zapewniają trwałe i atrakcyjne wykończenie.

Czy warto malować meble kuchenne?

Choć wiele osób z pewnością nie takiej odpowiedzi się spodziewa, jest ona tą najwłaściwszą – gdyż to zależy. Od czego? Przede wszystkim od stanu mebli. Niekiedy meble kuchenne nadają się wyłącznie do wymiany, więc ich malowanie okaże się sporym wysiłkiem, który w dodatku nie przyniósł oczekiwanego rezultatu. Mimo że przemalowane szafki kuchenne potrafią wyglądać niemal jak nowe, w rzeczywistości warstwa nałożonej farby jedynie zamaskuje istniejący i narastający problem, zamiast go rozwiązać. W takiej sytuacji zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są nowe meble kuchenne, które nie tylko idealnie spełnią Twoje wymagania pod względem estetycznym i funkcjonalnym, ale przede wszystkim pozbawione są wszelkich wad czy usterek.

Co więcej, dzięki wymianie mebli możemy nadać kuchni całkowicie nowy wygląd, nie decydując się na półśrodki. Marzy Ci się kuchnia klasycznie, utrzymana w duchu minimalizmu nowoczesna kuchnia, inspirowana stylem industrialnym kuchnia fabrykanta, a może elegancka i szykowna kuchnia kontrastów? Różnorodne zestawy mebli kuchennych umożliwiają stworzenie niemal dowolnej aranżacji, zarówno wyróżniającej się praktycznością, jak i perfekcyjnie wpisującej się w Twój gust. Łatwo też dobierzesz pozostałe elementy zabudowy – stół jadalniany oraz pasujące do wystroju krzesła białe, krzesła czarne lub krzesła szare.