Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak połączyć salon z kuchnią?

Połączenie kuchni z salonem – czy to dobry pomysł?

Salon połączony z kuchnią to rozwiązanie mające bez wątpienia wiele zalet. Przede wszystkim pozwala ono na wykreowanie jasnego i przestronnego wnętrza, na czym często zależy właścicielom zarówno kawalerek czy mieszkań o małym metrażu, jak i dużych apartamentów lub domów. Popularność otwartych przestrzeni nie słabnie od co najmniej kilku sezonów – co więcej, trend ten najpewniej pozostanie z nami na znacznie dłużej.

Argumentów przemawiających za łączeniem kuchni z salonem jest jednak więcej. Ogromne znaczenie ma tu także funkcjonalność oraz możliwość spędzania czasu z pozostałymi domownikami, nawet podczas wykonywania innych czynności. Połączenie kuchni z salonem docenimy również podczas wizyty gości. Taki układ nie wymusza na nas konieczności oddalania się do kuchni w celu przygotowania poczęstunku – możemy go przyrządzać, jednocześnie oddając się rozmowie i ciesząc się towarzystwem bliskich.

Połączenie salonu z kuchnią – aranżacje

Jednym z istotniejszych aspektów, o których trzeba pamiętać przy łączeniu kuchni z salonem, jest zachowanie spójności aranżacyjnej. W praktyce oznacza to, że i pokój dzienny, i kuchnia powinny być urządzone w tym samym stylu, co pozwoli na wprowadzenie do wnętrza pożądanej harmonii. Na jaki styl najlepiej się zdecydować? Możliwości jest naprawdę sporo, dlatego przynajmniej częściowo możemy zdać się tu na własny gust.

Ciekawą propozycją jest na przykład styl skandynawski, który świetnie sprawdzi się zwłaszcza w pomieszczeniach o mniejszym metrażu. Bazuje on na jasnej palecie barw, naturalnych materiałach, a zwłaszcza drewnie, oraz tekstyliach dekoracyjnych w subtelnych odcieniach. Za wyborem tym przemawia też fakt, że bez większego problemu znajdziemy zarówno zestawy mebli kuchennych, jak i stoły do salonu czy szafy utrzymane w tym samym stylu – na przykład łączące biel i drewno.

A jak połączyć kolorystycznie salon z kuchnią w duchu industrialnym? Styl ten wbrew pozorom świetnie pasuje nie tylko do dużych wnętrz – klimatyczną, loftową przestrzeń z powodzeniem stworzymy także na mniejszej powierzchni. W takim przypadku, dobierając meble i szafki kuchenne, warto postawić na drewniane blaty i czarne lub grafitowe fronty o matowym wykończeniu. Całości dopełnią ciemne baterie kuchenne. Podobnych akcentów kolorystycznych szukajmy, wybierając komodę do salonu, stolik kawowy, regał na książki czy artykuły dekoracyjne.

Jeśli natomiast marzy nam się nowoczesne połączenie salonu z kuchnią, zdecydujmy się na kontrastowe zestawienie. Szafki kuchenne stojące czy wiszące w białym kolorze będą fantastycznie prezentować się w połączeniu z czarnymi lub grafitowymi blatami. Oryginalnym rozwiązaniem będą również szafki kuchenne wiszące lub stojące z lakierowanymi frontami, które wykończeniem mogą nawiązywać do mebli w salonie.

Połączenie salonu z kuchnią – podłoga

By zachować spójność aranżacyjną w salonie połączonym z kuchnią, trzeba też zastanowić się nad wyborem podłogi. Najlepszy efekt zapewni nam jednolita podłoga w całym pomieszczeniu, co spotęguje wrażenie przestronności. Równie dobrze można jednak zdecydować się na inne łączenie podłogi – salon i kuchnia to pomieszczenia pełniące zupełnie różne funkcje, a tym samym stawiające całkiem inne wymagania. Jeśli w kuchni chcemy położyć płytki, a w salonie panele, miejsce łączenia można ukryć pod subtelną listwą.

Jak połączyć salon z aneksem kuchennym?

Połączenie salonu z kuchnią nie oznacza oczywiście, że nie możemy choćby symbolicznie oddzielić obu stref. Wręcz przeciwnie – jest to wręcz wskazane i pozwala na zachowanie ładu i harmonii we wnętrzu. Jak połączyć salon z kuchnią, by podkreślić indywidualny charakter obu części pomieszczenia? Na granicy strefy dziennej i kuchennej można stworzyć część jadalnianą z wygodnym stołem i pasującymi do wystroju krzesłami do salonu.

Planując zabudowę kuchni, możemy także zdecydować się na układ w kształcie litery U – w takim przypadku jeden z boków może pełnić rolę barku lub wysokiego stolika. Popularnym rozwiązaniem na łączenie kuchni z salonem jest również postawienie wyspy kuchennej, którą możemy przeznaczyć na dodatkową przestrzeń roboczą lub zamontować na niej zlewozmywak.

Czytaj także: