Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jakie szafki do kuchni? 6 porad projektanta!

Jakie szafki do kuchni? 6 porad projektanta!

Jednym z najważniejszych elementów każdej kuchni są oczywiście meble. To w nich przechowujemy produkty, garnki, sztućce i inne przedmioty do gotowania, to one stanowią podstawę dla blatu roboczego, to w nich montujemy też często sprzęty – takie jak zmywarka, piec czy lodówka. Oczywiście nie można w tym przypadku zapominać też o estetyce, która również ma olbrzymie znaczenie. Dlatego też wybór szafek powinien być dobrze przemyślany. Jak podejść do tego tematu?

Rodzaje szafek do kuchni – jakie są ich typy?

Tak, jak w każdej dziedzinie życia, także w przypadku aranżacji kuchni najważniejsze są podstawy. W tym konkretnym przypadku warto zacząć od poznania ogólnych typów szafek, które podzielić można na dwie główne kategorie:

  • • stojące – stanowiące też podstawę dla blatu roboczego. Raczej rzadko są one podwieszane, z racji potencjalnie dużego obciążenia,
  • • podwieszane – montowane w górnym rzędzie, z reguły są płytsze i lżejsze.

Oprócz tego wyróżnić można meble kuchenne z szufladami i półkami, z frontami pełnymi i przeszkleniami, produkty narożne i przeznaczone pod zabudowę. Opcji jest tu sporo, jednak każda z nich przeznaczona jest do konkretnych zastosowań. Dlatego też zakup szafek na „chybił trafił” zawsze będzie błędem.

Wybór szafek do kuchni – na co zwracać uwagę?

Mając ogólną świadomość na temat tego, jakie rodzaje szafek można kupić, warto też zwrócić uwagę na kilka ich cech. Są to przede wszystkim:

  • • wymiary – decydują one o pojemności i jednocześnie muszą być dostosowane do posiadanej przestrzeni,
  • • układ wewnętrzny – wysokość półek, głębokość szuflad czy sposób otwierania drzwiczek ma spore znaczenie użytkowe,
  • • obudowa, fronty i uchwyty – są kluczowe z punktu widzenia estetyki, choć nie tylko. Zawsze należy sprawdzić, czy śliczna klamka nie będzie irytująca podczas otwierania.
  • • technologie – samodomykające się drzwiczki i szuflady, systemy bezuchwytowe, ograniczniki czy przystosowanie do montażu podświetlenia LED mogą mieć spory wpływ na uzyskany efekt i nasz komfort.

Zakup mebli kuchennych – poznaj rady specjalisty!

Czy uzbrojeni w podstawową wiedzę możemy już udać się na zakupy? Oczywiście, że tak! Jednak my zalecamy nieco wstrzemięźliwości i zapoznanie się też z radami profesjonalistów!

Nie bój się zestawów!

Wiele osób uważa, że gotowe zestawy mebli kuchennych są w jakiś sposób „gorsze” od tych na wymiar. Tymczasem absolutnie nie należy się ich bać, o ile oczywiście możemy je wpasować do posiadanej kuchni. Z pewnością też będą one dużo tańsze, niż szafki na zamówienie.

Wysokość ma znaczenie!

O ile w przypadku blatów z reguły różnice są niewielkie, to wysokość szafek wiszących budzi kontrowersje. Wiele osób radzi też, by nie były one zbyt wysokie, gdyż utrudni to korzystanie z nich. Jest to oczywiście prawda, choć w przypadku małych kuchni warto wziąć pod uwagę zamówienie mebli do sufitu, co zdecydowanie zwiększy ich pojemność. Oczywiście trzeba będzie w takiej sytuacji korzystać z taboretu – jednak nie inaczej jest w przypadku najwyższych półek w standardowych wymiarach.

Wymiarowanie – czyli rola centymetra!

Zgrubne pomiary kuchni mają sens jedynie w przypadku początkowych prac projektowych. W przypadku zamawiania konkretnych szafek musimy znać wszystkie wielkości co do centymetra. Niestety wiele osób myśli, że na ścianie o szerokości 239,5 cm „jakoś” zmieści się trzy szafki po 80 cm. Efektem tego powstaje występ, z którym tak naprawdę nic się nie da zrobić. Co więcej, zawsze będzie on nieco większy, gdyż nie da się ustawić szafek bez choć minimalnych odstępów. Zresztą dociąganie ich krawędzi do drzwi samo w sobie jest złym pomysłem.

Lepiej mniej niż za dużo!

Mając ograniczoną przestrzeń, nie opłaca się też upychać mebli na siłę. Oczywiście zawsze jest taka pokusa, by zmieścić w nich jak najwięcej. W praktyce jednak możemy w taki sposób ograniczyć użyteczność całej kuchni, w której trudno będzie się ruszyć i gotować.

Pamiętaj o wodzie i gazie!

Na koniec warto też dodać, że układ szafek zawsze będzie determinowany przez ułożenie mediów. Dlatego też przed projektowaniem należy rozrysować, gdzie musi być miejsce na piec, a gdzie powinien się znaleźć zlewozmywak. To samo dotyczy gniazdek z prądem, do których podłączyć trzeba wszystkie urządzenia.

Projektowanie kuchni jest przyjemne, choć niekoniecznie łatwe. Dlatego też warto korzystać z pomocy specjalistów, chociażby z naszego sklepu. Pamiętaj też, że teraz możemy dla Ciebie zaprojektować i wykonać kuchnię od A do Z w ramach usług zaprojektuj kuchnię. Sprawdź sam, jakie to proste!