Tak, jak w każdej dziedzinie życia, także w przypadku aranżacji kuchni najważniejsze są podstawy. W tym konkretnym przypadku warto zacząć od poznania ogólnych typów szafek, które podzielić można na dwie główne kategorie:
Oprócz tego wyróżnić można meble kuchenne z szufladami i półkami, z frontami pełnymi i przeszkleniami, produkty narożne i przeznaczone pod zabudowę. Opcji jest tu sporo, jednak każda z nich przeznaczona jest do konkretnych zastosowań. Dlatego też zakup szafek na „chybił trafił” zawsze będzie błędem.
Mając ogólną świadomość na temat tego, jakie rodzaje szafek można kupić, warto też zwrócić uwagę na kilka ich cech. Są to przede wszystkim:
Czy uzbrojeni w podstawową wiedzę możemy już udać się na zakupy? Oczywiście, że tak! Jednak my zalecamy nieco wstrzemięźliwości i zapoznanie się też z radami profesjonalistów!
Wiele osób uważa, że gotowe zestawy mebli kuchennych są w jakiś sposób „gorsze” od tych na wymiar. Tymczasem absolutnie nie należy się ich bać, o ile oczywiście możemy je wpasować do posiadanej kuchni. Z pewnością też będą one dużo tańsze, niż szafki na zamówienie.
O ile w przypadku blatów z reguły różnice są niewielkie, to wysokość szafek wiszących budzi kontrowersje. Wiele osób radzi też, by nie były one zbyt wysokie, gdyż utrudni to korzystanie z nich. Jest to oczywiście prawda, choć w przypadku małych kuchni warto wziąć pod uwagę zamówienie mebli do sufitu, co zdecydowanie zwiększy ich pojemność. Oczywiście trzeba będzie w takiej sytuacji korzystać z taboretu – jednak nie inaczej jest w przypadku najwyższych półek w standardowych wymiarach.
Zgrubne pomiary kuchni mają sens jedynie w przypadku początkowych prac projektowych. W przypadku zamawiania konkretnych szafek musimy znać wszystkie wielkości co do centymetra. Niestety wiele osób myśli, że na ścianie o szerokości 239,5 cm „jakoś” zmieści się trzy szafki po 80 cm. Efektem tego powstaje występ, z którym tak naprawdę nic się nie da zrobić. Co więcej, zawsze będzie on nieco większy, gdyż nie da się ustawić szafek bez choć minimalnych odstępów. Zresztą dociąganie ich krawędzi do drzwi samo w sobie jest złym pomysłem.
Mając ograniczoną przestrzeń, nie opłaca się też upychać mebli na siłę. Oczywiście zawsze jest taka pokusa, by zmieścić w nich jak najwięcej. W praktyce jednak możemy w taki sposób ograniczyć użyteczność całej kuchni, w której trudno będzie się ruszyć i gotować.
Na koniec warto też dodać, że układ szafek zawsze będzie determinowany przez
ułożenie mediów. Dlatego też przed projektowaniem należy rozrysować, gdzie musi być miejsce na piec, a gdzie
powinien się znaleźć zlewozmywak. To samo dotyczy gniazdek z prądem, do których podłączyć trzeba wszystkie
urządzenia.
Projektowanie kuchni jest przyjemne, choć niekoniecznie łatwe. Dlatego też warto korzystać z pomocy
specjalistów, chociażby z naszego sklepu. Pamiętaj też, że teraz możemy dla Ciebie zaprojektować i wykonać
kuchnię od A do Z w ramach usług zaprojektuj kuchnię. Sprawdź sam, jakie to proste!