Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak urządzić małą kuchnię?

Jak urządzić małą kuchnię?

Aranżacja małej kuchni wymaga nie tylko zastosowania sprytnych rozwiązań, ale niekiedy też pewnych kompromisów. Jak zatem sprawić, by mała kuchnia w bloku była funkcjonalna, a przy tym stylowo się prezentowała? Podpowiadamy, jak urządzić małą kuchnię i na co należy zwrócić uwagę, by w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń.

Mała kuchnia – jak urządzić funkcjonalne wnętrze?

Pytanie, jak urządzić małą kuchnię w bloku, zadaje sobie wielu właścicieli mieszkań. I to nie tylko tych znajdujących się w starszych budynkach – aranżacja kuchni potrafi spędzać sen z powiek także osobom, które zdecydowały się na zakup kawalerki czy małego mieszkania w nowoczesnym budownictwie. Niezależnie od tego, czy zastanawiamy się, jak urządzić małą kuchnię z oknem czy bez, najważniejsze jest, by była ona w pełni funkcjonalna.

Z tego powodu w pierwszej kolejności musimy zadbać o stworzenie praktycznego ciągu kuchennego. Jak powinien on wyglądać? Jeśli chcemy dowiedzieć się, jak urządzić małą wąską kuchnię w bloku, pamiętajmy, że w takich pomieszczeniach meble kuchenne najlepiej umieścić po jednej z jego stron. Inaczej możemy do tego podejść w kuchniach, które mają kształt kwadratu lub prostokąta – w takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem jest ustawienie mebli w literę L. Miejmy przy tym na uwadze, że odległość między ścianą a meblami lub pomiędzy rzędami szafek musi wynosić co najmniej 90 cm – w ten sposób zapewnimy sobie swobodne poruszanie się po kuchni.

Jak umeblować małą kuchnię?

Zastanawiając się, jak urządzić malutką kuchnię, automatycznie na myśl nasuwa się kolejne pytanie: jakie meble do kuchni wybrać, gdy ma ona niewielki metraż? Poza tym, że powinny wpisywać się w nasz gust i pasować do stylu, w jakim zostanie zaaranżowane wnętrze, muszą być również pojemne. Dzięki temu bez problemu pomieścimy wszystkie garnki, naczynia, akcesoria kuchenne czy artykuły spożywcze w szafkach i nie będziemy musieli trzymać ich na widoku.

Tylko jak zaprojektować małą kuchnię, by zapewnić sobie możliwie najwięcej miejsca do przechowywania? Świetną opcją jest zabudowa kuchenna sięgająca do samego sufitu. W ten sposób uda nam się maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, a tym samym stworzymy bardzo dużo miejsca na wszystkie niezbędne przedmioty. Musimy jednak pamiętać, by już na tym etapie określić, czy chcemy mieć w kuchni sprzęty wolnostojące czy zabudowane.

Poszukując pomysłu na to, jak zagospodarować małą kuchnię, możemy też natknąć się na taką propozycję: by na dole postawić ciąg głębokich szafek zamykanych, a nad blaty kuchenne zamontować otwarte szafki wiszące. Czy to rozwiązanie zdaje egzamin? Spodoba się ono przede wszystkim osobom, które lubią mieć wszystko pod ręką. Można tam trzymać najczęściej używane w kuchni przedmioty, jak talerze czy pojemniki z sypkimi produktami, które zawsze będą łatwo dostępne. Szafki otwarte mają jednak tę wadę, że zawsze powinien w nich panować idealny porządek.

Przestrzeń do przechowywania możemy zwiększyć, decydując się na półkę cargo montowaną we wnęce między ścianą a krańcem zabudowy. To wysuwany, sięgający do blatu lub sufitu mebel zajmujący bardzo mało miejsca, w którym możemy pomieścić zaskakująco sporo kuchennych akcesoriów.

Mała kuchnia w bloku – jak urządzić?

Gdy urządzamy małą kuchnię, warto korzystać ze sprytnych rozwiązań, które zwiększają funkcjonalność do wnętrza, a przy tym nie zabierają wiele cennej przestrzeni. Jeśli chcemy wiedzieć, jak urządzić bardzo małą kuchnię, dobrą opcją mogą być szafki kuchenne z przesuwnymi drzwiczkami lub modele żaluzjowe. Bardzo praktyczne są także meble z wysuwanymi blatami, które mogą pełnić funkcję stolika czy alternatywnego miejsca do pracy. Jeśli zaś zależy nam na nieco większej powierzchni blatu, zdecydujmy się na stół rozkładany lub zawieszony na ścianie na zawiasach.

Jak zaaranżować małą kuchnię?

Podczas urządzania małej kuchni nie możemy jednak zapominać o walorach estetycznych. W pomieszczeniach o niewielkim metrażu najlepszym wyborem są jasne barwy – płytki, ściany oraz meble w kolorze białym, beżowym czy jasnym odcieniu szarości optycznie powiększą wnętrze i sprawią, że będzie wyglądało na przestronniejsze. Osiągnąć ten efekt pomogą nam również subtelnie połyskujące fronty mebli kuchennych, które odbijają światło. Zależy nam na bardziej wyrazistym akcencie? Możemy go wprowadzić decydując się na industrialny zlewozmywak w ciemnym kolorze i pasujące do niego baterie kuchenne.