Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jakie baterie i zlewozmywak do kuchni? 4 rady KOMFORTU

Jakie baterię i zlewozmywak do kuchni? 4 rady KOMFORTU

Jednymi z najważniejszych elementów wyposażenia każdej kuchni są oczywiście zlew i bateria, bez których trudno wyobrazić sobie przygotowanie posiłków i napojów. Co więc jasne, liczba dostępnych rozwiązań tego typu jest olbrzymia, a poszczególni producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to ciekawszych produktów. Które z nich wybrać? Podpowiadamy!

Jaką baterię kuchenną kupić?

Kuchnia bez bieżącej wody? To nie może się udać! W tym miejscu trzeba jednak podkreślić, że nie każdy kran w praktyce sprawdzi się równie dobrze. Kupując baterię do swojej kuchni, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na trzy elementy:
- Rodzaj wylewki – może być ona długa lub krótka, wysoka lub niska. Z reguły nad zlewozmywak trafiają jednak produkty z długą i wysoką wylewką – najczęściej obracaną.
- Liczba uchwytów – obecnie najpopularniejszą opcją są baterie jednouchwytowe, w których siłą strumienia i temperaturą wody zarządza się jedną dźwignią. Dostępne są jednak też rozwiązania z dwoma kurkami – ciepłym i zimnym. Ciekawymi rozwiązaniami są też produkty z termostatem, które umożliwiają ustawienie oczekiwanej temperatury – wówczas po jej określeniu manipuluję się tylko mocą strumienia.
- Sposób mocowania – przez wiele lat najpopularniejsze były warianty montowane w ścianie. Obecnie jednak dużo popularniejsze są baterie stojące, montowane do blatu lub zlewozmywaka.
Wyżej wspomniane kwestie mają rzecz jasna wpływ na użyteczność i sposób montażu. Baterie kuchenne różnią się też jednak pod względem estetycznym. Najczęściej spotykane są oczywiście artykuły w kolorze srebrnym o prostym i nowoczesnym designie. Bez trudu jednak znajdziemy też krany białe, czarne czy miedziane pasujące do bardziej klasycznych, czy nawet rustykalnych wnętrz.

Jaka bateria do zlewozmywaka będzie pasować najlepiej?

Zastanawiając się, jaka bateria do kuchni będzie najlepsza, należy przede wszystkim pamiętać o tym, by była ona dopasowana do zlewozmywaka. Co przy tym bardzo ważne, dotyczy to zarówno kwestii technicznych, jak i designu. Pierwszym problemem jest oczywiście sposób umieszczenia baterii. W przypadku zlewów ze stali nie jest to co prawda duży problem, gdyż z reguły posiadają one zaślepki, a w razie potrzeby otwór można też wyciąć. W przypadku produktów z ceramiki, konglomeratu czy kamienia będzie to jednak bardzo trudne. Drugi poważny problem to długość i wysokość wylewki, która musi być dopasowana do wielkości i głębokości miski. Ostatnia ważna sprawa, to oczywiście design – bateria i zlew powinny po prostu do siebie pasować stylem i zastosowanym materiałem.

Zlewozmywak do kuchni – na co zwracać uwagę?

A czy wybór zlewozmywaka jest prostszy? Niestety niekoniecznie! W tym przypadku także zacząć trzeba od kwestii technicznych, takich jak:
- wielkość produktu – duże zlewozmywaki są bardzo użyteczne, jednak mogą zająć sporą część blatu roboczego, co jest niekorzystne w niewielkich kuchniach,
- liczba komór – modele pojedyncze najlepiej sprawdzą się w kuchniach, w których używana jest zmywarka,
- rozmiar ociekacza – w niektórych zlewach jest on minimalny, w innych całkiem spory. Duża powierzchnia odstawcza przydaje się w przypadku mycia naczyń, nawet pojedynczych,
- sposób montażu – zlewy z reguły przystosowane są do montażu w blacie lub na szafce. Co więc jasne, muszą one do siebie pasować.
Ogólnie rzecz biorąc, dobór zlewozmywaka powinien być uzależniony od naszego pomysłu na jego wykorzystanie i ilości posiadanego miejsca. Jeśli ma on służyć tylko do nabierania wody, przemywania warzyw i owoców, mycia pojedynczych kubków czy talerzy, to na pewno nie ma sensu wybierać dużych modeli. Zlewozmywak – o czym warto pamiętać przy jego zakupie?

Jaki zlewozmywak do jasnego, a jaki do ciemnego blatu?

Bateria kuchenna musi pasować do zlewu. Z kolei zlewozmywak powinien współgrać z blatem i resztą pomieszczenia do gotowania. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem tej sytuacji jest pójście w klasykę. Stalowe zlewy w naturalnym kolorze doskonale pasują do blatów w prawie wszystkich kolorach – szczególnie tych stonowanych, a także wykonanych z kamienia. Co jednak jasne, podejście takie nie jest obowiązkowe. Bardzo ciekawie może wyglądać np. czarny zlew w białej kuchni z drewnianym blatem. Inną ciekawą opcją może być ciemny granitowy blat z białą armaturą. Wybór baterii i zlewu do kuchni to zawsze podwójny problem – użytkowy i estetyczny. Odpowiednie produkty odwdzięczą się nam jednak także po dwakroć – wygodą i doskonałym wyglądem!