Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Kuchnia w stylu skandynawskim – jak urządzić skandynawską kuchnię?

Jakie płytki do kuchni w stylu skandynawskim?

Kuchnia w stylu skandynawskim to ukłon w stronę naturalnych materiałów, a co za tym idzie palety stonowanych i jasnych kolorów. W aranżacji tego typu warto zatem śmiało sięgać po elementy wykonane z drewna, zarówno w surowym, jak i bielonym wydaniu. Alternatywnym rozwiązaniem okażą się również płytki do kuchni w stylu skandynawskim, które są znacznie bardziej odporne na działanie wilgoci i szybkie zmiany temperatury. Warto również rozważyć zakup materiałów, które precyzyjnie imitują np. drewno. Doskonałym tego przykładem są płytki podłogowe, układane klasycznie lub w tzw. jodełkę. Jeśli wybrane meble i szafki kuchenne będą posiadać białe fronty, to drewno w formie podłogi i blatu skutecznie ocieplą pomieszczenie.

W aranżacji kuchni w stylu skandynawskim warto również wykorzystać płytki ścienne, zwłaszcza do wypełniania luk między dolnymi i górnymi szafkami. Stylowym rozwiązaniem okażą się m.in. białe lub szare kafle typu metro. Efektownym dopełnieniem kuchni w stylu skandynawskim będzie ściana z cegły, który podkreśla surowy charakter typowy dla północnych aranżacji.

Meble kuchenne w stylu skandynawskim

Nie trudno domyślić się, że podstawę aranżacji skandynawskiej kuchni stanowią meble kuchenne drewniane. W tego typu wnętrzach najczęściej wykorzystuje się modele o frontach pomalowanych na biało, które optycznie powiększają pomieszczenie. Ponadto, zestawy mebli kuchennych powinny odznaczać się prostą i minimalistyczną formą. Jeśli chodzi o uchwyty, to mogą być one spójne z wybarwieniem frontu lub materiałem blatu, zwłaszcza jeśli wykonany jest z naturalnego drewna.

We wnętrzach inspirowanych Północą zwykle wykorzystuje się powierzchnie o gładkim, matowym wykończeniu. Coraz częściej styl ten wchodzi jednak w połączenie z innymi koncepcjami aranżacyjnymi, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać również białe meble kuchenne lakierowane, które nadają wnętrzu nowoczesnego charakteru.

Wybierając blaty kuchenne, należy kierować się kolorem i stylistyką nie tylko frontów, ale i ścian i podłogi. Jeśli szafki występują w palecie jasnych barw np. bieli, szarości czy błękitu, to dobrym rozwiązaniem okażą się blaty kuchenne naturalne drewno. Efektownie będą korespondować ze ścianami z białej lub tradycyjnej cegły. W takim zestawieniu dobrym rozwiązaniem okażą się zlewozmywaki w czarnym, grafitowym lub srebrzystym odcieniu. Jeśli z kolei kolorystyka naturalnego drewna występuje w kuchni skandynawskiej w postaci szafek, to warto rozważyć blaty w białym kolorze.

Kuchnia z jadalnią w stylu skandynawskim

Decydując się na kuchnię z jadalnią w stylu skandynawskim, należy starannie wybrać drewniany stół, którego design powinien korespondować z charakterem pozostałych mebli. Doskonałym wyborem są jasne modele z prostokątnym blatem o lekko zaokrąglonych krawędziach. Jeśli chodzi natomiast o krzesła drewniane, to można postawić na meble z tapicerowanym siedziskiem i ergonomicznym oparciem w stonowanych odcieniach.

Skandynawskie dodatki i oświetlenie do kuchni

Aby wystrój kuchni w stylu skandynawskim odznaczał się niepowtarzalnym charakterem, należy starannie dobrać poszczególne dodatki. Doskonałym przykładem są dekoracje i akcesoria kuchenne o geometrycznej formie i kolorze mosiądzu. Jeśli w aranżacjach występują blaty kuchenne ciemne drewno, to warto je zestawić z nieco jaśniejszymi dodatkami np. w palecie beżu czy szarości. Zgodnie z przyświecającym tej konwencji zamiłowaniem do natury, można również pokusić się o dużą ilość roślin w doniczkach i szklanych wazonach.

Innym ważnym elementem jest oświetlenie do kuchni w stylu skandynawskim, które powinno maksymalnie rozjaśniać wnętrze. W tym celu można sięgnąć po metalowe lampy wiszące lub modele z rattanowym abażurem.

Czytaj także: