Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Zlewozmywak – o czym warto pamiętać przy jego zakupie

Zlewozmywak – o czym warto pamiętać przy jego zakupie?

Zlewozmywak to jeden z elementów tzw. trójkąta roboczego (inaczej funkcjonalnego) czyli złotej zasady rozmieszczenia trzech głównych stref w kuchni: lodówki, zlewu i kuchenki. Zasada ta mówi o właściwej kolejności prac przy przygotowywaniu posiłków: wyjęcie produktów z lodówki, umycie ich, przeróbka i obróbka na blacie i wreszcie gotowanie lub pieczenie.


Nie stawiamy więc kuchenki między lodówką a zlewem i dbamy o to, aby między trzema strefami znalazł się roboczy blat. Oprócz estetyki i stylistyki, pamiętajmy więc o funkcjonalności pomieszczenia, jakim jest kuchnia i do czego nam służą poszczególne strefy.

Zlewozmywak służy przede wszystkim do zmywania naczyń oraz mycia produktów spożywczych: mięsa, warzyw, owoców. Zmywarka go w pełni nie zastąpi, ale mając ją na wyposażeniu, możemy wybrać mniejszy model. Zależy to też oczywiście, jaki mamy metraż, jak dużo gotujemy i do jakich czynności będzie nam potrzebny. Miłośnicy przetworów i zamykania letnich smaków w słoikach, powinni od razu myśleć o dwukomorowym zlewozmywaku. Ociekacz zaś przydaje się do odstawienia mokrych naczyń, ale jest niepotrzebny, gdy obok jest suszarka.

Wybierając zlewozmywak, należy zwrócić uwagę z jakiego materiału jest wykonany i w jaki sposób go zamontować – nakładany na szafkę lub wpuszczany w blat. Wybór na rynku jest bogaty – modele różnią się kształtem, liczbą komór, solidnością, estetyką. Porządne zlewozmywaki mają grube ścianki, tłumiące hałas spadającej wody i nieulegające odkształceniu. Najchętniej kupowane i najtańsze są zlewozmywaki ze stali nierdzewnej, z gładkim wykończeniem, jednak widać na nich każdy zaciek czy zadrapanie. Droższą alternatywą, ale oszczędniejszą w czyszczeniu, są zlewozmywaki z wykończeniem szczotkowanym, lnem lub mikrolnem. Efektownym, ale i najdroższym zlewozmywakiem jest zlew granitowy, a jego tańsza alternatywa to kompozyt, czyli surowiec mający w składzie piaski pochodnych granitu i więcej żywicy poliestrowej. Równie dobre i drogie są zlewozmywaki ceramiczne. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, zmiany temperatury i łatwe w pielęgnacji.