Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak umeblować kuchnię, aby była praktyczna i stylowa?

Jak umeblować kuchnię, aby była praktyczna i stylowa?

Dobrze urządzona kuchnia powinna być zarówno funkcjonalna, jak i stylowa. Jak jednak to pogodzić? Nie będzie to takie trudne, jeśli poznamy podstawowe zasady, jakimi należy się kierować przy aranżacji tego pomieszczenia. Podpowiadamy, jak umeblować kuchnię, by praca w niej była szybka, wydajna i mało męcząca, a wnętrze świetnie się prezentowało.

Jak urządzić kuchnię? Podział na strefy

Praktyczna kuchnia to taka, w której niepodzielnie królują zasady ergonomii. Pierwszą z nich jest podział pomieszczenia na 5 stref. By projekt okazał się funkcjonalny, powinny one zostać rozlokowane w odpowiedniej kolejności. Dzięki temu poruszanie się po kuchni będzie łatwiejsze i wygodniejsze, a chodzenie, obracanie się, schylanie czy podnoszenie zostanie ograniczone do niezbędnego minimum.

Jak urządzić kuchnię zgodnie z tą regułą? Należy ją podzielić na następujące strefy:

  • 1. strefa zapasów – tworzą ją przede wszystkim lodówka, zamrażarka i szafka na produkty, które nie wymagają chłodzenia. Strefa zapasów powinna znajdować się możliwie najbliżej wejścia;
  • 2. strefa przechowywania – obejmuje między innymi szafki na garnki, naczynia i sztućce oraz małe AGD;
  • 3. strefa zmywania – powinny się w niej znaleźć takie sprzęty jak zlewozmywak i zmywarka, a ponadto kosz na śmieci. W sąsiedztwie zlewu warto stworzyć miejsce do przechowywania przyborów i akcesoriów, ułatwiających utrzymanie porządku, w tym środki chemiczne czy worki na śmieci;
  • 4. strefa przygotowywania posiłków – blaty kuchenne lub wyspa, a dodatkowo przydatne podczas przyrządzania potraw akcesoria, takie jak stojak z nożami, deski czy pojemniki z przyprawami;
  • 5. strefa gotowania – zaliczamy do niej przede wszystkim takie urządzenia jak kuchenka, piekarnik, mikrofalówka. Dobrym pomysłem jest zamontowanie nad kuchenką cichego okapu.

Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie? Trójkąt roboczy

Drugą zasadą ergonomii, jakiej należy przestrzegać podczas urządzania kuchni, jest tak zwany trójkąt roboczy. Regułą ta określa, jak powinny zostać rozstawione najważniejsze kuchenne sprzęty – lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Należy rozlokować je blisko siebie – w miarę możliwości w taki sposób, by ich ustawienie przypominało trójkąt. Ile powinny wynosić odstępy pomiędzy poszczególnymi urządzeniami? Między lodówką a zlewozmywakiem powinno znajdować się od 120 do 210 cm wolnej przestrzeni. Między zlewozmywakiem a kuchenką optymalny odstęp to również 120-210 cm, ale w małych kuchniach może on wynosić 90 cm. Natomiast między lodówką i kuchenką powinno pozostać od 120 do 270 cm wolnego miejsca.

Jak umeblować kuchnię w zależności od jej kształtu?

Wiele osób zastanawia się jednak, jak teorię przekuć w praktykę. Wiele zależy od kształtu kuchni – czy jest ona jednorzędowa, przypomina literę L lub U, czy może znajduje się w niej wyspa. Kształt kuchni decyduje o układzie mebli, rozstawieniu sprzętów kuchennych oraz możliwości stworzenia trójkąta roboczego.

Warto bowiem mieć świadomość, że trójkąta roboczego nie da się zastosować w kuchni jednorzędowej, gdzie cała zabudowa meblowa i wyposażenie są rozmieszczone w jednej linii. By korzystanie z kuchni jednorzędowej było komfortowe, należy zadbać o prawidłową kolejność sprzętów. Na początku najlepiej ustawić lodówkę, za którą znajdą się blat, zlewozmywak, główny blat roboczy oraz kuchenka. Jeśli miejsce nam na to pozwala, na końcu można zamontować krótki dodatkowy blat pomocniczy.

A jak urządzić kuchnię w kształcie litery L? W takim przypadku meble kuchenne ustawione są prostopadle. Na jednej ścianie – jeśli mają one różną długość, to przy dłuższej – powinna znajdować się lodówka i zlew, a na drugiej – krótszej – kuchenka. Warto również odpowiednio zagospodarować narożniki, dzięki czemu zwiększymy ilość przestrzeń do przechowywania. Jeśli wystarczy miejsca, w kuchni możemy też postawić mały stolik lub stół rozkładany. Jest to więc dobra propozycja dla osób, które chcą wiedzieć, jak urządzić kuchnię z jadalnią i salonem.

Inne często zadawane pytanie brzmi: jak urządzić kuchnię w kształcie litery U? W takiej sytuacji meble rozlokowane są wzdłuż trzech ścian: dwóch dłuższych i jednej krótszej. Lodówkę i kuchenkę zaleca się ustawić naprzeciwko siebie, natomiast zlew – w narożniku. Jeżeli nasza kuchnia jest umiejscowiona przy oknie, świetnym pomysłem będzie zaplanowanie przy nim blatu roboczego.

Od dłuższego czasu bardzo dużą popularnością cieszą się kuchnie z wyspą. Trudno się temu dziwić – to nie tylko najbardziej ergonomiczne, ale i stylowe rozwiązanie. Tylko jak urządzić kuchnię z wyspą? Na wyspie kuchennej często umieszcza się kuchenkę, a jeśli jej wielkość na to pozwala – także strefę przygotowywania posiłków. Można jednak zlokalizować tam również zlew.

Jak urządzić kuchnię? Inspiracje

Wiemy już, jak umeblować kuchnię, by była funkcjonalna i ergonomiczna. Jak zatem sprawić i jakie meble do kuchni wybrać, by jednocześnie była też modna? Dobór wyposażenia należy uzależnić od tego, w jakim stylu ma być urządzone pomieszczenie. W nowoczesnej kuchni sprawdzą się meble o prostej formie z frontami o połyskującej powierzchni. We wnętrzu skandynawskim najlepiej prezentować się będą białe meble z blatami w kolorze drewna. Z kolei miłośnicy stylu industrialnego mogą skusić się na połączenie drewna z matową czernią. Dla podkreślenia klimatu panującego w kuchni przy zlewie można zamontować czarne baterie kuchenne. Należy tylko pamiętać, by już na etapie projektowania umeblowania zdecydować się, czy w naszej kuchni będą znajdować się sprzęty wolnostojące czy zabudowane.