Current Image

Filtry

TERAKOTA

2 produkty
Sortowanie:
Domyślnie

Terakota

Co to jest terakota? Płytki terakotowe powstają z wysokogatunkowej, drobnoziarnistej kamionki, która jest prasowana, a następnie wypalana w bardzo wysokiej temperaturze. Terakota stosowana jest od wieków, choć oczywiście dzisiejsze metody produkcji są o wiele bardziej zaawansowane. Płytki terakota stosowane są przede wszystkim we wnętrzach. Niektóre ich rodzaje można co prawda kłaść również na zewnątrz, jednak pod względem wytrzymałości ustępują nieco płytkom gresowym. Terakota cechuje się również stosunkowo niską nasiąkliwością, na poziomie około 3%. Dzięki temu płytki terakotowe możemy z powodzeniem stosować w kuchniach, łazienkach i innych pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci. Zewnętrzna warstwa terakoty jest najczęściej szkliwiona. Dzięki temu utrzymanie tych płytek w czystości nie powinno sprawić nam większych problemów.

Największą zaletą terakoty jest jej atrakcyjny wygląd. Płytki terakotowe dostępne są w wielu ciepłych odcieniach. Kojarzą nam się przede wszystkim z przytulnym i pełnym słońca stylem śródziemnomorskim.

Terakota podłogowa

Terakota podłogowa pod kątem wytrzymałości oraz odporności na ścieranie i wilgoć nieznacznie tylko ustępuje płytkom gresowym. Na terakotę podłogową możemy więc zdecydować się nawet w przypadku dosyć intensywnie użytkowanych pomieszczeń. Oczywiście powinniśmy również zwrócić uwagę na parametry techniczne konkretnego wybranego modelu terakoty podłogowej. Przed zakupem warto sprawdzić, jaka jest klasa ścieralności terakoty oraz czy płytki posiadają odpowiednie właściwości antypoślizgowe. O tym ostatnim parametrze musimy pamiętać szczególnie w przypadku terakoty podłogowej do kuchni lub łazienki.

Do jakich wnętrz pasuje terakota podłogowa? Ten rodzaj płytek kojarzy się przede wszystkim z aranżacjami rustykalnymi oraz wnętrzami etno inspirowanymi klimatem Włoch czy Hiszpanii. Niepowtarzalny charakter tych kafelków sprawia też, że na płytki terakotowe na podłogę decydujemy się często również w przypadku domków letniskowych czy wakacyjnych apartamentów.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady