Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
 1. Komfort

Jakie fugi w łazience? 4 nieoczywiste pomysły

Jakie fugi w łazience? 4 nieoczywiste pomysły

W polskich łazienkach w dalszym ciągu królują płytki. Nie powinno to zresztą szczególnie dziwić, gdyż są one estetyczne, wytrzymałe i odporne na wilgoć. Jednak by w pełni pokazały one swoje możliwości, przestrzenie między nimi muszą być wypełnione odpowiednią fugą. Jakie rozwiązanie wybrać? Podpowiadamy!

Jakie funkcje pełnią fugi łazienkowe?

Urządzanie łazienki wiąże się z licznymi wyborami – płytek, mebli, wanien, umywalek itd. W tym natłoku dylematów tak błahe problemy jak rodzaj fugi często pozostają na uboczu. Efekt tego niestety często jest bardzo niekorzystny, gdyż zła spoina może nie tylko psuć efekt wizualny, ale też rodzić bardzo poważne problemy użytkowe. Najpoważniejszym z nich jest oczywiście przedostawanie się wody, która następnie będzie dostawać się do ściany i pod płytki łazienkowe ścienne czy też płytki łazienkowe podłogowe. Skutkiem tego jest z kolei grzyb, zawilgocenie, odpadanie kafelków czy też zalewanie pomieszczeń poniżej. Dlatego też naprawdę warto dokładnie przyjrzeć się fudze, którą wybieramy. Wbrew pozorom odpowiedni zakup nie jest też szczególnie trudny – wystarczy tylko wiedzieć, czego się szuka. A dobry wybór zaowocuje idealnym efektem dekoracyjnym oraz bezproblemowym użytkowaniem przez wiele lat.

Czym wyczyścić fugi z pleśni?

Jaka fuga do łazienki – podstawowe parametry

Temat zakupu fugi do łazienki rozpocząć trzeba od wyboru odpowiednich kafelków. Jeśli bowiem one nie będą pełnić swojej roli, to żadna fuga nie pomoże. Obecnie w zasadzie dostępne są trzy rozwiązania w tym zakresie:

 • 1. Glazura do łazienek – czyli płytki ceramiczne, są lekkie i dość kruche, stosuje się je na ścianach.
 • 2. Terakota do łazienki – płytki kamionkowe, można je stosować zarówno na ścianach, jak i podłogach.
 • 3. Gres do łazienki – to kafelki ceramiczne prasowane, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe i najczęściej stosuje się je na podłogach.

Co jasne, wszystkie te rodzaje produktów występują w różnych wersjach. Nas powinny jednak interesować tylko dedykowane płytki łazienkowe, które są odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wody i odporne na skoki temperatury. Po ich zakupie można przystąpić do wyboru fugi. Ta z kolei powinna spełniać trzy kryteria:

 • 1. Wodoszczelność – która w tym przypadku jest kluczowa, najlepiej sprawdzają się tu produkty niskoporowate, po których woda spływa, przez co nie zmieniają one swojego wyglądu.
 • 2. Elastyczność – układ płytek i fug zawsze pracuje, szczególnie w przypadku sporych różnic temperatury. Oczywiście w łazience nie są one tak duże jak na zewnątrz, jednak mogą wynosić nawet kilkanaście stopni Celsjusza i być rozłożone nierównomiernie – np. kafelki podczas brania długiego i gorącego prysznica mogą nagrzać się punktowo do ponad 30 stopni. Dlatego też niezbędne jest zastosowanie fug o właściwościach elastycznych, które nie będą pękać.
 • 3. Dopasowanie – liczba odcieni fug jest obecnie olbrzymia. To bogactwo można oczywiście wykorzystać do tworzenia bardzo ciekawych aranżacji, szczególnie jeśli dodamy do nich dekory do łazienki czy też marzy nam się mozaika do łazienki. Niektóre połączenia barw będą jednak po prostu złe – więc warto ich unikać.

  Dodatkowo dobra fuga powinna być też odporna na blaknięcie i łatwa w czyszczeniu, co wpłynie na długowieczność całej łazienki.

  Jaki kolor fugi do białych płytek?

Najlepsza fuga do łazienki – nasze pomysły!

Stara szkoła fugowania mówiła, że najlepszym rozwiązaniem jest położenie fugi w kolorze maksymalnie zbliżonym do barwy płytek. Trzeba przy tym też przyznać, że postępowanie takie ma sens – taka ściana czy podłoga wygląda zawsze dobrze i elegancko. Jeśli jednak dla nas to za mało, to warto pomyśleć też o kilku innych możliwościach.

 • 1. Fuga w kolorze kontrastującym – czyli przeciwieństwo wspomnianej metody. Działanie takie podkreśli same płytki i stworzy bardzo ciekawy efekt – szczególnie w przypadku np. płytek sześciokątnych.
 • 2. Kolorowe fugi – inny pomysł to zachowanie ogólnej kolorystyki, jednak wybranie intensywniejszego koloru, który będzie się wyróżniał i nadawał przestrzeni dodatkowej energii.
 • 3. Brak fugi – w praktyce chodzi w tym przypadku o bardzo cienkie fugi, które są niemal niewidoczne. Rozwiązanie takie pozwala na stworzenie niemal jednolitej powierzchni.
 • 4. Fugi z brokatem – to z pewnością nieco szalona opcja, która jednak doskonale sprawdzi się w łazienkach w stylu glamour.
  Jaki kolor fugi do płytek drewnopodobnych?

  Dobrze dobrana fuga to gwarancja doskonałego wyglądu i braku problemów użytkowych. Warto więc postawić na produkty o odpowiednich parametrach, których spory wybór możesz znaleźć w naszym sklepie – podobnie też jak wiele innych artykułów: płytki, wanny, prysznice, umywalki, meble czy listwy dekoracyjne do łazienki. Zapraszamy do zakupów!

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady