Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Dekory do łazienki – jak je wykorzystać w aranżacji?

Dekory do łazienki – jak je wykorzystać w aranżacji?

Jaka powinna być zaaranżowana łazienka? To oczywiście przede wszystkim kwestia gustu i indywidualnych zapatrywań, choć z pewnością kolejne mody działają na nas, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jednym ze sposobów na uzyskanie idealnego efektu jest wykorzystanie tzw. dekorów. Jak wykorzystać je w praktyce i na co uważać? Podpowiadamy!


Płytki dekoracyjne na ścianę do łazienki – co to właściwie jest?

O „dekorach” do łazienki słyszał pewnie każdy, kto zajmował się ich urządzaniem czy remontem. Jednak jeśli ktoś nigdy nie interesował się tym zagadnieniem, to może dość poważnie zastanawiać się, co to właściwie jest. W praktyce mianem „dekoru” określa się wszystkie elementy mające na celu poprawę estetyki wnętrza. Oczywiście w przypadku łazienek wyłożonych glazurą z reguły mamy na myśli po prostu jeden lub kilka rzędów specjalnych płytek o innym, ciekawym wzorze dodawanych jako „urozmaicenie”. Co jasne, poszczególni producenci oferują dziesiątki tego typu produktów o najróżniejszej fakturze, kolorystyce i formacie. Warto w tym miejscu też podkreślić, że część z nich jest dedykowana do ścian wykonanych w konkretnych aranżacjach. Wszystkie one mają jednak za zadanie po prostu dodatkowo dekorować i urozmaicać nasze łazienki.

Listwy dekoracyjne – czy warto na nie postawić?

Mówiąc o dekorach do łazienki, należy też wspomnieć o ciekawej alternatywie lub też uzupełnieniu płytek, którą są listwy dekoracyjne. Ogólnie rzecz biorąc, używa się ich w podobnym celu, jako rozgraniczenie różnych wzorów kafelków, ich uzupełnienie czy estetyczne wykończenie – np. na narożnikach. Z racji swej formy z reguły są one jednobarwne lub ewentualnie w gradiencie, często też błyszczące.

Dekory w łazience – czy tylko służą do celów estetycznych?

Wbrew pozorom użycie listew i płytek dekoracyjnych, nie musi służyć tylko poprawieniu estetyki pomieszczenia. Mogą być one też wykorzystane do zadań bardziej użytkowych, takich jak chociażby wydzielenie przestrzeni kąpielowych czy wypoczynkowych w dużych łazienkach. Dodatkowo też mądrze dodane dekory mogą być doskonałym sposobem na optyczne wydłużenie lub poszerzenie mniejszych łazienek. Jest to możliwe dzięki umieszczeniu równoległego do podłogi pasa płytek na ścianach.

Jak można wykorzystać dekory w łazience?

Temat wykorzystania elementów dekoracyjnych w pomieszczeniach kąpielowych jest niezwykle szeroki. Co więcej, z każdym rokiem paleta dostępnych rozwiązań się poszerza – dzięki pomysłowości projektantów i producentów. Dlatego też warto znać, choć kilka pomysłów na wykorzystanie dekorów na ścianach łazienki:

  • Pasy – czyli najbardziej tradycyjne rozwiązanie. Poziomie lub pionowe pasy ułożone z płytek czy lub listew to bardzo bezpieczny sposób na wizualne powiększenie, lub podzielenie pomieszczenia. Co więcej, rozwiązanie takie jest też bardzo korzystne w przypadku dużych ścian, które wyłożone jednym typem glazury będą po prostu przytłaczające.
  • Mozaiki – z całą pewnością są one obecnie „na topie”. Można je układać z większej liczby małych płytek lub też wykorzystać większe kafelki ze wzorem tego rodzaju. Oczywiście sposobów na wykorzystanie mozaiki w łazience jest mnóstwo – można z nich tworzyć pasy, barwne pola czy nawet układać elementy graficzne.
  • Grafiki – to inny bardzo popularny trend oparty na płytkach z odpowiednim nadrukiem. W tym przypadku producenci z reguły oferują całe zestawy złożone z kilku-kilkunastu kafelków, które po odpowiednim ułożeniu tworzą obraz. Szczególnie modne są obecnie motywy roślinne, miejskie czy też zwierzęce.
  • Napisy – można je wykonać na dwa sposoby – używając gotowych kafelków z nadrukami lub też układając je z małych mozaikowych kafelków. Będą one ciekawym urozmaiceniem i sposobem na rozbicie ciężkich kompozycji.
  • Wykończenia – dekory z listew czy niewielkich płytek można też stosować jako np. elementy podkreślające obudowy wanien, czy pryszniców. Użyć ich też można w narożnikach ścian czy wokół lustra lub umywalki.

Oczywiście sposobów na użycie płytek dekoracyjnych jest jeszcze więcej – wszystko w tym przypadku zależy od naszej pomysłowości!

Największe błędy podczas montażu dekorów.

Z całą pewnością użycie płytek i listew dekoracyjnych może dać niezwykle atrakcyjne efekty. Niestety jednak w tym przypadku nietrudno o dość kosztowne wpadki. Najczęstsze błędy w przypadku stosowania dekorów to:

  • Użycie większej liczby wzorów – z zasady powinno się używać jednego, maksymalnie dwóch motywów dekoracyjnych. Większa ich liczba z reguły rozbija kompozycje i tworzy odczucie bałaganu.
  • Zbyt dużo dekoru – zgodnie z założeniem, elementy dekoracyjne są dodatkiem i uzupełnieniem aranżacji. Dlatego też z pewnością nie powinny stać się elementem przytłaczającym główny typ wybranych płytek do łazienki.
  • Niewłaściwe połączenia – oczywiście nie każde płytki będą pasować do dowolnego dekoru. Dlatego też zawsze trzeba rozsądnie je dobrać – by elementy ozdobne jednocześnie wyróżniały się oraz dobrze komponowały się z resztą wystroju.

Najlepszym sposobem na uniknięcie omawianych błędów jest oczywiście dokładne przemyślenie naszej koncepcji wykończenia łazienki. W takich sytuacjach dobrze jest skorzystać z pomocy specjalistów lub też poszukać inspiracji – chociażby na stronie naszego sklepu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z przedstawionymi projektami oraz szeroką ofertą płytek i listew dekoracyjnych na ścianę do łazienki.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady