Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Listwy dekoracyjne do łazienki – gdzie się przydają?

Listwy dekoracyjne do łazienki – gdzie się przydają?

Dobrze dobrane elementy ozdobne mogą w bardzo dużym stopniu wpłynąć na wystrój całego pomieszczenia. Dlatego też różnego rodzaju dekory, czy też listwy dekoracyjne są szeroko stosowane podczas prac wykończeniowych. Jakie możliwości daje to ostatnie rozwiązanie? Sprawdźmy!


Listwy dekoracyjne – co to właściwie jest?

Czym w zasadzie są listwy dekoracyjne do łazienek? W praktyce to długie profile, których kształt pozwala na założenie ich na krawędź lub też umieszczenie pomiędzy dwoma płytkami. Wykonane są one z reguły z plastiku lub też metalu – stali szlachetnej bądź aluminium. Pierwszy z wymienionych materiałów jest w tym przypadku gwarancją niskiej ceny, kolejne oferują z kolei większą wytrzymałość, odporność na zużycie i lepszy wygląd. Co bardzo ważne, listwy łazienkowe produkowane są w różnych szerokościach – z reguły od 10 do 50 mm, z kolei ich długość wynosi między 2,5 a 3 metra – choć są też produkty krótsze. Ich wymiary wpływają oczywiście na sposób użycia, a także estetykę. Najcieńsze listewki są w końcu niewiele szersze niż fugi, z kolei grubsze stanowią już bardzo poważne rozgraniczenie. Mówiąc o wyglądzie, trzeba też wspomnieć o kolorystyce, która w przypadku elementów dekoracyjnych może być bardzo różna. Najpopularniejsze są oczywiście listwy srebrne, złote lub czarne. Na rynku dostępne są jednak najróżniejsze odcienie i barwy, niektóre produkty są też uzupełniane dodatkowymi elementami ozdobnymi – np. kryształkami Swarovskiego. Różny może być też sposób wykończenia produktów, obok klasycznego połysku stosuje się też maty, popularny jest również efekt szczotkowanego metalu. Ważną zaletą omawianego produktu jest też łatwość użycia. Dokładne docięcie odcinków listew nie powinno nastręczać trudności, a ich montaż odbywa się podczas klejenia płytek i nie wymaga użycia dodatkowych narzędzi.

Sposoby zastosowania listew dekoracyjnych do łazienek

Jak więc widać, listwy łazienkowe wizualnie mogą się od siebie dość mocno różnić. Używa się ich jednak w podobnych celach:

  • Wykończenie krawędzi płytek – listwy mają za zadanie nie tylko poprawienie ich estetyki. Pozwalają one także na ukrycie niedoskonałości powstałych podczas przycinania i klejenia. Dodatkową ich zaletą jest zabezpieczanie delikatnych krawędzi przed uszkodzeniami mechanicznymi i dostawaniem się wody.
  • Rozdzielenie płytek – w takim przypadku listwy odgrywają rolę podobną do dekorów. Eleganckie wstawki przełamują jednolite kompozycje, co nadaje im dynamizmu i charakteru. Z kolei oddzielając płytki ścienne różnych typów, tworzą atrakcyjne wizualnie przejścia.
  • Wydzielenie stref w łazience – zabieg tego typu pozwala na optyczne rozdzielenie części pomieszczenia i może dać ciekawy efekt wizualny w dużych pokojach.
  • Optyczne powiększenie pomieszczenia – umieszczone poziomo listwy dekoracyjne pozwalają na stworzenie wrażenia, że łazienka jest dłuższa i szersza niż w rzeczywistości. Pionowe ich położenie pozwoli z kolei uzyskać efekt podwyższenia.

Gdzie kupować dobre listwy łazienkowe?

W zasadzie płytki do łazienki powinny być zawsze wykończone odpowiednią listwą. W przypadku łączeń alternatywą jest co prawda modne ostatnio fazowanie, jednak wymaga ono bardzo dużej dokładności i nie zabezpiecza krawędzi przed przypadkowym obtłuczeniem. Użycie dobrze dobranych listew wydaje się więc wciąż optymalnym rozwiązaniem z punktu widzenia łączenia użyteczności z estetyką. Co jednak jasne, otrzymany efekt zależeć będzie od naszego pomysłu na całość aranżacji oraz jakości samych profili. Produkty wykonane z kiepskich tworzyw mogą się niestety odginać i z biegiem czasu odbarwiać. Dlatego też zawsze warto stawiać na artykuły pochodzące od sprawdzonych producentów, których jakość nie będzie budzić wątpliwości. Duży wybór wysokiej klasy listew w dobrych cenach znaleźć można oczywiście w naszym sklepie Komfort.pl. Co więcej, oferujemy także liczne płytki podłogowe, ścienne i inne artykuły do wykańczania łazienek. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady