Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jakie płytki do małej łazienki? 5 pomysłów

Jakie płytki do małej łazienki? 5 pomysłów

Przeglądając katalogi czy czasopisma z pomysłami aranżacji łazienek, często można odnieść wrażenie, że zdecydowanie większość osób korzysta z dużych pomieszczeń kąpielowych, w których zmieszczą się wszystkie sprzęty i w dalszym ciągu pozostaje mnóstwo wolnej przestrzeni. Tymczasem większość polskich łazienek to pomieszczenia o wielkości od około 4 do 10 metrów kwadratowych. Absolutnie nie znaczy to jednak, że z założenia muszą być one nieładne i klaustrofobiczne. A pomóc w tym mogą dobrze dobrane płytki!


Kafelki łazienkowe – jakich nigdy nie wybierać do małej łazienki?

Mówiąc o wybieraniu płytek podłogowych i ściennych do niewielkich pomieszczeń, warto zacząć od przypomnienia, że nie ma pomieszczeń brzydkich – są tylko źle zaaranżowane. Wbrew pozorom o prawdzie tej bardzo często się zapomina, a wychodząc z założenia, że „i tak nic się tu nie da zrobić” możemy być pewni, że faktycznie efekt będzie godny pożałowania. Oczywiście nie znaczy to, że dobre urządzenie małej łazienki to prosta sprawa, gdyż na pewno łatwiej będzie posiadaczom większych pomieszczeń. Wystarczy jednak poznać kilka trików i ogólnych zasad, by być zadowolonym z rezultatu. Na początek warto jednak przypomnieć, czego absolutnie nie robić w małej łazience.

  • Ciemne i mocne kolory.
  • Szerokie fugi.
  • Liczne dekory.
  • Płytki typu mat.

Wszystkie wskazane rozwiązania łączy jedno – mogą być one wykorzystane do tworzenia bardzo atrakcyjnych aranżacji wnętrz, jednak absolutnie nie nadają się do małych łazienek, gdyż wizualnie je dodatkowo pomniejszą i przytłoczą.

Jakie płytki sprawdzą się w małej łazience – nasze propozycje!

Skoro już wiemy, jakiej glazury nie używać w niewielkich pomieszczeniach kąpielowych, to przyszedł czas na przedstawienie sposobów na uzyskanie korzystnych efektów.

  1. 1. Jasne barwy – z całą pewnością niewielkie łazienki lubią się z białymi lub ogólnie jasnymi płytkami. Pozwalają one na optyczne powiększenie pomieszczenia, a w połączeniu z błyszczącym wykończeniem będą dodatkowo odbijać światło.
  2. 2. Odpowiednie fugi – w przypadku gdy posiadamy duże płytki podłogowe lub ścienne, warto prawie całkowicie zrezygnować z wypełnienia. Z kolei w przypadku niewielkich kafelków dobrym rozwiązaniem jest użycie fugi w kolorze podobnym do barwy glazury.
  3. 3. Rozsądnie dobrane dekory – nie powinny one przytłaczać i nadmiernie rozbijać powierzchni ścian. Nie znaczy to jednak, by z nich zrezygnować. Ciekawie dobrane mozaiki czy dekor umieszczone poziomo pozwolą na wizualne poszerzenie łazienki.
  4. 4. Odpowiednie ułożenie kafelków – pozwoli na poszerzenie i wydłużenie pomieszczenia, o ile prostokątne płytki ścienne ułoży się poziomo. Kafelki umieszczone poziomo mogą się z kolei sprawdzić w przypadku niskich łazienek. Ciekawym rozwiązaniem może też okazać się umieszczenie glazury tylko do 2/3 wysokości pomieszczenia.
  5. 5. Podłoga w karo – to kolejny sposób na optyczne powiększenie niewielkiej łazienki. Oczywiście położone kafelki powinny być w jasnych kolorach – lub biało-czarne oraz wykończone na połysk.

Kafelki do małej łazienki – jakie być muszą?

Jak więc widać, sposobów na małą łazienkę jest całkiem sporo. Wymagają one jednak poświęcenia dłuższej chwili na wybór odpowiednich kafelków. Podczas poszukiwań nie można jednak skupić się jedynie na kwestiach estetycznych. Równie ważne są też cechy użytkowe i jakość wyszukanych produktów, która niestety może być różna. Dobre płytki do łazienki muszą być oczywiście odpowiednio zabezpieczone przed nasiąkaniem wodą, a także posiadać wysoką klasę ścieralności i odporności na zabrudzenia. Warto też zwrócić uwagę na parametry antypoślizgowe, gdyż od nich zależy nasze bezpieczeństwo, szczególnie jeśli lubimy po łazience chodzić boso. Na koniec warto też dodać, że wysokiej jakości produktów często nie widać na pierwszy rzut oka, gdyż „wyjdzie” ona dopiero po kilku latach użytkowania. Dlatego też, jeśli nie planujemy cyklicznych remontów łazienki co 2-3 lata, to z całą pewnością dobrym wyborem będzie zakup nieco lepszej glazury, która dużo lepiej przetrwa próbę czasu. Wiele ciekawych rozwiązań tego typu w atrakcyjnych cenach znaleźć można z kolei w naszym sklepie Komfort.pl. Serdecznie zapraszamy!

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady