Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Panele imitujące płytki – gdzie sprawdzi się to rozwiązanie?

Panele imitujące płytki – gdzie sprawdzi się to rozwiązanie?

Przez wiele lat wszystkie dostępne na rynku panele imitowały drewno. I, mimo że poszczególne wzory mogły się nawet bardzo mocno różnić od siebie, to ostatecznie zawsze ograniczało to możliwości ich zastosowania w niektórych aranżacjach. Moda na minimalizm i nowoczesność sprawiła jednak, że różni producenci do swych ofert zaczęli wprowadzać panele imitujące płytki, beton czy kamień. Czy warto na nie stawiać?

Panele podłogowe jak płytki – co trzeba o nich wiedzieć?

Temat paneli imitujących płytki warto rozpocząć od przypomnienia, że obecnie wybierać można spośród dwóch ich rodzajów. Pierwszy z nich to oczywiście klasyczne panele laminowane, a drugi – winylowe. W obu przypadkach możemy liczyć na niezłą wytrzymałość, uniwersalność oraz dobry efekt estetyczny. Nieco bardziej realistyczne w tym przypadku będą jednak z pewnością panele winylowe marmur czy beton montowane na klej. Będą one zawsze idealnie przylegać do podłoża, dzięki czemu chodząc po nich, na pewno nie usłyszymy nawet drobnego skrzypienia, co nierzadko zdarza się w przypadku podłóg pływających. Drugą ważną kwestią jest ich odporność na wodę, która także jest lepsza w przypadku produktów z PCW. Jest to o tyle ważne, że omawiane wzory bardzo często trafiają właśnie do pomieszczeń mokrych. Decydując się więc na panele winylowe do kuchni czy łazienki, absolutnie nie musimy się martwić wilgocią. Na koniec trzeba też dodać, że z każdym rokiem liczba dostępnych produktów tego rodzaju rośnie. I dziś możemy znaleźć nie tylko panele wzór płytki, ale też wspomniane już produkty imitujące beton, marmur czy inne podobne materiały.

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się panele wyglądające jak płytki?

Bez wątpienia płytki ceramiczne to bardzo użyteczny i wytrzymały sposób na wykończenie podłóg w każdym domu czy mieszkaniu. Rozwiązanie to ma jednak swoje wady – najważniejsze to stosunkowo skomplikowany i pracochłonny montaż oraz odczucie „zimna”, które wymaga używania dodatkowych dywanów czy chodników. Bolączki te rozwiązują właśnie panele, które układa się bardzo szybko, można je łatwo wymienić i są przyjemne w dotyku. Z tych powodów nadają się one nie tylko do kuchni czy łazienki, ale też przedpokoju, salonu czy nawet sypialni. We wszystkich tych sytuacjach panele winylowe beton, marmur czy płytki będą bardzo ciekawą „podstawą” do wszelkich nowoczesnych, minimalistycznych czy industrialnych stylizacji. Absolutnie nie znaczy to jednak, że nie sprawdzą się one w bardziej klasycznych czy bogatych wystrojach. Obecnie bez trudu można trafić też na panele winylowe do łazienki czy przedpokoju udające bardzo zdobne kafelki. Różnorodność produktów jest więc bardzo duża, co zdecydowanie ułatwia znalezienie idealnych dla siebie wzorów. Na koniec też warto dodać, że osoby, którym potrzebne są panele pod ogrzewanie podłogowe, także nie muszą się martwić. Produkty z winylu radzą sobie w takich sytuacjach doskonale, a te laminowane na tyle dobrze, by można było je rozważać jako rozwiązanie dla siebie.

Panele podłogowe na ścianę – czy to dobry pomysł?

Mówiąc o imitacjach płytek czy betonu warto też wspomnieć o panelach z PCV na ściany. Rozwiązania tego typu pod względem technicznym przypominają panele winylowe do przedpokoju czy łazienki. Ich kształt jest oczywiście z reguły dopasowany do wydrukowanego na powierzchni wzoru. Jedyną różnicą jest fakt, że siłą rzeczy produkty tego typu zawsze muszą być łączone na klej, by dobrze przylegały do ściany. Z punktu aranżacyjnego pełnią one rzecz jasna tę samą funkcję, co klasyczne płytki – a więc z reguły trafiają do łazienek i kuchni, choć można z nich wykonać także ciekawe dekory w salonach czy korytarzach.

Panele imitujące płytki – jaka jest ich cena?

Ważną kwestią związaną z postawieniem na panele imitujące płytki jest oczywiście ich koszt. Oczywiście w tym przypadku trudno jednoznacznie określić, czy są one „tanie” lub „drogie”. Wszystko zależy oczywiście od konkretnego wzoru i jego parametrów. Ogólnie rzecz biorąc, trzeba jednak stwierdzić, że dobrej jakości produkty o wzorach kafelków czy betonu kosztują mniej więcej tyle samo, co ich drewniane odpowiedniki. W zasadzie zresztą nie powinno to dziwić, gdyż z technicznego punktu widzenia nie różnią się one od siebie niczym – poza wzorem wierzchniej warstwy. Czy więc warto postawić na imitacje płytek? Z całą pewnością tak! Mają one wiele zalet, a pod względem estetycznym nie ustępują „prawdziwym” podłogom z ułożonymi kafelkami. Przypominamy przy tym też, że panele podłogowe drewniane, laminowane i winylowe o różnych wzorach, twardościach i parametrach znaleźć można w naszym sklepie Komfort.pl.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady