Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jaka lampa do sypialni w stylu skandynawskim? 5 inspiracji

Jaka lampa do sypialni w stylu skandynawskim? 5 inspiracji

Prostota, funkcjonalność i naturalność – to główne cechy stylu skandynawskiego. By je podkreślić i nadać sypialni pożądany charakter, należy zadbać o odpowiedni dobór wszystkich elementów jej wyposażenia i wystroju – w tym oświetlenia. Jaka lampa skandynawska sprawdzi się więc w sypialni?

Styl skandynawski – najważniejsze cechy

Styl skandynawski, jak sama nazwa wskazuje, narodził się na dalekiej Północy. Nie jest jednak zimny i surowy. Wręcz przeciwnie – sprawia, że wnętrza stają się ciepłe, przyjazne i przytulne, czyli takie, w których można przyjemnie i komfortowo spędzać czas. W skandynawskich aranżacjach dominują proste kształty i formy, funkcjonalność i naturalne materiały. Jego istotnym elementem jest również oświetlenie – i choć najbardziej cenione jest naturalne światło, przy jego niedostatecznej ilości umiejętnie dobrane lampy skandynawskie do sypialni doskonale je zastąpią.

Lampy do sypialni – styl skandynawski w zgodzie z naturą

Wybierając lampy do sypialni w duchu scandi, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim modele wykonane z naturalnych materiałów. Charakterystyczne dla wystroju w stylu skandynawskim są drewno, wiklina, len czy wełna, które wykorzystuje się też do produkcji oświetlenia. Jeśli podobają nam się lampy beżowe, świetną propozycją będzie lampa scandinavian z jasnego drewna, która nie tylko rozświetli, ale i ociepli wnętrze.

Inna opcja to lampy sufitowe z drewnianymi oprawkami zawieszonymi na oplecionych lnem lub wełną linkach. Skandynawski klimat pomogą nam także zbudować lekkie lampy z wiklinowymi abażurami. Ciekawy efekt zapewnią zwłaszcza zamontowane na suficie – za sprawą ażurowego wykończenia światło będzie przechodzić przez nie niezwykle efektownie.

Papierowa lampa skandynawska do sypialni

Jednak drewno to nie jedyny surowiec, z jakiego może być wykonana lampa w sypialni. Styl skandynawski nie stroni również od papieru – stworzone z niego lampy idealnie się więc wpiszą w jego założenia. W aranżacjach rodem z dalekiej Północy coraz częściej spotykane są na przykład lampy białe z papierowymi abażurami. Prosty w formie, papierowy klosz będzie znakomicie prezentował się też wtedy, gdy zdecydujemy się na lampy szare. Wśród szczególnie polecanych możemy wymienić modele z abażurami w kształcie kul – zarówno mniejszych, jak i większych.

Lampa do sypialni – styl skandynawski w duecie z industrialnym

Choć zimny metal raczej nie kojarzy się z pełnym ciepła, przytulnym wystrojem, wykonana z niego lampa w skandynawskiej sypialni może być naprawdę trafionym wyborem. Oczywiście – metalowe lampy wiszące czarne są typowe dla przestrzeni o charakterze industrialnym, ale dzięki ich prostej, minimalistycznej formie doskonale sprawdzą się także we wnętrzu urządzonym w duchu scandi.

Metalowe lampy do sypialni w stylu skandynawskim mogą mieć pełną lub ażurową oprawę, przez którą światło będzie wspaniale rozproszone. Znakomitym loftowym akcentem mogą być również metalowe kinkiety czarne zawieszone na ścianie nad łóżkiem – będą pełnić funkcję dodatkowego źródła światła i zapewnią komfortowe warunki podczas wieczornej lektury. Na metal możemy się też zdecydować, dobierając lampy sufitowe, podłogowe czy na stolik nocny. A jeśli lampy czarne nie wpisują się w nasz gust – do wyboru mamy także nieco subtelniejsze lampy grafitowe.

Lampa w sypialni – styl skandynawski w parze ze szkłem

W przypadku szkła mamy analogiczną sytuację, jak przy metalu. Może się wydawać, że zimne szkło nie jest tym, czego potrzebuje skandynawska sypialnia. Jednak podobnie jak wspomniany już metal, może wprowadzić do pomieszczenia niebanalny akcent, który podkreśli panującą we wnętrzu prostotę. Świetną propozycją będą tu zwłaszcza lampy z kloszem z bezbarwnego szkła, przez które widoczne będzie źródło światła.

Lampa skandynawska do sypialni z łączonych materiałów

Wybierając lampy do sypialni w stylu skandynawskim, ciekawą opcją mogą okazać się również modele z łączonych materiałów, nawet pozornie do siebie niepasujące. Lampy z drewna i metalu, drewna i szkła czy metalu i szkła z pewnością nie pozostaną niezauważonym elementem wystroju!

Urządzając skandynawską sypialnię, pamiętajmy też o innych ozdobach. Ciepło i przytulny charakter do wnętrza wprowadzą między innymi dywany. O tym, jakie najlepiej sprawdzą się w przestrzeni zaaranżowanej w klimacie scandi, piszemy więc w artykule: Dywany skandynawskie – wybieramy 7 najciekawszych!