Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak prawidłowo oświetlić salon? 4 uwagi!

Jak prawidłowo oświetlić salon? 4 uwagi!

Salon stanowi serce domu. To w nim relaksujesz się po całym dniu pracy, spędzasz czas z rodziną lub znajomymi, a nierzadko pewnie także pracujesz i spożywasz posiłki. Pokój dzienny pełni wiele różnych funkcji, dlatego tak ważne jest odpowiednie oświetlenie, które zapewni komfort użytkowania pomieszczenia. Pytanie zatem, jak prawidłowo oświetlić salon?

Podczas aranżacji salonu wiele osób skupia się na wyborze stylowej kanapy, wygodnych foteli czy pasujących do danego stylu aranżacyjnego zasłon i dywanów. Tymczasem oświetlenie w projektach bywa często niedoceniane i traktowane nieco po macoszemu. To duży błąd, bo przecież niewłaściwie rozlokowane kinkiety nie dadzą odpowiedniej ilości światła, w miejscach w których chcesz pracować lub czytać, natomiast lampy stojące może świecić za mocno, przez co nie będziesz mógł się odprężyć. W efekcie otrzymujesz pokój, w którym nie tylko nie czujesz się dobrze, ale który jest po prostu niefunkcjonalny. Sprawdź zatem, jak oświetlić salon w prawidłowy, praktyczny sposób.


Jak dobrze oświetlić salon?

Już na etapie remontu warto dobrze rozplanować oświetlenie w salonie. Zastanów się, gdzie będą stały komody, kanapa, regał czy stolik kawowy. Jeśli chcesz, aby pokój był funkcjonalny, pamiętaj o dopasowaniu go do własnych potrzeb i preferencji. Dlatego pomyśl również o swoich przyzwyczajeniach, na przykład o tym, czy lubisz czytać książki w fotelu, jak często oglądasz filmy i seriale, czy może regularnie organizujesz imprezy dla znajomych i chcesz stworzyć dyskotekowy klimat.

Oświetlenie salonu powinno składać się z kilku punktów dających określony rodzaj światła. Światło główne sprawia, że pomieszczenie jest dobrze doświetlone, i tym samym może być komfortowo użytkowane. Boczne oświetlenie do salonu, w postaci na przykład kinkietów, nadaje nastrój, natomiast punktowe pozwala zaakcentować ciekawe elementy dekoracyjne – z tym ostatnim zadaniem świetnie radzą sobie halogeny. Pomieszczenie warto też wzbogacić o lampy do salonu stojące, które podobnie do kinkietów tworzą klimat, ale również pozwalają komfortowo pracować na laptopie, czytać czy oglądać telewizję bez konieczności włączania głównego światła.

Jak oświetlić salon z jadalnią?

Jeżeli posiadasz w salonie stół, mebel ten powinien być dobrze doświetlony, tak, aby umożliwić komfortowe spożywanie posiłków. W tym wypadku sprawdzą się lampy do salonu wiszące, które warto umieścić centralnie nad stołem. Możesz postawić na jeden duży żyrandol lub trzy mniejsze lampy. Do salonu nowoczesnego najlepiej wybrać to ostatnie rozwiązanie, zwłaszcza jeśli dysponujesz długim, prostokątnym stołem. Trzy lampy do salonu nowoczesne umieszczone nad stołem, nie tylko doskonale doświetlą blat, ale również zaakcentują przestrzeń jadalnianą.

Oświetlenie salonu z kuchnią

Salon z kuchnią to modne i praktyczne połączenie, jednak trzeba wiedzieć, jak właściwie doświetlić obie przestrzenie. W kuchni potrzebujesz bardziej intensywnego światła niż w pokoju dziennym, bo to właśnie w niej kroisz, gotujesz i co chwilę szukasz jakiegoś akcesorium. Dlatego w tym przypadku sprawdzą się halogeny rozmieszczone nad blatem roboczym.

W pokoju dziennym ważny jest również klimat, dlatego warto zainstalować kinkiety lub nowoczesne lampy do salonu, które doświetlą jego różne strefy. Możesz wybrać jedną dużą lampę stojącą na ziemi, albo kilka mniejszych, które ustawisz na komodzie, stoliku kawowym czy regale. To świetna opcja, która wprowadzi do wnętrza, poza walorami czysto praktycznymi, również nietuzinkową elegancję i styl.

Jak oświetlić salon ledami?

Oświetlenie do salonu LED to idealne rozwiązanie dla nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz. Co więcej, jest ono również energooszczędne, a przy tym dostępne w rozmaitych formach i kolorach. Dużą popularnością cieszą się ledowe węże, które możesz zainstalować przy suficie, pod meblami czy nad półkami. Dzięki nim stworzysz wyjątkowy efekt świetlny i wprowadzisz do wnętrza unikalny nastrój. Wartymi uwagi są również ledowe żyrandole oraz żyrandole, które wręcz zachwycają swoim designem i stają się wyjątkową ozdobą wnętrza.