Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Oświetlenie salonu – 6 rad, dzięki którym będzie najlepsze

Oświetlenie salonu – 6 rad, dzięki którym będzie najlepsze

Pokój dzienny to jedno z ważniejszych, o ile nie najważniejsze pomieszczenie w każdym domu czy mieszkaniu. Dlatego też warto zadbać, by było ono odpowiednio oświetlone. Co jasne, sam zakup lamp nie jest dziś większym problemem – jednak ich dobór koniecznie powinien być przemyślany. Na co zwracać uwagę?

Oświetlenie salonu – dlaczego jest takie ważne?

Dyskutując o oświetleniu salonowym, przede wszystkim trzeba podkreślić, że każde pomieszczenie tego typu jest inne. I bynajmniej nie chodzi tu tylko metraż, ale też układ przestrzenny, sposób wykończenia ścian i podłóg, rodzaje wybranych mebli itd. Dlatego też stworzenie jednej ogólnej zasady, która określa jakie lampy powinny znaleźć się w salonie, nie jest ani proste, ani też potrzebne. Dużo rozsądniejszym jest potraktowanie oświetlenia jako jednego z elementów planowanej aranżacji. Umożliwi to swobodny wybór idealnego rozwiązania, które będzie też pasować do reszty wystroju. Samo oświetlenie odgrywa sporą rolę estetyczną i użytkową. Oczywiście przede wszystkim umożliwia komfortowe funkcjonowanie w salonie po zmroku. Odpowiednio zaplanowane, może też podkreślić estetykę mebli, stworzyć przytulną atmosferę czy też optycznie powiększyć pomieszczenie. Jak prawidłowo oświetlić salon?

6 sposobów, na idealne oświetlenie do salonu

Sposobów na ciekawe ustawienie lamp w salonie jest oczywiście całkiem sporo – podobnie jak duża jest liczba dostępnych źródeł światła i możliwości ich montażu. Dlatego też poniżej prezentujemy sześć wskazówek odnośnie do oświetlenia w pokoju dziennym. 1. Jasno, ale nie za jasno – to naczelna zasada, dzięki której salon będzie jednocześnie użyteczny i przytulny. A jak sprawić, by ilość światła pozwalała na czytanie i jedzenie oraz jednocześnie nie raziła po oczach? Możliwości jest kilka, ale najprostsze z nich to zastosowanie lamp sterowalnych lub też montaż mocnego światła głównego i dodatkowych lampek tworzących klimat. 2. Warto wydzielić strefy – w pewnym miejscu to nawiązanie do poprzedniego punktu. Jeśli wydzielimy osobą część jadalną od wypoczynkowej, to bez trudu będziemy mogli w taki sposób ulokować źródła światła, by obie przestrzenie miały niezależne oświetlenie. 3. Aneks i salon – lepiej samodzielnie – obecnie w dużej liczbie mieszkań i domów dość powszechnie stosowane są salony z aneksami kuchennymi. W takich sytuacjach z reguły najlepszym rozwiązaniem jest całkowite uniezależnienie oświetlenia obu tych przestrzeni – gdyż kuchnia wymaga zawsze większej jasności niż salon. 4. Oświetlenie aranżacyjne – dobre, choć nie idealne – doskonałym sposobem na uzyskanie nieprzeciętnego efektu jest zastosowanie lampek aranżacyjnych. Można je montować na suficie czy też podkreślić nimi szafy lub regały. Co jednak warte przypomnienia, atrakcyjne listwy czy taśmy LED niezbyt pasują do klasycznych i bogato zdobionych mebli. 5. Szkło i lustra – warto je wykorzystać! – jednym z najbardziej polecanych sposobów na jasny salon przy ograniczonej ilości świateł jest wykorzystanie szkła i luster. Obecnie modne są chociażby stoły i krzesła przezroczyste, klasyką są też szafy przesuwne z lustrem czy regały z przeszkleniami. Wszystkie one odbijając światło, automatycznie rozjaśnią pomieszczenie i dodatkowo też optycznie je powiększą. 6. Kolor mebli ma znaczenie! – szukając idealnego oświetlenia koniecznie trzeba dopasować je do wyposażenia – pod względem stylu oraz barwy. Bardzo ciemne meble będą zawsze tworzyć nieco mroczną, choć jednocześnie klimatyczną atmosferę. Z kolei białe krzesła i białe szafy nadadzą lekkości i sprawią, że salon będzie jaśniejszy.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu lamp do salonu?

Oczywiście powyższe porady to tylko część „wiedzy” na temat idealnego oświetlenie salonu. W tym miejscu warto więc zwrócić uwagę, że sam zakup z pozoru odpowiednich lamp to jeszcze nie wszystko. Bardzo ważne jest, by zwrócić uwagę na ich parametry oraz rodzaje źródeł światła, które możemy w nich zainstalować. W przypadku tych ostatnich warto pamiętać, że każda świetlówka czy LED mają określoną barwę światła. Te „zimne” z pewnością nie będą dobrą opcją do przytulnego salonu. Większość osób twierdzi też, że idealną opcją są produkty o temperaturze barwowej zbliżonej do światła naturalnego, lub też minimalnie cieplejszej – czyli między około 3000 a 5000K. Czy wiesz, jak wybrać żyrandol do salonu? Ozdobny stół, krzesła, regały czy szafy uchylne – wybór i zakup wszystkich tych mebli jest stosunkowo łatwy, szczególnie w dzisiejszych czasach. Dobranie do nich odpowiedniego oświetlenie jest niestety trochę trudniejsze, choć na pewno warte zachodu. Ostatecznie to ono ma olbrzymi wpływ na nasz odbiór całego pomieszczenia.