Pierwszy aspekt, jaki trzeba wziąć pod uwagę, dobierając lampy i oświetlenie do przedpokoju, jest jego powierzchnia i kształt. Przy małym pomieszczeniu na planie kwadratu sprawa wydaje się stosunkowo prosta – najczęściej wystarczy zamontować jedną lampę sufitową, która będzie wystarczająco oświetlać całe wnętrze. Tylko na jaki model się zdecydować, planując oświetlenie przedpokoju? Plafony będą świetnym wyborem, ponieważ nawet w małym przedpokoju nie będą przeszkadzać w otwieraniu szafy czy drzwi – z czym należałoby się liczyć na przykład przy zakupie dłuższego żyrandola.
Tego typu lampy wiszące będą za to doskonałym rozwiązaniem w przypadku przedpokoju w kamienicy. W kilkudziesięcioletnich, nierzadko zabytkowych budynkach pomieszczenia zwykle są bardzo wysokie. Odpowiednio dobrane oświetlenie na przedpokoju może nam pomóc optycznie wyrównać dość specyficzne proporcje. Znakomicie sprawdzi się właśnie wspomniany już żyrandol lub lampa z dużym kloszem. Jeśli jednak przedpokój ma niewielki metraż, przed zakupem warto upewnić się, że lampa nie będzie przeszkadzać w otwieraniu drzwi.
A jakie oświetlenie do przedpokoju długiego i wąskiego będzie najlepszym wyborem? W takiej sytuacji potrzebna będzie nie jedna, ale kilka lamp. Jeśli korytarz jest długi, wąski, ale ma standardową wysokość, możemy zdecydować się na oświetlenie liniowe lub oświetlenie przedpokoju punktowe zamontowane w linii prostej. Jeżeli pomieszczenie jest wyższe, możemy wziąć pod uwagę lampy do przedpokoju wiszące lub oprawy do zabudowy w suficie podwieszanym.
Oprócz oświetlenia głównego w przedpokoju można zamontować też dodatkowe źródła światła. Co ważne, dotyczy to nie tylko dużych korytarzy – niekiedy doświetlenie przydaje się także w mniejszych wnętrzach. W tym przypadku szczególnie polecane są kinkiety – lampy do przedpokoju na ścianę sprawią, że przestrzeń zyska lepsze proporcje, a znajdujące się w niej meble będą bardziej komfortowe w użytkowaniu. Na to rozwiązanie warto zdecydować się również wtedy, gdy przedpokój jest połączony z salonem lub pełni funkcję korytarza – dzięki temu przemieszczanie się między pokojami będzie bezpieczniejsze.
Kinkiety mają też tę zaletę, że zajmują niewiele miejsca. Ponadto można je zamontować na niemal dowolnym miejscu na ścianie. To doskonały pomysł także na doświetlenie pojedynczych elementów wyposażenia czy wystroju – lustra, wieszaka czy obrazu. Jeśli jednak dysponujemy nieco większą powierzchnią, ciekawą opcją mogą okazać się również lampy stojące. Taką lampę można ustawić na przykład przy szafce na buty czy siedzisku.
Projektując oświetlenie do holu, należy też zwrócić uwagę na temperaturę światła. W tym przypadku nie ma większego znaczenia, czy wybieramy oświetlenie do przedpokoju sufitowe, czy dodatkowe – kluczowy będzie tutaj fakt, czy wnętrze ma dostęp do naturalnego światła. Jeśli tak, a przy tym światło wpada do pomieszczenia przez większość dnia, lepiej sprawdzi się światło zimne. Jeżeli jednak planujemy oświetlenie przedpokoju w bloku, gdzie bardzo często nie ma dostępu do naturalnego światła, stawiajmy na żarówki, które dają strumień światła o ciepłej barwie. Dzięki temu przestrzeń stanie się bardziej przytulna.
Zastanawiając się, jaka lampa do przedpokoju będzie odpowiednia, powinniśmy mieć na uwadze także styl, w jakim zostało urządzone wnętrze. Na przykład lampy do przedpokoju nowoczesne, jak łatwo wywnioskować, najlepiej nadają się do pomieszczeń, w których króluje współczesny minimalizm. Dobrą propozycją są lampy sufitowe i plafony o prostej formie. A jakie lampy do przedpokoju klasycznego będą pasować? Tutaj możemy postawić na lampę wiszącą lub żyrandol – o ile nie będzie on przeszkadzał w użytkowaniu korytarza. Pamiętajmy przy tym, że na ostateczny kształt aranżacji wpływają również elementy wyposażenia i dekoracje. W innym artykule podpowiadamy, na jaki kolor mebli do przedpokoju warto się zdecydować. A jeśli interesują nas przede wszystkim dodatki, przydatne informacje znajdziemy we wpisie: Chodnik do przedpokoju – jaki wybrać?