Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jaka lampa do kuchni? 7 pomysłów!

Jaka lampa do kuchni? 7 pomysłów!

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym potrzebne jest zróżnicowane oświetlenie. Oprócz głównego źródła światła nie powinno w niej też zabraknąć oświetlenia dodatkowego czy dekoracyjnego, wprowadzającego do wnętrza odpowiedni klimat. A zatem jaka lampa do kuchni najlepiej się sprawdzi?

Lampy do kuchni sufitowe – jaką wybrać?

Podstawowym sposobem oświetlenia kuchni są lampy sufitowe. Umieszcza się je w centralnym punkcie sufitu, dzięki czemu światło jest równomiernie rozprowadzane po pomieszczeniu. W zależności od stylu, w jakim utrzymana jest przestrzeń, możesz zdecydować się na uniwersalne lampy sufitowe, plafony lub klasyczne żyrandole. Należy jednak pamiętać, że lampy wiszące nie powinny być jedynym źródłem światła we wnętrzu.

Choć plafony do kuchni prezentują się niezwykle stylowo, a żyrandole do kuchni przysufitowe nadają jej oryginalny charakter, nie gwarantują one właściwego oświetlenia powierzchni roboczych, co z kolei znacznie utrudnia pracę. Z tego powodu lampy wiszące do kuchni mogą z powodzeniem pełnić funkcję oświetlenia głównego, ale niezbędne jest także zapewnienie dodatkowych źródeł światła.

Jaka lampa do kuchni? Oświetlenie stref roboczych

Zastanawiając się, jakie lampy do kuchni będą odpowiednie, należy pamiętać o oświetleniu stref roboczych. Doświetlenia w kuchni wymagają przede wszystkim:

  • • blaty robocze,
  • • stół kuchenny,
  • • kuchenka,
  • • zlew.

Blat roboczy w kuchni to bez wątpienia miejsce szczególne, które potrzebuje dodatkowego, oświetlenia. Lampy nad blat kuchenny mają za zadanie poprawić ono nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo pracy. Równomierne oświetlenie blatu pozwolą Ci zapewnić nowoczesne lampy do kuchni. Do wyboru masz między innymi małe halogenowe lampy pod szafki kuchenne o niedużej mocy. Inny sposób to halogeny rozpięte lub zamocowane nad górnymi szafkami.

Lampa nad stół w jadalni – jaka będzie najlepsza?

W wielu kuchniach, nie tylko tych o dużym metrażu, znajduje się też strefa jadalniana. Jaką lampę najlepiej wykorzystać do oświetlenia stołu? W tym przypadku możliwości także jest co najmniej kilka. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań są lampy wiszące do kuchni pojedyncze, które montuje się centralnie nad blatem stołu. Świetnym wyborem będą również kinkiety. Są one polecane zwłaszcza właścicielom mniejszych mieszkań, w których kinkiety do kuchni w zupełności wystarczą do oświetlenia stołu.

Oświetlenie dekoracyjne do kuchni

Choć kluczowe w każdej kuchni jest oświetlenie główne i stref roboczych, chcąc wprowadzić do pomieszczenia niezwykły klimat, warto też zadbać o oświetlenie dekoracyjne. Mimo że jest ono nieobowiązkowe, nadaje wnętrzu klimat, który sprawia, że w kuchni po prostu chce się przebywać. Jak zatem uzyskać taki efekt? Jeśli masz szafki przeszklone, znakomitym pomysłem będą lampy ledowe do kuchni, które pozwolą podświetlić ich zawartość. Doskonałą propozycją są na przykład taśmy ledowe, które zużywają niewiele energii, a przy tym mają fantastyczne walory dekoracyjne.

W roli dodatkowego oświetlenia świetnie sprawdzą się także lampy podłogowe. Jeśli masz w kuchni odrobinę wolnego miejsca, możesz zdecydować się na stylowe lampy stojące, które doświetlą przestrzeń, a przy tym będą stanowić niebanalną ozdobę. Podobną funkcję mogą pełnić lampy stołowe – wspaniale dopełnią aranżację i wprowadzą do wnętrza ciepło oraz przytulność. Ciekawym elementem dekoracyjnym może być również oświetlenie nad szafkami kuchennymi. W tym przypadku najczęściej stosuje się lampki halogenowe, które można zamontować na przykład na specjalnych wysięgnikach lub w płytach umieszczonych nad zabudową.

Oświetlenie kuchni – tych błędów unikaj!

O czym jeszcze należy pamiętać, planując oświetlenie kuchni? By nie popełnić jednego z często powielanych błędów:

  • • zadbaj o odpowiednią moc oświetlenia nad blatem roboczym, by uniknąć zmęczenia wzroku,
  • • zwróć uwagę nie tylko na design lamp, ale przede wszystkim na emitowane przez nie światło,
  • • w miarę możliwości wybieraj lampy do kuchni, które umożliwiają regulację kąta świecenia,
  • • zaplanuj oświetlenie kuchni już na etapie jej projektowania – nieprawidłowo rozmieszczone czy niewłaściwie dobrane źródła światła mogą powodować szybsze męczenie się wzroku i niekorzystnie wpływać na samopoczucie.