Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak zaplanować oświetlenie nad wyspą kuchenną?

Jak zaplanować oświetlenie nad wyspą kuchenną?

Wyspa kuchenna to hit współczesnych aranżacji – jest efektowna, niezwykle praktyczne i doskonale sprawdza się we wnętrzach urządzonych w różnych stylach. By jednak wyspa kuchenna była w pełni funkcjonalna, należy zadbać o jej odpowiednie oświetlenie. Podpowiadamy, jak zaplanować oświetlenie nad wyspę w kuchni.

Jakie oświetlenie nad wyspą kuchenną?

Chcąc maksymalnie wykorzystać potencjał tkwiący w wyspie kuchennej, niezbędne jest jej właściwe oświetlenie. Przy wyspie może jednocześnie siedzieć lub pracować kilka osób, dlatego bardzo ważne jest, by lampa nad wyspą kuchenną oświetlała cały blat równomiernie, nie pozostawiając żadnych zacienionych miejsc. Jak zaprojektować kuchnię z wyspą, która będzie odpowiednio doświetlona? Bardzo dobrym rozwiązaniem będą tu lampy wiszące z niewielkimi kloszami otwartymi ku dołowi. Inna opcja to lampy w formie montowanych w suficie małych reflektorów z możliwością regulacji kierunku padania światła. Do wyboru masz ponadto lampy sufitowe, plafony – świetnie wypadają zwłaszcza w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach.

Zastanawiasz się jednak, ile lamp nad wyspą powinno się znaleźć? W tym przypadku kluczowa jest wielkość wyspy. Przy niewielkim blacie zwykle wystarczająca okazuje się jedna lampa nad wyspą w kuchni, ale jeśli jest on większy lub dłuższy, wówczas lepiej zamontować kilka źródeł światła. Dobierając lampy kuchenne nad wyspę, zwróć też uwagę na ich walory estetyczne. Klosze nie powinny być zbyt duże, gdyż mogą niepotrzebnie przyćmić całą aranżację, a ich stylistyka powinna nawiązywać do wystroju kuchni.

Jakie lampy nad wyspę kuchenną?

Jedną z głównych zalet wysp kuchennych jest to, że pasują one niemal do każdego wnętrza, niezależnie od stylu, w jakim zostało ono urządzone. By jednak zachować spójność kompozycji, należy zadbać o to, by lampy nad wyspą były utrzymane w tym samym klimacie, co aranżacja pomieszczenia. W nowoczesnej kuchni sprawdzą się modele o prostych, geometrycznych formach i stonowanej kolorystyce – znakomitym wyborem będą więc lampy wiszące przezroczyste czy lampy wiszące chromowane.

Jeśli Twoja kuchnia jest urządzona w stylu industrialnym, śmiało możesz zdecydować się na bardziej wyrazisty akcent – do tej roli doskonale nadają się lampy wiszące czarne oraz lampy wiszące grafitowe wykonane z drutu lub metalowych prętów. We wnętrzach skandynawskich możemy postawić zarówno na ponadczasowe barwy i zamontować nad wyspą lampy wiszące białe, jak i wprowadzić charakterystyczne dla tego stylu elementy drewniane. Natomiast w kuchniach, w których wyraźnie wyczuwalny jest duch klasyki, strzałem w dziesiątkę będzie żyrandol nad wyspę o tradycyjnym designie z pięknym, szklanym kloszem.