Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak zdjąć plafon?

Jak zdjąć plafon?

Każdą zamontowaną lampę prędzej czy później będzie trzeba zdjąć. Mimo to liczba poradników, opisujących sam demontaż jest dużo mniejsza, niż tych dotyczących instalacji. Aby wypełnić tę lukę, w tym artykule pokrótce omawiamy ogólne zasady zdejmowania plafonów. Zapraszamy do lektury!

Plafony – czy dalej warto na nie stawiać?

Plafony ciągle są chętnie wybierane, a dzięki inwencji producentów, wcale nie muszą przywoływać skojarzeń z łazienkami czy korytarzami z końca XX wieku. Na rynku dostępne są zarówno proste klasyczne wzory, jak i bardziej nowoczesne czy też zdobione. Spotkać też można plafony do pokojów dziecięcych, czy też rozwiązania dedykowane na korytarze czy schody. Co nie mniej ważne, większość lamp tego rodzaju posiada fabrycznie żarówki LED, lub też diody już wbudowane w obudowę, co, mając na uwadze ich żywotność, wcale nie jest złym rozwiązaniem – na pewno zaś pozwoli na bardzo dużą oszczędność energii elektrycznej. Z całą pewnością więc stawianie na plafony w łazience, kuchni, na korytarzu czy nawet w salonie czy pokoju dziecięcym jest dobrym pomysłem – warto więc rozważyć to rozwiązanie.

Jakie oświetlenie wybrać do łazienki

Na co uważać, podczas demontażu plafonów?

Ogólnie rzecz biorąc, demontaż każdej lampy jest z reguły łatwiejszy, niż jej instalacja. Wynika to z faktu, że nie musimy w tym przypadku używać wiertarki czy też martwić się sposobem łączenia przewodów. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba do tego zadania się w żaden sposób przygotować. W przypadku lamp sufitowych, koniecznie zacząć trzeba od zorganizowania drabiny lub innego stabilnego podwyższenia. Dla naszej wygody powinno być ono na tyle wysokie, by móc pracować bez wyciągania rąk do góry.

Druga ważna kwestia, to wyłączenie prądu przed rozpoczęciem prac. Absolutnie nie można do tego celu wykorzystać tylko samego wyłącznika w pomieszczeniu. Zawsze należy odłączać dopływ energii elektrycznej przy użyciu bezpieczników, a przed dotykaniem przewodów sprawdzać je przy użyciu próbnika. Trzecia sprawa, na jaką trzeba zwrócić uwagę, to zadbanie o odpowiednie narzędzia. Wcześniejsze przygotowanie odpowiednich śrubokrętów zdecydowanie przyspieszy i ułatwi pracy, podobnie jak zapewnienie sobie pomocy drugiej osoby. W razie potrzeby może podać ona inne narzędzia, poświecić latarką czy też odebrać odkręcone elementy.

Jak prawidłowo oświetlić salon?

Zdejmowanie plafonu z sufitu – krok po kroku

A jak wygląda sama procedura demontażu plafonu? Podzielić ją można na cztery kroki:

  • 1. Przyjrzenie się budowie lampy i odnalezienie elementów montażowych podstawy i obudowy.
  • 2. Jeśli jest ona osobna, to zdjęcie osłony ze szkła i wykręcenie żarówki – wcześniej koniecznie trzeba odłączyć zasilanie.
  • 3. Odpięcie przewodów zasilających z kostki w lampie.
  • 4. Odkręcenie śrub montażowych i odłożenie obudowy plafonu.

Zdejmowanie plafonu ze ściany – czy czymś się różni?

Jak już wspomnieliśmy, plafony montowane są zarówno na sufitach, jak i ścianach. Różnica ta jednak nie ma większego wpływu na procedurę demontażu, co najwyżej może ją nieco ułatwić i przyspieszyć, jeśli lampa jest umocowana na wielkiej wysokości.

Najczęstsze błędy podczas zdejmowania plafonów

Mimo że samo zdejmowanie plafonów nie jest trudne, to można podczas tego zadania popełnić kilka błędów. Najniebezpieczniejszy z nich, to oczywiście niezadbanie o odłączenie zasilania, co może skutkować porażeniem prądem. Oprócz tego ważne jest, by nie spieszyć się podczas demontażu, gdyż łatwo wówczas możemy uszkodzić elementy szklane czy wykonane z tworzywa. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy zależy nam na ponownym wykorzystaniu danej lampy. Trzecim częstym błędem jest niewłaściwe odkręcanie obudowy. Niekiedy może to prowadzić do zerwania śrub czy też upadku nietrzymanej obudowy na ziemię.

Jaka lampa do ciemnego pokoju?

Demontaż plafonów to na pewno nie jest skomplikowane zadanie. Dlatego może się go podjąć nawet mało doświadczona osoba. Mimo to warto do tego zadania podejść z rozwagą i ostrożnością – jak do każdej pracy przy urządzeniach elektrycznych.

Jaka lampa nad stół?