Czym są plafony? Dokładne zdefiniowanie tego typu lamp nie jest proste, gdyż poszczególne produkty mogą się od siebie mocno różnić. Ogólnie rzecz biorąc, nazwą tą określa się z reguły okrągłe, płaskie produkty, w których żarówki, czy np. zespoły diod LED są w pełni zakryte przez klosz. Taka konstrukcja sprawia, że z natury rzeczy są one dość proste i minimalistyczne, dzięki czemu bardzo chętnie wybiera się je do nowoczesnych przestrzeni. Dużo rzadziej spotykane są bardziej zdobne plafony, choć także takie rozwiązania można kupić.
Charakterystyka plafonów sprawia też, że często są one dość dobrze zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Takie modele bardzo chętnie są wybierane do łazienek – i umieszczane na suficie lub ścianach. Plafony często spotyka się też w korytarzach czy przedpokojach, choć na tym nie kończy się ich zastosowanie. Na rynku dostępne są bowiem także produkty do pokojów dziecięcych – często z kolorowymi rysunkami na osłonie. Plafony można też wykorzystać jako oświetlenie dodatkowe w salonach czy sypialniach. Jak więc widać, możliwości w tym przypadku są naprawdę bardzo szerokie. A jak wygląda kwestia ich montażu?
Jak prawidłowo oświetlić salon?
Ogólne wytyczne odnośnie montażu plafonów są takie same, jak w przypadku innych lamp. Co jasne, najważniejszym problemem w tym przypadku jest zadbanie o bezpieczeństwo. Dlatego też przed rozpoczęciem prac zawsze należy odciąć zasilanie przy pomocy bezpiecznika (a nie tylko wyłącznika w pomieszczeniu). Co więcej, przed rozpoczęciem docinania przewodów czy mocowania kostki, koniecznie trzeba jeszcze raz upewnić się, czy wszystko jest ok przy użyciu próbnika.
W przypadku montażu plafonów na suficie, bezwzględnie trzeba zadbać o odpowiednią drabinę lub chociaż solidne i stabilne krzesło. Muszą być one na tyle wysokie, by łatwo było wykonywać czynności montażowe – niewskazana jest praca na wyciągniętych rękach. Przed rozpoczęciem pracy zawsze trzeba też dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi oraz dokładnie przyjrzeć dostarczonemu przez producenta plafonowi, czy nie posiada on drobnych wad, a wszystkie elementy montażowe są na swoim miejscu.
Zanim zaczniemy, dobrze jest też naszykować narzędzia – takie jak wiertarka z odpowiednimi wiertłami, różnej wielkości śrubokręty, nóż czy też taśma izolacyjna. Z reguły zaleca się też wykonywanie wszystkich prac w zespołach dwuosobowych – co poprawia bezpieczeństwo i przyspiesza realizację.
Jakie oświetlenie wybrać do łazienki
Mając odpowiedni plafon, narzędzia oraz wiedzę, na temat sposobu montażu, możemy przystąpić do realizacji. Jak wykonać ją krok po kroku?
Prawidłowo zamontowany plafon powinien służyć przez wiele lat. Co przy tym warte podkreślenia, jest on też gwarantem zachowania szczelności i odporności na wodę, co jest kluczowe w przypadku pomieszczeń takich, jak łazienka.