Current Image

Filtry

PANELE AC3

5 produktów
Sortowanie:
Domyślnie

Panele AC3

Klasa ścieralności decyduje o tym, jak długo wierzchnia warstwa paneli zachowa swój atrakcyjny wygląd. Większość paneli laminowanych posiada na wierzchu kilka warstw lakieru, a pod nimi tak zwany dekor. Jest on najczęściej wykonany z papieru i ozdobiony wzorem imitującym słoje drewna, płytki ceramiczne, kamień ozdobny czy beton architektoniczny. To właśnie odporność tej warstwy sprawia, że panele podłogowe długo zachowują ładny wygląd.

Panele mają 5 oficjalnych klas ścieralności: AC1, AC2, AC3, AC4 i AC5. O przynależności produktu do określonej klasy ścieralności decyduje wynik testu Tabera. Polega on na poddaniu próbki paneli obciążeniom zbliżonym do tych, z jakimi panele mierzą się na co dzień. W praktyce panel poddawany jest działaniu papieru ściernego w specjalnym urządzeniu. O klasie ścieralności decyduje to, po ilu cyklach (tysiącach obrotów) starciu ulegnie wierzchnia warstwa, czyli lakier i dekor.

Pierwsze trzy klasy przeznaczone są przede wszystkim do pomieszczeń mieszkalnych. W praktyce najpopularniejsze w tym przedziale są panele podłogowe AC3. Sprawdzą się w większości pomieszczeń mieszkalnych. Jedynie w częściach domu najintensywniej uczęszczanych możemy pomyśleć o panelach z wyższą niż AC3 klasą ścieralności. Z kolei panele o klasie ścieralności niższej niż AC3 są rzadko stosowane ze względu na swoją niewielką wytrzymałość na czynniki zewnętrzne.

Panele AC3 czy warto?

Panele podłogowe z klasą ścieralności AC3 to w większości przypadków dobry wybór do domu czy mieszkania. Sprawdzą się świetnie w większości pomieszczeń, szczególnie jeśli nasza rodzina nie jest zbyt liczna i w domu nie ma zwierząt. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy wybrali panele podłogowe AC3 również do pomieszczeń narażonych na działanie wilgoci, jak kuchnia czy łazienka. Należy jednak pamiętać, że muszą to być specjalne wodoodporne panele AC3. Większość producentów laminowanych paneli podłogowych oferuje tego typu produkty. Są to zwykle specjalnie impregnowane panele, odporne nie tylko na zachlapanie, ale także na stojącą przez dłuższy czas wodę.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady