Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jakie panele do salonu - jasne czy ciemne?


Jakie panele do salonu – jasne czy ciemne?

Zarówno jasne, jak i ciemne panele podłogowe mają swoich zwolenników. Mają także swoje zalety oraz wady, dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, który wariant jest lepszy. Wszystko to zależy od stylu, w którym chcesz utrzymać pomieszczenie. Przekonaj się, jaki efekt zapewniają jasne panele do salonu, a jaki ciemne i wybierz swój typ.

Dlaczego warto postawić na jasne panele w salonie?

Wybierz jasne panele podłogowe, jeśli zależy Ci na optycznym powiększeniu lub rozjaśnieniu wnętrza. Sprawią one, że salon nabierze przytulności oraz eleganckiej prostoty. Ponadto panele podłogowe jasne są bardzo uniwersalne i pasują do większości stylów. We wnętrzach w stylu rustykalnym idealnie sprawdzą się panele bielone, wyglądające subtelnie i naturalnie. Jeśli z kolei panele jasne połączysz z elementami w odcieniach srebra, szarości i oryginalnymi dodatkami, stworzysz bardzo nowoczesne wnętrze. Podłoga w odcieniach bieli czy beżu doskonale też pasuje do salonu urządzonego w stylu skandynawskim. Jasne panele w salonie można zestawić zarówno z jasnymi, jak i ciemnymi meblami. W pierwszym przypadku warto wówczas ożywić wnętrze dodatkami w intensywnych barwach. Z kolei ciemne meble powinny mieć lekką formę, która nie będzie przytłaczać jasnego podłoża. Jeśli zależy Ci na maksymalnym rozjaśnieniu wnętrza, jasne panele w salonie łącz z białą czy kremową ścianą. Z kolei w zestawieniu z ciemną ścianą stworzą one przykuwający wzrok kontrast – to opcja dla odważnych. Zwróć też uwagę na kształt paneli. Jeśli wybierasz podłogę do małego salonu, który chcesz optycznie powiększyć, postaw na wąskie panele podłogowe. Wydłużają one wnętrze w naturalny sposób i bez niepotrzebnego przytłoczenia.

Czy ciemne panele w salonie to dobry wybór?

Panele ciemne to niewątpliwie bardzo efektowny element pomieszczenia. Swoim wyglądem nierzadko naśladują egzotyczne gatunki drewna, co stanowi ważną wskazówkę przy aranżacji wnętrza. Ze względu na swoją wyrazistość najlepiej wyglądają na dużych powierzchniach, na których stanowią ozdobę same w sobie. Panele w ciemnych odcieniach to doskonałe tło dla szlachetnych materiałów, szkła, mebli na wysoki połysk czy kamiennych elementów. Ponadto ciemne panele w salonie lubią towarzystwo oszczędnych w formie mebli, niekoniecznie w tym samym kolorze, ale ze zbliżonej palety barw. Pamiętaj też, aby raczej nie mieszać chłodnych i ciepłych odcieni drewna. Ciemne panele i jasne meble? To możliwie, jednak uwzględnij temperaturę barw. Co więcej, wybierając ciemną podłogę do dużego pomieszczenia, warto zdecydować się na panele szerokie. Mogą one optycznie skrócić wnętrze, co nie jest pożądane w małych pokojach. Panele XXL w ciemnej wersji prezentują się niezwykle spektakularnie. Jeśli chodzi o ciemne panele, salon może mieć ściany w różnych odcieniach, choć najlepiej wypadają tu beże czy odcienie ecru. Czysta biel może stanowić zbyt intensywny kontrast dla ciemnego dołu, co na dłuższą metę bywa męczące.

Panele do salonu jasne czy ciemne?

Zastanawiając się, jak wybrać panele do salonu, należy też poświęcić uwagę ich aspektom technicznym. Istotna jest oczywiście grubość paneli. Salon jest zwykle często uczęszczanym miejscem, dlatego możesz postawić na panele podłogowe 10 mm, a jeśli zależy Ci na szczególnej jakości, mogą być to nawet panele podłogowe 12 mm (najbardziej wymagającym polecamy panele 14 mm). Dzięki swoim właściwościom są one w stanie skutecznie tłumić wszelkie dźwięki, są wytrzymalsze oraz stabilniejsze. Z kolei standardowy wybór to panele podłogowe 8 mm. A może salon pełni w Twoim mieszkaniu jedynie funkcję reprezentacyjną? Wówczas panele podłogowe 7 mm w zupełności wystarczą. Jeśli zależy Ci na oszczędności, możesz nawet zdecydować się na panele podłogowe 6 mm. Zastanawiając się, jakie panele do salonu – jasne czy ciemne – należy też wziąć pod uwagę kwestie związane ze sprzątaniem. Niestety, na ciemnej podłodze widoczny jest każdy pyłek. Jasny wariant okazuje się o wiele łatwiejszy w utrzymaniu czystości. Co ciekawe, szczególnie dobrze pod tym względem wypadają szare panele do salonu.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady