Jak kłaść panele – wzdłuż czy w poprzek? Kierunek układania
Redakcja Komfort
Jak kłaść panele podłogowe – wzdłuż czy w poprzek? Podstawowe kwestie
Jest bardzo dużo zależności, które wpływają na układ paneli w pokoju. Mogą być one ułożone równoległe lub prostopadłe do ścian, ale również wzdłuż lub w poprzek. Prawidłowo ułożone panele sprawiają, że łączenia między nimi nie są widoczne, a powierzchnia jest jednolita. Tylko w przypadku paneli z V-fugą łączenia będą prezentować się atrakcyjnie, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na panele klasyczne. Warto też wymienić szerokie panele podłogowe oraz wąskie panele podłogowe, które ułożyć można w konkretnej konfiguracji np. ze względu na oryginalny wzór, który stworzy interesującą całość.
Jak układać panele względem okna?
Najczęściej stosujemy się do kierunku układania paneli względem okna, a dokładniej prostopadle do niego. Z czego to wynika? Przy takim ułożeniu padające promienie słoneczne maskują łączenia między panelami i podkreślają oryginalny deseń paneli.
Jak od każdej reguły, w tym przypadku także bywają wyjątki. Na przykład jeśli w pokoju znajduje się więcej niż jedno okno, panele układamy prostopadle do tego, które znajduje się w pozycji naprzeciwko drzwi pokojowych. Także gdy nasze mieszkanie jest podłużne, można zdecydować się na ułożenie wszystkich paneli w jednym kierunku – równolegle względem okna.
Najogólniej jednak mówiąc, układanie paneli względem okna polega na sprawnym połączeniu światła, które odbija się na podłodze i ścianach bez okien.
Układanie paneli podłogowych względem okna – praktyczne porady
Podczas układania paneli, należy wybrać odpowiedni kierunek. Jest on zależny od dwóch czynników – kształtu pomieszczenia oraz jego rozmiaru. Przykładowo w kwadratowych pomieszczeniach kierunek montażu paneli podłogowych nie ma większego znaczenia, a w prostokątnych i podłużnych pokojach odgrywa niebagatelną rolę – ułożenie ich względem dłuższych ścian optycznie zmniejszyłoby dostępną przestrzeń.
Zazwyczaj panele podłogowe do salonu układa się inaczej niż te w kuchni – wysokość okna jest inna i od razu zmienia się ilość naturalnego światła, które wypełnia pomieszczenie. Układanie paneli prostopadle do okna jest najczęściej stosowaną metodą – gdy panele ułożone będą w tej konfiguracji, widoczność spoin będzie praktycznie zerowa, a podłoga będzie tworzyć jednolitą całość.
Panele podłogowe w małym pomieszczeniu
Dzięki odpowiedniemu układowi, panele podłogowe do sypialni mogą optycznie powiększyć pomieszczenie. Warto pamiętać o zasadzie układania paneli wzdłuż pomieszczenia. Pozwoli nam to zaoszczędzić wiele pracy na mierzeniu oraz zapobiec marnowaniu materiału. Sztuczkę tę zastosować można, gdy wybieramy panele na korytarz – w tym przypadku świetnie sprawdzą się dłuższe deski. Układanie paneli podłogowych wzdłuż czy w poprzek należy dopasować do układu pomieszczenia oraz wielkości pokoju.
Redakcja Komfort