Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak kłaść panele – wzdłuż czy w poprzek?


Jak kłaść panele – wzdłuż czy w poprzek?

Przed ułożeniem paneli należy wyznaczyć kierunek układania. Nie jest to absolutnie rzecz błaha, ponieważ zły układ paneli nie będzie prezentował się atrakcyjnie. Odpowiedni układ paneli względem okien, czy drzwi spowoduje, że pomieszczenie będzie wydawało się ciekawsze.

Jest kilka sposób układania paneli, wpływ ma kształt podłogi, rozmiar i układ pokoju, a nawet źródło światła w danym pomieszczeniu. Zatem panele wzdłuż czy w poprzek?

Jak kłaść panele podłogowe – wzdłuż czy w poprzek?

Jest bardzo dużo zależności, które wpływają na układ paneli w pokoju. Mogą być one ułożone równoległe lub prostopadłe do ścian, ale również wzdłuż lub w poprzek. Prawidłowo ułożone panele sprawiają, że łączenia między nimi nie są widoczne, a powierzchnia jest jednolita. Tylko w przypadku paneli z V-fugą widoczne łączenie będą prezentować się atrakcyjnie, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na panele klasyczne. Warto też wymienić szerokie panele podłogowe oraz wąskie panele podłogowe, które ułożyć można w konkretnej konfiguracji np. ze względu na ciekawy rysunek lub wzór, który stworzy interesującą całość. W takim razie, od której strony kłaść panele?

Jak układać panele względem okna?

Kierunek układania paneli względem okna jest często stosowany. Wszystko zależy oczywiście od rozmiaru i np. panele rozmiar XXL nie wpasują się w te wymogi. Bardzo ważne w tym przypadku jest źródło światła, z jakiego miejsca pada ono na podłogę. Układanie paneli względem okna polega na sprawny połączeniu światła, które odbija się w podłodze i ścianach bez okien.

Układanie paneli podłogowych względem okna – praktyczne porady

Podczas układania paneli, należy wybrać odpowiedni kierunek. Jest on zależny od dwóch czynników – kształtu pomieszczenia oraz jego rozmiaru.

Inaczej sytuacja ma się przy podłużnych pokojach. Zazwyczaj panele podłogowe do salonu układa się inaczej niż te w kuchni, wysokość okna jest inna i od razu zmienia się ilość naturalnego światła, które wypełnia pomieszczenie. Układanie paneli prostopadle do okna jest najczęściej stosowaną metodą. Inaczej mówiąc, równolegle do kierunku padania światła słonecznego. Gdy ułożone będą w tej konfiguracji, widoczność spoin będzie praktycznie zerowa, a podłoga będzie tworzyć jednolitą całość. Wspomnieć można także o układaniu paneli względem drzwi. W tym przypadku ważne jest, aby np. panele podłogowe w łazience, przy drzwiach układały się w tę samą stronę. Już wiemy – jak kłaść panele podłogowe względem okna, a co z wąskimi przestrzeniami?

Układanie paneli wzdłuż czy w poprzek – rozmiar pomieszczenia

Najważniejszą kwestią przy układaniu paneli jest krótki czas montażu oraz oszczędność materiału, który zazwyczaj jest drogi. Dla przykładu, panele podłogowe w kuchni często układane są w wymyślne sposoby, ze względu na obecność szafek oraz wysp. Sprawa tyczy się nie tylko podłogi wykonanej z drewna, ale pod uwagę należy wziąć także panele Quick Step, które są tańsze, ale mają podobne wymiary.

Przy układaniu paneli często zostać może kilkucentymetrowy fragment przy ścianie. Wystarczyło inaczej ułożyć poszczególne elementy, aby nie trzeba było przycinać paneli i marnować materiału. Przed układaniem podłogi najlepiej dokładnie wymierzyć pomieszczenie oraz długość paneli.

Panele podłogowe w małym pomieszczeniu

Dzięki odpowiedniemu układowi, panele podłogowe do sypialni mogą optycznie powiększyć pomieszczenie. Warto pamiętać o zasadzie układania paneli wzdłuż pomieszczenia. Pozwoli nam to zaoszczędzić wiele pracy na mierzenie oraz zapobiec zmarnowaniu materiału. Sztuczkę tę zastosować można, gdy wybieramy panele na korytarz, świetnie sprawdzą się tu dłuższe deski. Układanie paneli podłogowych wzdłuż czy w poprzek należy dopasować do układu pomieszczenia oraz wielkości pokoju.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady