Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Panele – jak układać? Krok po kroku


Panele – jak układać? Krok po kroku

Panele od lat cieszą się stale rosnącą popularnością. Trudno się temu dziwić – cechują się one bardzo wysoką wytrzymałością, są łatwe w pielęgnacji, a także przekonują ogromną różnorodnością wzorów i kolorów. Mają one również tę zaletę, że są proste w montażu. Przedstawiamy krok po kroku, jak układać panele podłogowe.


Panele podłogowe – dlaczego warto?

Panele podłogowe to niezwykle atrakcyjna alternatywa dla podłóg drewnianych. Panele podłogowe do kuchni czy salonu prezentują się nie mniej stylowo niż tradycyjne deski, pozwalając stworzyć wymarzoną aranżację niższym kosztem. Panele często nie ustępują drewnu także pod względem wytrzymałości. Wybierając deski z klasą ścieralności AC3, AC4, AC5 czy AC6, otrzymujemy trwały produkt o wysokiej odporności na uszkodzenia, który może nam służyć przez długie lata.

Niekwestionowaną zaletą paneli jest też ich różnorodność. Panele podłogowe jasne – białe czy szare – świetnie sprawdzają się zwłaszcza w małych i słabo doświetlonych wnętrzach. Z kolei panele ciemne to doskonały wybór do większych przestrzeni. Metraż warto wziąć pod uwagę, dobierając także szerokość desek. Panele szerokie najlepiej prezentują się w przestronnych wnętrzach, zaś te wąskie w tych o ograniczonej powierzchni. Panele różnią się też zastosowanym wzornictwem. Oprócz klasycznego drewnianego motywu, do wyboru mamy również panele imitujące płytki.

Panele podłogowe – jak układać?

Przed rozpoczęciem montażu paneli, należy dać im czas na aklimatyzację. Przynieś je do pomieszczenia, w którym zamierzasz je układać, i pozostaw na co najmniej 48 godzin. W tym czasie panele powinny być ułożone poziomo i pozostawać w oryginalnym opakowaniu. Ważna jest również temperatura panująca w pomieszczeniu – nie może ona być niższa niż 18°C – oraz wilgotność powietrza, która powinna wahać się między 50 a 70%.

Jak zacząć układać panele? Najlepiej od odpowiedniego przygotowania podłoża – musi ono być stabilne, czyste i suche, pozbawione niezwiązanej wilgoci. Podłoga, na której będziesz układać panele podłogowe, musi też być równa – w przeciwnym razie deski mogą się przesuwać, otwierać czy nawet pękać. Jeśli nierówności wynoszą więcej niż 3 milimetry na metr bieżący, podłoże należy wyrównać. W tym celu możesz użyć samopoziomującej masy wyrównawczej, dzięki której nie tylko uzyskasz płaską, równą podłogę, ale i wypełnisz ewentualne ubytki czy pęknięcia.

Gdy podłoże jest zupełnie suche, możesz przejść do układania folii paroizolacyjnej. Należy położyć ją na podkładzie podłogowym oraz podłożu z wodnym ogrzewaniem podłogowym w celu ochrony okładziny przed wilgocią. Pasma folii należy kłaść na około 20-centymetrową zakładkę i przyklejać w miejscach styku taśmą klejącą, natomiast przy ścianach powinna ona wystawać na około 10 centymetrów. Kolejny krok to izolacja akustyczna – warstwę korka, filcu lub pianki PE rozłóż bezpośrednio na folii paroizolacyjnej.

Jak układać panele podłogowe względem okna?

Wbrew pozorom kierunek, w jakim zostaną zamontowane panele, ma ogromne znaczenie. Jak układać panele względem okna? Równolegle do kąta padania światła, w taki sposób, by krawędzie wzdłużne paneli pokrywały się z jego kierunkiem. Zaleca się, by układanie paneli rozpoczynać od lewego tylnego rogu pomieszczenia. W deskach, które zamierzasz zużyć na pierwszy rząd, za pomocą piły lub wyrzynarki usuń pióro lub wpust. Ułóż panele przy ścianie obciętą krawędzią i połącz je stronami czołowymi.

Pamiętaj, by między panele a ścianę wsuwać rozpórki. Okładziny wykonane z drewna lub paneli podłogowych rozszerzają się lub kurczą pod wpływem temperatury, dlatego przy elementach konstrukcyjnych, takich jak ściana, należy pozostawić szczelinę dylatacyjną. Jej wielkość powinna być uzależniona od powierzchni pomieszczenia, ale najczęściej wynosi ona od 10 do 15 milimetrów.

Łączenie i docinanie paneli podłogowych

Następny etap to łączenie paneli podłogowych – trzeba dobić je młotkiem i dobijakiem, a elementy końcowe dociągnąć stalowym zaczepem. Jeszcze łatwiejsze jest układanie i łączenie paneli z systemem na zatrzask. Wystarczy przyłożyć panel w wybranym miejscu i zatrzasnąć go przy użyciu młotka.

Panele w ostatnim rzędzie najczęściej wymagają docięcia. W tym celu znów najlepiej sięgnąć po piłę tarczową lub wyrzynarkę i dociąć je wzdłuż dłuższej krawędzi. Pamiętaj, by mierząc niezbędną szerokość, uwzględnić szczelinę dylatacyjną. Później dopasuj panele, pomagając sobie stalowym zaczepem. By wykończyć panele na styku ze ścianą, najpierw trzeba odciąć wystającą folię za pomocą noża do tapet. Ostatni krok to montaż listew przypodłogowych oraz listew przejściowych.

Jak się układa panele podłogowe? Wbrew pozorom nie jest to zadanie wymagające specjalistycznych umiejętności. Wystarczą niezbędne narzędzia, trochę cierpliwości i dokładności oraz powyższy poradnik, by przez cały proces przebrnąć sprawnie i zakończyć go sukcesem.