Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj

Jakie panele do salonu?


Jakie panele do salonu?

Panele podłogowe to rozwiązanie od lat cieszące się niesłabnącą popularnością. Są eleganckie, nadają wnętrzu stylowy wygląd, a ich ceny są bardziej atrakcyjne niż tradycyjnych podłóg drewnianych. Nic więc dziwnego, że stały się one stałym elementem aranżacji naszych mieszkań i domów. Jednak jakie panele wybrać do salonu i na co zwracać uwagę przy zakupie?


Podłoga do salonu – klasa ścieralności

Salon jest bez wątpienia jednym z najintensywniej użytkowanych pomieszczeń – w końcu nie bez powodu często jest on nazywany sercem domu. Z tego powodu podłoga w salonie jest narażona na uszkodzenia mechaniczne czy działanie czynników zewnętrznych, które mogą wpływać na jej wygląd czy strukturę. Wybierając panele do salonu nie należy więc sugerować się wyłącznie ich walorami estetycznymi i wizualnymi, ale też podstawowymi parametrami.

Jednym z nich jest klasa ścieralności, która określana jest przy pomocy oznaczeń AC1, AC2, AC3, AC4, AC5 oraz AC6. Wyższe klasy ścieralności często otrzymują panele kontraktowe, czyli takie, które są przeznaczone do użytku publicznego. Nierzadko jednak najwyższe oznaczenia przydzielane są również panelom domowym, co pozwala cieszyć się najlepszą jakością we własnych czterech ścianach.

Klasę ścieralności nadaje się na podstawie testu Tabera. Polega on na okrężnym pocieraniu wierzchniej warstwy paneli papierem ściernym tak długo, aż wzór zostanie całkowicie uszkodzony. Im więcej obrotów zostanie wykonanych, tym wyższą klasę otrzymuje produkt. Jaką klasę ścieralności powinny mieć panele w salonie? By cieszyć się piękną podłogą przez długie lata i zapobiec jej zbyt szybkiemu zużywaniu się, warto zainwestować w te lepszej jakości – o klasie AC4 lub wyższej.

Jak wybrać panele do salonu? Klasa używalności i ochrona UV

Innym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jest klasa używalności, którą oznacza się liczbami 21, 22, 23 oraz 31, 32, 33. Pod tym względem panele podłogowe dzieli się na dwie główne kategorie – do użytku domowego lub publicznego. Klasy używalności 21, 22 lub 23 przydzielane są panelom domowym, natomiast 31, 32 oraz 33 – przeznaczonym do obiektów publicznych. Obowiązuje tu analogiczna zasada, jak w przypadku klasy ścieralności – im wyższa wartość, tym produkt jest lepszy.

Warto także pamiętać, że z biegiem czasu, pod wpływem działania promieni słonecznych panele mogą blaknąć czy nieco zmienić kolor. Dobrym pomysłem będzie więc wybór paneli, których powierzchnię powleczono lakierem zabezpieczającym przed promieniowaniem UV.

Jaki kolor paneli do salonu?

Jednak dobierając panele podłogowe do salonu, należy kierować się nie tylko parametrami technicznymi czy walorami funkcjonalnymi. Na estetykę pomieszczenia, a tym samym ostateczny efekt, wpływ ma również wygląd desek. Tylko jakie panele podłogowe wybrać do salonu, by pasowały one do wnętrza? Możliwości jest naprawdę mnóstwo. Panele do salonu są dostępne w najróżniejszych wariantach kolorystycznych, więc bez większych trudności znajdziesz takie, które spełniają Twoje oczekiwania.

Zastanawiasz się jednak, jakie panele do salonu jasne czy ciemne będą lepsze? Dobierając panele, dobrze jest mieć na uwadze wystrój wnętrza, by całość prezentowała się spójnie i harmonijnie. W pomieszczeniach o niewielkim metrażu lub słabo nasłonecznionego sprawdzą się przede wszystkim jasne panele – pozwolą one rozjaśnić i optycznie powiększyć pokój. Z kolei do w dużym i dobrze nasłonecznionym salonie świetnie prezentować się będą zarówno jasne, jak i ciemne panele.

Panele mają też różne wzory. Najczęściej imitują one strukturę drewna, choć miłośnicy klasyki z pewnością znajdą także tradycyjną jodełkę. Wybierać możesz również spośród różnych szerokości paneli – zgodnie z ogólną zasadą wąskie deski są lepszym rozwiązaniem w małych pomieszczeniach, zaś szerokie panele w tych o większym metrażu. Modne podłogi do salonu to też panele imitujące płytki, które łączą w sobie zalety desek i charakterystyczny design kafli.

Jakie panele podłogowe do salonu wybrać? Na to pytanie nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi, niemniej korzystając z powyższych rad, a jednocześnie biorąc pod uwagę własne preferencje, z pewnością podejmiesz najlepszą decyzję.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady