Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Panele jodełka - do jakich wnętrz pasują?

Panele jodełka – do jakich wnętrz pasują?

Z reguły panele kojarzą nam się z podłogą ułożoną równolegle. Tymczasem warto pamiętać, że dostępne są również produkty tego typu przeznaczone do układania w jodełkę. Czy warto na nie postawić i w jakich wnętrzach się sprawdzą? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.


Panele jodełka. W jakich wnętrzach się sprawdzą?

Podłogi w jodełkę naturalnie kojarzą się większości osób z klasycznym parkietem. Absolutnie nie ma w tym zresztą nic dziwnego, gdyż taki sposób ułożenia był i jest nadal bardzo popularny. Można go spotkać zarówno w starszych mieszkaniach czy domach, jak i pomieszczeniach użyteczności publicznej – biurach czy chociażby na salach gimnastycznych. Z pewnością jednak przełom wieków nie był dobrym momentem dla jodełki. Bezwzględnie królowały wówczas proste panele, które uznawane były za najbardziej modne. Jak to jednak zwykle bywa, z biegiem czasu trend ten się odwrócił i dziś chcąc zrobić wrażenie swoją podłogą, warto właśnie postawić na ukośnie ułożone klepki. Modę tą podchwycili też producenci paneli, którzy zaczęli oferować produkty przeznaczone właśnie do położenia w jodełkę. Dziś są one już naprawdę liczne, dzięki czemu bez trudu można wyszukać dla siebie wzór o odpowiedniej barwie i strukturze. Co przy tym ważne, panele podłogowe układane w jodełkę dostępne są w dwóch wariantach:
małych klepek do układania skośnego, których efektem jest uzyskanie klasycznej jodełki,
dużych desek imitujących złożenie z kilku czy kilkunastu klepek, które po ułożeniu dają wzór jodełki francuskiej – czyli ze ściętymi pod kątem krótkimi brzegami. Z racji skojarzeń z dworkami i raczej starymi budynkami jodełka może się wielu osobom wydawać ułożeniem nadającym się jedynie do tradycyjnych wnętrz. Tymczasem specjaliści są zgodni, że można ją także wykorzystać do wystrojów w stylu nowoczesnym czy minimalistycznym. Jedynym ograniczeniem, na które często zwraca się uwagę przy wyborze podłogi w jodełkę jest wielkość pomieszczenia. W przypadku niewielkich i mocno zagospodarowanych pomieszczeń rozwiązanie takie traci nieco sens, gdyż uzyskany wzór będzie w większości zasłonięty przez meble.

Łazienka w jodełkę

Choć może wydawać się to szalonym pomysłem, podłoga w jodełkę może sprawdzić się też w dużych pomieszczeniach kąpielowych. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, że mają one swoją specyfikę. Przede wszystkim panele podłogowe do łazienki muszą więc być odpowiednio zabezpieczone przed wpływem wilgoci, której jest zawsze dużo w pomieszczeniach kąpielowych. Dlatego też przed zakupem koniecznie trzeba sprawdzić, czy dany produkt jest wodoodporny. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji będą też panele winylowe w jodełkę, które z racji wykonania z tworzywa sztucznego są całkowicie niewrażliwe na działanie wody. Z punktu widzenia wystroju na ogół najlepszą opcją będą produkty w dość jasnych tonacjach, będące świetną podstawą zarówno dla ciemnego, jak i jasnego wyposażenia.

Panele jodełka w kuchni

Kolejnym pomieszczeniem, które niekoniecznie kojarzy się z podłogami w jodełkę, jest na pewno kuchnia. Jednak i tutaj panele tego rodzaju mogą się doskonale sprawdzić, o ile oczywiście całe pomieszczenie ma dość spory metraż. Panele podłogowe do kuchni w jodełkę będą więc idealne w sytuacji, gdy jest ona połączona z jadalnią lub salonem. Wówczas atrakcyjny wzór będzie wyglądał doskonale. Ogólnie rzecz biorąc, podłogi w jodełkę mogą się więc sprawdzić w każdym pomieszczeniu. Jednak siłą rzeczy panele podłogowe do sypialni w takim układzie z reguły będą słabo wyeksponowane i przytłoczone przez meble czy inne dodatki. Dlatego też produkty takie najlepiej będzie użyć w salonach czy dużych kuchniach, jadalniach i łazienkach.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady