Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Czym myć panele podłogowe? 5 żelaznych zasad pielęgnacji takiej podłogi!


Czym myć panele podłogowe? 5 żelaznych zasad pielęgnacji takiej podłogi!

Bez wątpienia panele podłogowe to estetyczne, użyteczne i niedrogie rozwiązanie, które może sprawdzić się w każdym pomieszczeniu. Co jednak jasne, aby ich wygląd zawsze był doskonały, konieczne jest regularne wykonywanie odpowiednich czynności pielęgnacyjnych. Dlatego w tym tekście przedstawiamy najważniejsze zasady ich czyszczenia i konserwacji.


Panele podłogowe – czy zawsze takie same?

Jak myć różne rodzaje podłóg? Zalecenia na ten temat znaleźć nietrudno, jednak w przypadku paneli często mają one jedną wspólną cechę – są dość ogólnikowe. Jest to w zasadzie dość dziwne, gdyż w końcu są one w Polsce niezwykle popularne. Co więcej, niewłaściwa pielęgnacja może bardzo zaszkodzić podłogom tego rodzaju. Dlatego też przed zajęciem się tematem czyszczenia, warto najpierw zwrócić uwagę na charakterystykę samych paneli. Z punktu widzenia utrzymania ich stanu, bardzo ważna będzie bowiem chociażby ich skala ścieralności. Najlepsze Panele AC6 czy AC5 są dużo wytrzymalsze od klasycznych produktów AC4, czy AC3 – nie wspominając o słabszych. Co ważne, wbrew pozorom nie przekłada się to tylko na szybkość powstawania zarysowań. Wszelkie tego rodzaju ubytki w fakturze deski będą dużo łatwiej łapać brud i kurz – a w przypadku głębokich rys, może przez nie wnikać też woda. Temat wilgoci jest zresztą także bardzo ważny. Klasyczne panele laminowane – a w zasadzie ich krawędzie, są na nią bardzo wrażliwe. Obecnie jednak coraz popularniejsze są produkty specjalnie zabezpieczone przed płynami, czy też wykonane z tworzywa sztucznego panele winylowe. Na koniec warto też podkreślić, że dość powszechne jest twierdzenie, że najlepiej wybierać szare panele, gdyż najwolniej się one brudzą. Warto w tym przypadku podkreślić, że kolor i wzór nie mają w tej kwestii żadnego znaczenia. Nie da się jednak ukryć, że deski ciemne we wzorze drewna dość dobrze „ukrywają” niewielkie zabrudzenia. Z kolei na deskach jasnych lub bardzo ciemnych i jednolitych widać będzie każdy „pyłek” kurzu.

Zasady pielęgnacji paneli podłogowych

Mówiąc o pielęgnacji paneli, należy też podkreślić, że powinna ona przede wszystkim być regularna i kompleksowa. Pozwoli to na utrzymanie podłogi w naprawdę doskonałym stanie. A jak wykonywać ją w praktyce?

Zabezpieczaj panele przed nadmiernym ścieraniem

Jeśli chcemy mieć piękne panele, to powinniśmy o nie po prostu dbać. Dlatego też w miejscach szczególnie intensywnie użytkowanych warto rozważyć położenie chociażby chodników. Dodatkowo też wszystkie meble należy wyposażyć w nakładki filcowe – które co kilka lat trzeba wymieniać i szczególnie mocno uważać podczas ich przesuwania. Z kolei fotele na kółkach powinny posiadać nakładki gumowe lub też być umieszczone na specjalnych matach.

Przewidujesz kontakt z wodą – wybierz panele winylowe

Jak już wspomnieliśmy, nadmierna wilgoć „nie lubi się” ze zwykłymi panelami. Dlatego też np. kupując panele we wzorze płytek do kuchni, koniecznie trzeba sprawdzić, czy są one dodatkowo zabezpieczone przed wodą. Problem rozwiążą też produkty winylowe, które są całkowicie niewrażliwe na działanie wilgoci i są idealną opcją do kuchni czy innych „mokrych” pomieszczeń. Warto w tym miejscu też podkreślić, że jeśli np. kochamy naturalne kwiaty i mamy w salonie kilka wazonów i doniczek, to także warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem.

Panele warto czyścić na sucho

Regularne odkurzanie i zamiatanie ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania paneli w dobrym stanie. Sprawia ono bowiem, że kurz i brud nie przylega zbyt mocno do ich powierzchni i nie miesza się z osiadającymi kropelkami płynów czy tłuszczów, tworząc bardziej uporczywe plamy, których niestety nie będzie można usunąć bez użycia wody i środków czystości.

Mycie paneli laminowanych na mokro - czyli uwaga przede wszystkim

Czyszczenia paneli przy użyciu wody oczywiście nie sposób uniknąć. Należy to jednak robić z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Przede wszystkim warto zadbać, by szmatka lub mop były co najwyżej wilgotne. W przypadku uciążliwych zabrudzeń, szczególnie jeśli zlokalizowane są przy krawędziach desek, warto je usunąć osobno, zamiast wielokrotnego przecierania. O ile to możliwe, dobrze jest też zadbać o szybkie schnięcie – poprzez wytarcie podłogi na sucho lub też otwarcie okien w ciepłe i suche dni.

Środki czystości do paneli – lepiej na nie uważać

Co jasne, do wody używanej do mycia paneli warto też dodać nieco odpowiedniego środka czystości. Trzeba jednak uważać, by nie wybrać zbyt mocnego preparatu, który mógłby uszkodzić laminat lub też doprowadzić do przebarwień. Optymalne rozwiązanie to oczywiście dedykowane środki do pielęgnacji paneli, choć z reguły sprawdzą się też płyny do podłóg czy nawet naczyń. Domowym sposobem na czyszczenia może być z kolei dodanie odrobiny octu.

Niezależnie od tego, czy mamy panele szerokie, czy wąskie, jasne czy ciemne, wykonane z winylu czy laminowane – zawsze będą one potrzebować odpowiedniej pielęgnacji. Z drugiej jednak strony, czas i siły poświęcone konserwacji i czyszczeniu na pewno zaowocują doskonałym ich stanem przez wiele lat. Szeroki wybór dobrej jakości paneli laminowanych i winylowych w grubościach 8, 10 i 12 mm znaleźć można z kolei w naszym sklepie – Komfort.pl.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady

POWIĄZANE PRODUKTY

panel, AC5, 8 mm, struktura drewna, klasyczny

49,00 zł/m2

Produkt ze zdjęcia
-20
panel, AC4, 8 mm, 4V- fuga, struktura drewna

39,97 zł/m2

59,99 zł/m2

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 49,97 zł

Dostępny próbnik
Produkt ze zdjęcia
środek do pielęgnacji, do podłogi, Quick Step,

49,99 zł/szt

koncentrat do pielęgnacji, do podłogi,do paneli

34,99 zł/szt