Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Podkład pod panele - jak wybrać?


Podkład pod panele – jaki wybrać?

Dobre panele laminowane to świetny sposób na wykończenie podłóg w domu czy mieszkaniu. Warto jednak pamiętać, że na uzyskany efekt bardzo duży wpływ ma zastosowanie odpowiedniego podkładu. Jak wybrać go dobrze do swoich potrzeb? Podpowiadamy!

Jaki podkład pod panele?

Przygotowując się do położenia nowej podłogi, większość osób koncentruje się na odpowiedzi na pytanie – jakie panele wybrać? Nierzadko prowadzi to do sytuacji, że kwestia zakupy odpowiednich podkładów schodzi na dużo dalszy plan. Co więcej, zdarza się także, że ten element jest w ogóle pomijany, jako nieistotny. Prowadzi to do bardzo wielu problemów, a nawet negatywnych ocen podłóg z paneli – ocenianych jako głośne, zimne czy nierówne. Tymczasem winę za wszystkie te problemy ponoszą niewłaściwie dobrane podkłady. Dlatego też warto wiedzieć, jakie są ich rodzaje i czym się kierować podczas zakupu.

Podkład pod panele korek

Mimo że ten naturalny materiał jest dość tanią opcją, to posiada on sporo zalet. Przede wszystkim korkowy podkład do paneli bardzo dobrze wygłusza i jest niewrażliwy na działanie wilgoci – nie rozwija się w nim pleśń czy grzyby. Niestety jednak jego wytrzymałość jest stosunkowo niewielka, przez co nie sprawdza się on w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu.

Podkład pod panele eko płyta

To drugie naturalne rozwiązanie, które ma również pewne plusy. Zaliczyć do nich można dobre pochłanianie dźwięków i drgań oraz dużo lepszą niż w przypadku korka wytrzymałość. Podkłady z eko płyty są też dość grube, przez co nadają się do zastosowania na nierównych podłogach. Niestety jednak materiał ten chłonie wodę, przez co musi być zabezpieczony folią od spodu i nie poleca się go do wilgotnych pomieszczeń.

Tektura karbowana

Jest ona zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem pod montaż paneli. Niestety jednak jak każdy papier nie jest ona zbyt trwała, słabo wycisza i chłonie wodę. Mimo to może ona sprawdzić się w mieszkaniach z ogrzewaniem podłogowym, gdyż dobrze przewodzi ciepło.

Podkład pod panele kwarcowy

Maty tego typu są szczególnie polecane dla osób chcących uzyskać idealny komfort akustyczny w danym pomieszczeniu. Dodatkowo też są one wytrzymałe, odporne na wilgoć i doskonale przewodzą ciepło.

Podkład pod panele piankowy

Obok podkładów z surowców naturalnych dostępne są także rozwiązania wytworzone z tworzyw sztucznych. Warto zauważyć, że mimo swej różnorodności, często potocznie określa się je mianem „piankowych”. Które z nich są najpopularniejsze?

Podkład pod panele polietylenu – PEHD

Ich największą zaletą jest przede wszystkim doskonałe przewodnictwo ciepła i wytrzymałość. Dlatego też poleca się je do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym. Dodatkowo też materiał ten nieźle izoluje akustycznie, tłumiąc jednak głównie dźwięki odbite. Podobnie jak inne tworzywa sztuczne, nie chłodnie on wilgoci.

Podkład pod panele z polistyrenu – XPS

To bardzo popularne rozwiązanie, oferowane w wielu grubościach, dzięki czemu sprawdzi się w pomieszczeniach z nierówną podłogą. Jego zaletą są bardzo dobre właściwości izolacyjne – zarówno pod względem akustycznym, jak i termicznym.

Jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe?

Niestety odpowiednie panele do ogrzewania podłogowego nie wystarczą do skutecznego działania tego typu systemów. Wynika to z faktu, że poszczególnie typy podkładów różnie przewodzą ciepło. Dlatego też, jeśli posiadamy podłogówkę, to najlepiej zdecydować się na rozwiązania z korka, polietylenu lub krzemu.

Jaki podkład pod panele na nierówną podłogę?

Sporym problemem w wielu domach i mieszkaniach może być nierówna podłoga. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie pod panele standardowe dość grubego podkładu, który dopasuje się do powierzchni i umożliwi jej wyrównanie. Co jednak jasne, zabieg taki nie pomoże w przypadku bardzo krzywych i nierównych posadzek – wówczas konieczne będzie wykonanie nowej wylewki poziomującej.


Jaki podkład pod panele na parkiet?

Wbrew pozorom układanie jednej podłogi na drugiej nie jest wcale niczym niezwykłym. W przypadku paneli nierzadko układa się je na starych i nienadających się do renowacji parkietach. W takiej sytuacji zaleca się, by na starą podłogę położyć najpierw płytę OSB lub MFP, a dopiero na nie właściwy podkład. Co równie ważne, niezależnie od tego, czy ostatecznie układamy panele szerokie , czy wąskie, zawsze należy zadbać, by ich łączenia nie pokrywały się ze szczelinami między płytami.
Do jakiego salonu panele jasne ? A czy w tym pomieszczeniu sprawdzą się panele ciemne ? Dyskutując o panelach, najczęściej zadajemy takie właśnie pytania – i nie ma w tym nic dziwnego – gdyż to w końcu je widać „na zewnątrz”. Mimo to musimy pamiętać, że podkład jest także bardzo ważnym elementem podłogi pływającej – warto więc poważnie podejść do kwestii jego wyboru!

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady